… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Papež František se setkal se syrskými patriarchy Řehořem III. a Ignácem Júsifem III. Júnanem 4.17/5 (83.33%) 6 ohodnocení

Řehoř III. Laham

Řehoř III. Laham

Vatikán. Papež František se ve čtvrtek 18. dubna 2013 dopoledne setkal s řecko-melchitským patriarchou Antiochie sídlícího v Damašku, Řehořem III. Lahamem, který pak Vatikánskému rozhlasu poskytl rozhovor, ve kterém hovořil o situaci v Sýrii:

Bohužel se v Evropě, Francii, Anglii a Americe nemluví o ničem jiném než o tom, zda „dodávat zbraně“ či nikoli. Je to hřích, a to opravdu velký hřích, nepřemýšlet o ničem jiném než o tom, zda „vyzbrojovat“ či „nevyzbrojovat“. Už se nemluví o seriózních a realistických snahách o mír. Je vskutku neuvěřitelné, že si to lidé neuvědomují. Vůbec přece nejde o to, zda „vyzbrojovat“ či nikoli! My jsme obětí vašeho váhání. Mezi oběťmi je mnoho křesťanů, ale jako by se nic nedělo… Je to zjevná nespravedlnost, nebrat do úvahy a nehodnotit situaci. Umíráme a denně jsme obětí chaosu, jsme vystaveni nebezpečí únosu, výbuchu. A výbuch může nastat ve škole, podniku, univerzitě, na chodníku, v kostele… Problémem není, zda „dodávat zbraně“ nebo „nedodávat zbraně“. Problém je, jak zjednat mír v zemi, která strádá, jak řekl Svatý otec. Je to již dva roky trvající Křížová cesta…

Naše naděje se upínají k červnovému setkání Putina a Obamy. Doufáme, že se obě země dohodnou na tom, jak vyjít z krize, a ne tom, jak „dodávat či nedodávat zbraně“. Pokud se uvízne v dialektice „vyzbrojování či nevyzbrojování“, budou další oběti, další neštěstí a ještě více utrpení na celém Blízkém východě. V této chvíli je Libanon v ještě větším nebezpečí než Sýrie, protože je křehčí a rozdělenější. Je to malá země a má velké problémy. Jordánsko se ještě zachrání. Palestina trpí neustále a Gaza také. Irák je stále traumatizován explozemi a atentáty, vnitřními spory. Jsem přesvědčen, že jedině mír v Sýrii je mírem pro celý Blízký východ. Vztahy mezi Západem a Východem jsou podmíněny spravedlivým a vyváženým řešením problémů Sýrie.

Říká syrský patriarcha řecko-melchitského ritu Řehoř III. Laham.

Setkání s patriarchou Ignácem Júsifem III. Júnanem

Ignác Júsif III. Júnan

Ignác Júsif III. Júnan

Po audienci řecko-melchitského patriarchy Damašku, Řehoře III. Lahama, přijal v pátek 19. dubna papež František patriarchu syrských katolíků. Ignác Júsif III. Júnan (Ignác Youssif III. Younan) je hlavou syrsko-katolického patriarchátu, který sídlí v libanonském Charfet. Právě Libanon se potýká s enormním přílivem syrských uprchlíků.

Ředitel libanonské Charity O. Simon Faddoul prostřednictvím Vatikánského rozhlasu žádá o okamžitou pomoc:

Počet uprchlíků roste neuvěřitelným způsobem. Podle odhadů libanonské vlády přešlo do Libanonu až 1.200.000 Syřanů. Největším problémem je jejich ubytování, už pro ně nenacházíme místo. Libanonská vláda žádala o humanitární finanční podporu, avšak prozatím jí nikdo nic nedal. Chaotický příliv uprchlíků s sebou nese bezpečnostní problémy, šíření epidemií a nemocí, únosy. Situace už není z humanitárního hlediska kontrolovatelná. Žádáme proto všechny lidi dobré vůle o sebemenší pomoc. Musíme najít trvalá řešení, než se tito uprchlíci budou moci vrátit do vlasti,

Říká ředitel libanonské Charity. Podle odhadů OSN, které byly zveřejněny v těchto dnech, bude do konce roku zapotřebí humanitární pomoci až pro 10 milionů lidí.

(mig, jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Papež František se setkal se syrským patriarchou Řehořem III. a Zoufalá situace syrských uprchlíků.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv