… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Syrský prezident Assad varoval Západ před podporou Al-Kajdy a před rozšířením války do Jordánska 5.00/5 (100.00%) 11 ohodnocení

Bašár Assad v televizi

Bašár Assad v televizi

Syrský prezident Bašár Assad včera varoval Západ, že zaplatí vysokou cenu za podporu Al-Kajdy v Sýrii. V rozhovoru pro státní televizi Al-Ichabaríja při příležitosti syrského Dnes nezávislosti prohlásil, že Západ si hraje s ohněm.

„Západ silně platit Al-Kajdu v jejích prvotních etapách v Afghánistánu. Dnes dělá totéž v Sýrii, Libyi a na dalších místech a zaplatí (za to) vysokou cenu v srdci Evropy a USA,“ prohlásil Assad.

„Čelíme nové válce, novému přístupu… bojovníkům, z nichž někteří nejsou Arabové, nejsou Syřané,“ prohlásil prezident v hodinovém rozhovoru. Dodal, že „armáda nevede válku za osvobození syrského území, ale válku proti terorismu.“

Bašár Assad prohlásil, že „situace je lepší, než byla dříve“, ale „existují velké mocnosti, zejména USA, které neakceptují země, které chtějí být nezávislé, chtějí, aby byly podřízené.“

Syrský prezident se podrobně nevyjádřil k tomu, jak podle něj Západ podporuje Al-Kajdu. Prohlásil ale, že „kdokoliv má zbraň a útočí na civilisty je terorista, ať už je Al-Kajda nebo ne,“ s čímž se nepochybně dá souhlasit, ovšem vztahuje se to i na vládní armádu, která podle mnoha zpráv v Sýrii bez rozlišování bombarduje a ostřeluje jak pozice povstalců, tak i civilisty na povstalci ovládaném území.

Minulý týden povstalecká džihádistická Fronta al-Nusra (Fronta na podporu syrského lidu) prohlásila, že je součástí Al-Kajdy a slíbila věrnost jejímu vůdci Ajmánu al-Zavahrímu, který již dříve povstalce vyzval k vytvoření Islámského státu Sýrie.

Assad varoval, že porážka jeho vlády by vedla k zničení celé Sýrie, a slíbil, že se nevzdá. „Není jiné možnosti než vítězství. Jinak to bude konec Sýrie a nemyslím, že syrský lid přijme takovou možnost. Je pravdou, že je zde válka a já opakuji: žádné vzdání se, žádné podřízení se“ prohlásil ve stejném duchu jako všichni diktátoři – nejznáměji snad Adolf Hitler – kteří kdy kladli rovnítko mezi konec svého režimu a zánik celé země.

Ohledně svého budoucího osudu Assad prohlásil, že o tom rozhodne „lid.“ „Funkce prezidenta nemá hodnotu bez lidové podpory. Rozhodnutí lidu je to, co rozhoduje o tom, zda prezident zůstává nebo odchází,“ prohlásil syrský prezident s tím, že by se mohl příští rok ucházet o další funkční období.

Bašár Assad současně ostře zkritizoval sousední Jordánsko za to, že umožňuje přecházet povstalcům ze svého území do Sýrie, a neopomněl tradičně rýpnout do Izraele. „Nemohu uvěřit tomu, že dovolují stovkám přecházet do Sýrie se zbraněmi, když Jordánsko je schopné zatknout jediného člověka s lehkou zbraní za to, že jde provádět odpor v Palestině,“ řekl.

„Přáli bychom si, aby naši jordánští sousedé pochopili, že… střelba se nezastaví na našich hranicích. Každý na světě ví, že Jordánsko je (nebezpečí) vystavené stejně jako Sýrie,“ varoval.

Syrští povstalci nedávno potvrdili, že USA provádějí v Jordánsku výcvik skupiny povstalců z Damašku a provincie Dará. USA podporu zdůvodňují tím, že se snaží posílit vojenský vliv neislamistické části povstalců, zejména již zmíněné Fronty Al-Nusra, kterou považují za teroristickou organizaci.

3 reakce na Syrský prezident Assad varoval Západ před podporou Al-Kajdy a před rozšířením války do Jordánska

 • Emet napsal:

  To porovnání Asada s Hitlerem není na místě. Dle mého gusta přehnané. Asad není svatoušek, ale má v podstatě i pravdu. Některé mocnosti se rozhodli přetrhnout vztahy Sýrie s Íránem za cenu zničení celého státu, utrpení miliónů lidí a smrti desetitisíců. Svět vede opravdu bestiálně brutální politiku 🙁

  • Scooolie napsal:

   Jestli jsem to pochopil správně (možná ne), tak autor srovnával Assada s Hitlerem ve vztahu k přesvědčení obou, že „já jsem stát“ a že „padnu-li já, bude zničeno i Německo/Sýrie“.

   Bašár Assad stejně jako jeho otec Háfiz Assad je masový vrah. Zločinec, který neváhal dát zavraždit kohokoliv, kdo jen trošku ohrožoval – třeba i jen prostou kritikou – jeho režim. Assadové nesou odpovědnost za vypuknutí a průběh libanonské občanské války, trvající 15 let. Za vraždu Rafíka Haririho i za současnou situaci v Sýrii. Byl to Assadův režim, který umučil toho 13letého kluka, který maloval nějaký protivládní nápis. Byl to Assadův režim, kdo pak střílel do mírumilovných demonstrací a kdo zahájil válku v době, kdy se jednalo o neozbrojené demonstrace. Je to Assad, kdo nese odpovědnost za to, že se demonstrace přelily v boje a nakonec ve válku – a že narozdíl od demonstrací, kde měla slovo neislámský opozice, se ve válce dostává k moci sunitský džihád. Assad je šmejd, kterému nejde o nikoho jiného, než o něho samotného. Čert vezmi Sýrii, jen ať já přežiji…

   Čímž netvrdím, že ozbrojená opozice je dnes o mnoho lepší. Neb už v ní dominují džihádisté. Ideálním řešením by bylo, kdyby se hned na počátku povedl převrat, Assada sesadili a režim se sám pomalu reformoval. Bohužel Assad to vyhrotil tak, že dnes už těžko předpovídat, zda je nějaké smírné řešení vůbec možné.

 • Refael napsal:

  Cetl jsem jednu studii(uz nevim kde) a v ni se popisuje, ze nikoliv B.Assad, ale mocna klika, kterou B.Assad zdedil po svem otci(krutem diktatorovi), je silnejsi nez on sam(stara garda H.Assada) a prave ta nedovolila B.Assadovi provest jakekoli zmeny, ktere zamyslel v planu hned po svem nastupu do funkce, tj.daleko pred tzv.Arabskym jarem. Ta stara garda neni reformovatelna.
  Tim ovsem netvrdim, ze B.Assad je bez viny.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv