… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Carterova výzva, zdroj Schwarzenbergovy iniciativy 3.88/5 (77.50%) 16 ohodnocení

img377442Bývalý americký prezident Carter vyzval Evropskou unii aby zavedla „označovaní produktů z ilegálních izraelských osídlení na Západním břehu.“ Carter se tak vyjádřil na setkání v irském Dublinu kde se konala  konference o revitalizaci mírového procesu na Středním východě a dal tak průchod svým protiizraelským postojům. Konference se vedle bývalé irské prezidentky Mary Robinson a bývalého brazilského prezidenta Fernando Henrique Cardosa, ministra zahraničí Irska Eamona Gilmora zúčastnili také diplomaté z dvaceti evropských zemí. Carter, který byl prezidentem v letech 1977-81 zjistil, že mírový proces  nedosáhl významného posunu a proto je třeba, aby Evropa pomohla tento proces revitalizovat a vdechla mu čerstvý vítr do plachet.

Český čtenář nyní ví odkud se vzalo prohlášení ministra zahraničí Schwarzenberga a kdo takové iniciativy v rámci revitalizace míru přináší do Evropské Unie.

Podle Cartera je známo, že Evropská unie opakovaně odsoudila expanzi izraelských osídlení na Západním břehu, které je ilegální a odporuje mezinárodnímu právu.

Irsko  nyní až do června 2013 plní předsednickou roli Evropské unie.

Bývalá irská prezidentka Robinson tvrdí, že tento postoj není proti-izraelský, ale jedná se o konkrétní krok, který podporují mnozí izraelští přátelé (!), abychom oživili naději na budoucí palestinský stát a bezpečnou budoucnost obou států, dříve, než bude pozdě. Dodala, že některé státy již zavedly označení výrobků z Judeje a Samaří.

Občané EU mají sílu jako konzumenti přinést novou naději na Střední východ. EU je nejvýznamnější obchodní partner Izraele a proto může poslat jasný signál do Izraele tím, že výrobky označí.

Jimmy-Carter-Mary-Robinson-Fernando-H-Cardoso-Ireland-Eamon-Gilmore_600x400

Ministr zahraničí Irska Eamon Gilmore řekl, že Irsko tuto evropskou iniciativu podpoří. Řekl: „Dáme tak konzumentům na výběr, jestli chtějí takové výrobky koupit anebo ne“.

V Izraeli naproti tomu doporučují přidat na takové štítky také informaci o tom kolik palestinských Arabů u toho kterého producenta pracuje. Málokdo totiž ví , že izraelští producenti zaměstnáváním palestinských Arabů zajišťují mnoha rodinám v PA živobytí a zmírňují tak dopad tragické nezaměstnosti na území Palestinské správy – Palestiny.

Carter řekl, že je „velice povzbuzen“ reakcí Evropských diplomatů během setkání. Pro tento typ politiků jsou totiž hranice z roku 67 před šestidenní válkou jakousi mantrou, kterou za každou cenu hodlají držet při životě, nehledě na bezpečnost Izraele a jeho obyvatel a ani na situaci Arabů tam žijících.

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Carter Calls on EU to Label Products from ‚Illegal Settlements

The Elders call on Europe to play a stronger role in the Middle East

 

 

10 reakcí na Carterova výzva, zdroj Schwarzenbergovy iniciativy

 • cogavec napsal:

  Článek je dobrý,má svou logiku.Karel Schwarzenberg přednesl stanovisko jisté mocenské skupiny,která je mezinárodní,a jejíž elity mají v současné EU významné mocenské postavení.Taková je realita,a není překvapivá.Tato mocenská skupina chce prosazovat svou vizi světa,a je zčásti schopná jít i přes mrtvoly.

 • muflon napsal:

  Je to ptákovina, ale když na věc přijde, s radostí si koupím zboží se štemplem „vyrobeno na krutě okupovaných územích“. Rozhodně raději, než nic neříkající „vyrobeno v EU“, kde nemám jistou, zda to nepochází z Polska oklikou přes Pitcairn (nic proti Pitcairnu).

 • ari napsal:

  Asi nebudu mít problém koupit si výrobek, na kterém je napsáno Made in Judea a Samaří, zejména když tam bude doplněno product of proud Israelis managed enterprise. Když to tam nebude, je to jako bych přispěl adolescentním hysterikům na prskavky=koupí tohoto výrobku přispíváte na munici zabijející židovské osadníky Judei a Samaří. No, ale nemyslím si, že by nějaký výrobek od Palestinců hrozil. Vymyslet, vyrobit, najít odbyt v EU, zajistit certifikace.., těžko, Palestinec přeci žije z dotací Izraele, USA, EU a pak AZ. Žít z dotací je životní styl. Leda tak nějaký raketový systém, ale ten taky není originální. Home made Egypt+Iran+pašung odkudkoli. Důchodce Burákový král a šaškárna EU je k politování. Sorry, v Izraeli se bojuje za svobodu Evropy, a tak se to musí brát. A bez vinařů na Golanech by se tam roztahovala pustina. Pelištejci byli vždycky trochu divný a ne a ne se toho zbavit. V Evropě zavládl relativní klid až když osvícený panovník nařídil náboženskou toleranci. Pokud bude někdo neustále mluvit o zemi bez Židů od Jordánu k moři, pak má Izrael patent ne na přiměřenou obranu, ale na obranu. Trapnost politiků EU je v tom, že neznají ani dějiny vlastního kontinentu. A Jimmy Peanut asi zapomněl na dějiny vlastní země. Keep smiling and Uzis up.

 • Tomas napsal:

  Jimmy Carter. byl naprosto neschopnýn presidentem USA v oblasti zahraniční politiky , jeho protiizraelský postoj nemůže dnes nikoho překvapit!

  • Scooolie napsal:

   Je to tak. Jimmy je sice hodný a upřímný člověk, ale současně také člověk naivní žijicí s představou, že všichni jsou jako on, hodní, milí a upřímní. Pro politiku je tím zcela nepoužitelný, neb politik musí přemýšlet realisticky a ne žít v říši vil a skřítků.

    • Scooolie napsal:

     Uzavření Dohody z Camp Davidu se podařilo zejména díky tomu, že se Begin a Sadat domluvit skutečně chtěli (i když se zpočátku upřímně nenáviděli). Jimi tomu všemu poskytl zázemí a značnou osobní angažovanost, což samozřejmě nebylo málo. Takže ano, tento úspěch – že fungoval z pozice vůdce supervelmoci jako „čestný zprostředkovatel“ – Jimimu upřít nelze. Byl by zřejmě vynikající mezinárodní vyjednavač nebo diplomat pod silným prezidentem, který by stanovoval cíle a limity (vyjednavačem se konekonců nakonec stal, ale bez funkce prezidenta USA a poradců typu Kissingera a Brzezinského to jaksi není ono). Ale jako vůdce mocnosti si žel Bohu skutečně počínal dost naivně a hloupě – stačí vzpomenout na naivní očekávání ve vztahu k SSSR nebo ruce v klíně, když v Íránu padl šah…

     Ale je to skutečně hodný a upřímný člověk.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv