… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Zemřela představitelka egyptské židovské komunity Carmen Weinstein 4.88/5 (97.50%) 8 ohodnocení

Carmen Weinstein

V sobotu v časných ranních hodinách zemřela ve svém domě v Zamaleku ve věku 82 let Carmen Weinstein, po více než 20 let viceprezidentka a poté prezidentka Rady židovské obce v Káhiře. Oznámil to web židovské obce Bassatine News, světové tiskové agentury, egyptská a židovská média.

Carmen Weinstein se narodila 10. října 1931 v Alexandrii, egyptským rodičům. Vystudovala francouzské lyceum a anglickou akademii a poté získala bakalářský titul z literatury na Káhirské univerzitě a magisterský na Americké univerzity v Káhiře (American University in Cairo). Hovořila bezvadně arabsky, anglicky a francouzsky.

Weinstein, která bojovala za ochranu židovských synagog, židovského hřbitova v Káhiře a dalších předmětů kulturního dědictví, zemřela  přirozenou smrtí, uvedla její přítelkyně Magda Charún (Magda Haroun).

„Byla to silná žena. Bojovala za zachování židovského hřbitova a synagogy,“ uvedla Charún.

V zemi, kde nepřátelství vůči Židům, podporované konflikty se sousedním Izraelem, je všudypřítomné, se držela stranou veřejné pozornosti.

Poslední roky se nicméně musela bránit proti obvinění z údajného podvodu při prodeji bytů židovské komunity. Původně byla soudem první instance v roce 2010 odsouzena ke 3 rokům vězení, ale letos v lednu ji odvolací soud zcela osvobodil.

Pohřbena bude 18. dubna na káhirském židovském hřbitově Bassatine, o jehož záchranu od roku 1978 neúnavně, byť jen s částečným úspěchem, bojovala.

Situace Židů v Egyptě

Většina egyptských Židů opustila zemi po Suezské krizi v roce 1956, kdy tehdejší egyptský prezident Gamal Abdel Nasser (česky též Násir) vysídlil Židy, které považoval za neloajální ke státu.

Dnes má egyptská židovská komunita jen několik desítek lidí, převážně žen, a její členové se z obavy z perzekuce drží stranou.

Egyptské bezpečnostní složky minulý měsíc těsně před plánovanou premiérou zakázaly film o egyptských Židech, mapující jejich život v zemi v první polovině 20. století a zabývající se otázkou identity a tolerance.

Poprask v Egyptě nedávno vyvolala výrok vysokého představitele Muslimského bratrstva a poradce prezidenta Muhamada Mursího (Mohamed Morsi), že egyptští Židé, kteří se odstěhovali do Izraele, by se měli vrátit a žádat vrácení svého majetku. Essam al-Erian v televizním rozhovoru řekl, že „pro Židy je lepší žít v zemi jako je Egypt, než v zemi kontaminované okupací“ a že Židé by se měli neprodleně vrátit do Egypta, aby „udělali místo pro Palestince“ s tím, že „každý Egypťan má právo se vrátit do Egypta bez ohledu na své náboženství.“

Z jakého důvodu si Egypt namísto emigrovavších Židů raději nepřijme bratrské palestinské Araby Erian nezmínil, nicméně neopomněl prorokovat, že Izrael během desetiletí zanikne. Rozhovor byl natolik kontroverzní, že Erian nakonec rezignoval na svou funkci, přičemž podle analytiků se jednalo o odchod vynucený.

Carmen M Weinstein died – oznámení úmrtí na webu Bassatine News (anglicky)

Egypt’s Jewish community head Carmen Weinstein dies at 84 – zpráva AhramOnline (anglicky)

Jewish community president Carmen Weinstein dies at 82 – zpráva Egypt Independent (anglicky)

Carmen Weinstein, Jewish leader in Cairo, dies at 82 – nekrolog Washington Post / AP (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv