… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Únos dvou pravoslavných metropolitů Aleppa 4.75/5 (95.00%) 8 ohodnocení

Arcibiskupové Mar Gregorios Ibrahim a Paulos Yazigi

arcibiskupové Mar Gregorios Ibrahim a Paulos Yazigi

Vatikán/Sýrie. Únos dvou pravoslavných metropolitů Aleppa při humanitární misi a zavraždění jejich řidiče dramaticky potvrzuje, v jak tragické situaci žije obyvatelstvo Sýrie a její křesťanské komunity, prohlásil dnes ředitel Tiskového střediska Svatého stolce. Arcibiskupové Mar Gregorios Ibrahim a Paulos Yazigi – metropolité syrsko-pravoslavné a řecko-pravoslavné církve, padli v pondělí 22. dubna 2013 večer do rukou ozbrojených únosců poblíž svého sídelního města Aleppa. Jeli vyjednávat o propuštění dvou kněží, unesených zhruba před měsícem. Jejich vůž řídil jáhen, kterého rebelové skupiny Al Nusra na místě usmrtili.

Vatikánský tiskový mluvčí sdělil, že papež František byl ihned informován o tomto novém vážném incidentu, který je součástí stupňujícího se násilí a rozsáhlé humanitární krize v Sýrii. Svatý otec sleduje události s hlubokou účastí a modlí se za zdraví a osvobození dvou unesených biskupů. Papež dále prosí, aby za přispění všech lidí bylo konečně účinně vyřešeno humanitární drama syrského národa a aby povstala reálná naděje na pokoj a smíření.

Římská komunita Sant´Egidio připomíná, že Mar Gregorios Ibrahim a Paulos Yazigi od počátku syrského konfliktu opakovaně apelovali na jeho mírové politické řešení. Vyzývá mezinárodní společenství, aby se rozhodně zasadilo o osvobození aleppských metropolitů. Členové komunity se dnes večer sejdou na modlitební vigilii v bazilice Panny Marie v Zátibeří.

Mons. Audo: Jméno Jiří je v Sýrii velmi oblíbeno

Sýrie. Osud dvou pravoslavných metropolitů syrského Aleppa, k jejichž osvobození ze zajetí papež vyzval generální audienci ve středu 24. dubna, je stále nejistý. Řidiče jednoho z pravoslavných arcibiskupů ozbrojenci usmrtili na místě. Jak Vatikánskému rozhlasu potvrdil apoštolský administrátor Aleppa, O. Abou Kazen, byl to katolík římského obřadu. Včera se v kostele františkánské komunity, jehož byl farníkem, konaly pohřební obřady. Pondělní únos dvou pastýřů ještě více otřásl křesťanským společenstvím trýzněné syrské metropole, potvrdil chaldejský biskup Antoine Audo:

„Kontrast s aleppskou minulostí je skutečně citelný. V úterý bylo sv. Jiří – tento svátek normálně rodiny s oblibou slaví, protože Jiří je tu velmi oblíbené křestní jméno. Lidé chodí do kostela sv. Jiří a k celému dni se pojí radostná tradice. Nyní ale ve městě cítíte jenom obavy a smutek. Situace na potravinovém trhu je katastrofální, musím ale říci, že stále ještě máme něco k jídlu a pití. Ovšem za vysoké ceny, přičemž osmdesát procent lidí je bez práce. Stačí se podívat na tváře Aleppanů. Za téměř tři roky války se obličeje lidí, které znám, podstatně změnily. Vypadají pohuble a nemocně, můžete z nich vyčíst vše.“

Telefonoval z bývalé blahobytné metropole syrského východu tamní chaldejský biskup mons. Audo.

Osud unesených pravoslavných metropolitů Aleppa stále neznámý

Sýrie. Jak potvrdil řecko-pravoslavný antiochijský patriarchát se sídlem v Damašku, od pondělního únosu dvou pravoslavných arcibiskupů ze syrského Aleppa o nich nejsou žádné zprávy. Patriarchové řecké pravoslavné a syrské pravoslavné církve apelovali na okamžité propuštění metropolitů Mar Gregoriose Ibrahima e Paula Yazigiho a vyzvali mezinárodní společenství k politickému řešení syrského konfliktu. Modlíme se, aby ustalo násilí a aby byla Syřanům přiznána základní a nezcizitelná svoboda, uvádějí patriarchové ve společném prohlášení.

Boje v Sýrii však pokračují a roste počet evropských zemí, které viní syrskou regulérní armádu z užití chemických zbraní. Jedná se o obvyklý scénář, potvrdil Vatikánskému rozhlasu Maurizio Simoncelli, zástupce ředitele výzkumného institutu „Archiv odzbrojení“ (Archivio Disarmo).

Otázka chemických zbraní se vytáhne pokaždé, když se považuje za vhodné, aby zasáhla mezinárodní komunita. Je to čistě propagandistický manévr, protože zabíjet lidi střelbou nebo bombardováním není méně vážné než nasadit chemické zbraně. V kolektivním vědomí ale chemická zbraň budí větší děs. Upozorňování na užití těchto zbraní není nic jiného než taktika, která chce ospravedlnit vojenský zásah po boku povstalců. V Sýrii totiž kromě lidového hnutí bojují velmi dobře vycvičené, vyzbrojené a financované síly, udržované ideologií integralistického islamismu. Je to tedy mnohem složitější konflikt, než jak je nám prezentován – tedy jako střet „dobrých“ se „zlými“. Například výroky Spojených států o chemických zbraních v syrské armádě jsou vysoce opatrné. Existuje vědomí toho, že se konflikt rozvine do mnohem širších rozměrů. Je známo, že syrská armáda skutečně vlastní nervový plyn. Rád bych ale připomněl, že to z mnoha důvodů není moc pohodlná zbraň a že jistě v rámci boje není rozhodující.

Uvedl odborník z mezinárodního výzkumného institutu „Archiv odzbrojení“ se sídlem v Římě.

(jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Únos dvou pravoslavných metropolitů Aleppa, Mons. Audo: Jméno Jiří je v Sýrii velmi oblíbeno a Osud unesených pravoslavných metropolitů Aleppa stále neznámý.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv