… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Položen základní kámen Muzea Palestiny 3.86/5 (77.14%) 7 ohodnocení

základní kámen Muzea Palestiny

základní kámen Muzea Palestiny

Představitelé Palestinské správy se včera zúčastnili ceremoniálu položení základního kamene nového muzea „palestinské kultury, dějin a společnosti“ v Bir Zajt (Bir Zeit) u Ramalláhu, které má být pro Araby „cenným zdrojem informací o Palestině a jejích dějinách.“

Výstavba muzea, o jehož vzniku se poprvé začalo mluvit před zhruba 15 lety, má proběhnout ve dvou etapách. První na přibližně 3.000 metrů čtverečních by měla být hotova do 2 let, přičemž náklady na ni by měly činit přibližně 15 milionů dolarů (300 milionů českých korun). Celé muzeum by se mělo rozkládat na 9.000 metrech čtverečních a budovu ze skla a kamene navrhl irský architektonický ateliér Heneghan Peng, který navrhl také nové Egyptské národní muzeum.

Výstavby muzea je soukromým projektem, který financuje soukromá organizace Welfare Association, kterou významně podpořil podnikatel Muníb al-Masrí, šéf mocné Palestinské rozvojové a investiční společnosti (Palestine Development and Investment Company).

„Muzeum nebude jen pro Palestince, ale pomocí moderní digitální sítě bude přístupné celému světu,“ uvedl projektový manažer Umar al-Katán (Omar al-Qattan, Omar Kattan). „Bude to víc, než tradiční budova s archeologickými pozůstatky. Usilujeme o instituci, která bude překračovat všechny hranice – geografické a politické,“ dodal s tím, že muzeum se bude zaměřovat na dějiny posledních 200 let.

Zahájení projektu uvítal ministryně kultury Palestinské správy Sihán Barghútí, která muzeum označila za „velký úspěch palestinského lidu.“

„Spojení mezi pamětí a vším, co s ní souvisí, s palestinskou historií a digitální kontakt s Palestinci, ať jsou kdekoliv, je důležitým krokem,“ dodala.

S napětím tak můžeme čekat, zda a pokud ano, s jakým obsahem, zahájí činnost muzeum, mapující život Arabů v Zemi Izrael, zejména zda bude skutečnou kulturní institucí, popisující dějiny komplexně, nebo jen dalším pokusem dějiny přepsat a popřít existenci židovského života v Zemi Izrael.

Podle ředitele budoucího muzea Jacka Persekiana by tomu tak být nemělo, protože instituce by měla vyprávět příběhy nejen palestinských muslimů a křesťanů, ale také židů, kteří žili na území Brity spravovaného mandátního území Palestina před vznikem Izraele v roce 1948.

Pokud by byla Persekianova vize naplněna, jednalo by se o revoluční přelom v sebeprezentaci palestinských Arabů, kteří si přisvojili označení „Palestinci“ a desetiletí – u neznalých lidí často úspěšně – se snaží vytvářet dojem, že existuje cosi jako „palestinský národ“, který žije na území historické Palestiny / Země Izrael vedle Židů. Tento švindl umožňuje prezentovat palestinské Araby jako svébytný malý národ bez vlastního státu, namísto správného konstatování, že se jedná o součást několikasetmilionového arabského národa, který má na Blízkém východě řadu národních států – přičemž na území historické Palestiny / Země Izrael existuje palestinský arabský stát, dnes nazývaný Jordánsko, již od roku 1922.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv