Bülent Arınç
Izraelští a turečtí představitelé včera v Ankaře dosáhli pokroku v jednáních o odškodnění obětí následku střetu izraelských námořníků s posádkou lodi Mavi Marmara, snažící se v květnu 2010 prorazit izraelskou námořní uzávěru Gazy.
„Problém bude vyřešen na druhém setkání a pokud to by nestačilo, tak na třetím,“ prohlásil turecký vicepremiér Bülent Arınç, který vede turecký vyjednávací tým. „Obě strany se shodují, že existuje problém, který je nutné rychle vyřešit,“ dodal s tím, že pokud bude dosaženo dohody o odškodnění, bude tím odstraněna hlavní překážka znovuobnovení vzájemných vztahů.
Včerejší jednání bylo první v rámci vícefázového diplomatického procesu, který by měl zacelit rány ve vztazích Turecka a Izraele.
„Druhé jednání se odehraje během několika dnů, ne týdnů,“ prohlásil další turecký vyjednavač Feridun Sinirlioğlu. „Dnešní setkání bylo pozitivní… Nejednali jsme o výši odškodného, ale o obecném rámci, parametrech a zásadách,“ dodal.
I když se uzavření dohody o odškodném zdá na dosah, nemusí tomu tak být. Bülent Arınç varoval, že poslední slovo ohledně výše kompenzace budou mít rodiny zabitých a ty zatím požadovaly 1 milion dolarů za každého mrtvého. Podle izraelského armádní rozhlasu činí úvodní nabídka Izraele okolo 150 tisíc dolarů. Představy obou stran se tak zatím značně liší.
Záběr z bezpečnostní kamery na lodi Mavi Marmara, ukazující „aktivisty“ připravující se na útok na izraelské vojáky, chtějící provést inspekci lodi. 31. 5. 2010.
Loď Mavi Marmara, vypravená v květnu 2010 z Turecka deklarovala, že veze humanitární pomoc do teroristy Hamasu ovládaného Pásma Gazy a odmítla respektovat izraelskou námořní blokádu teroristy ovládaného území, přestože Izrael veřejně deklaroval, že loď do Gazy nepustí bez toho, aby se přesvědčil, zda neveze náklad využitelný k vyzbrojování teroristů.
Když se izraelští vojáci v blízkosti izraelského pobřeží z vrtulníků snesli na palubu lodi, aby provedli její inspekci, byli napadeni „aktivisty“, kteří na ně útočili tyčemi, mačetami a noži. V sebeobraně Izraelci, kteří útok nečekali a počítali s poklidnou prohlídkou „humanitární“ lodi, 9 útočníků zastřelili.
Incident vyvolal ostrou reakci turecké vlády, která odvolala velvyslance z Izraele a na mezinárodní scéně podnikala řadu nikoliv přátelských kroků vůči Izraeli, včetně blokování izraelské účasti na projektech NATO a jiných mezinárodních organizací.
Turecko požadovalo, aby se Izrael za smrt „aktivistů“ omluvil, odškodnil jejich rodiny a zcela zrušil námořní blokádu Hamasem stále ovládané Gazy.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se 22. března 2013 v telefonickém rozhovoru s tureckým premiérem Recepem Tayyipem Erdoganem omluvil za „chyby, které vedly ke smrti tureckých civilistů“ v květnu 2010 na lodi Mavi Marmara a slíbil odškodné rodinám zabitých s tím, že tragický výsledek zásahu nebyl úmyslný, ale byl způsoben „operačními chybami.“
Turecký premiér omluvu „jménem tureckého národa“ přijal a slíbil, že Turecko ukončuje snahu o soudní kroky proti Izraeli.
V Izraeli omluva vyvolala jak uznání, tak ostrou kritiku a rozpaky.