… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Chcete elektřinu zdarma – žijte na území Palestinské správy či v Gaze 4.76/5 (95.20%) 25 ohodnocení

Poslankyně Orit Struk

Poslankyně Orit Struk

Poslankyně Orit Struk oslovila během jednání hospodářského výboru Knessetu ředitele Izraelské elektrické společnosti (Ssrael Electrical Company, חברת חשמל) s nepříjemnou otázkou. Zeptala se ho totiž na to, proč obyvatelé Palestinské správy – Palestiny, kteří neplatí za elektřinu nepodléhají stejným sankcím jako Izraelci. Mnoho Palestinců totiž neplatí účty za elektřinu a IEC na tuto skutečnost nikterak nereaguje. Informuje pouze, že dluh za elektřinu, kterou dodala do Palestinské správy – Palestiny činí 730 miliónů NIS (okolo 3,65 miliardy českých korun).

Izraelec, který nezaplatí za proud, musí počítat s tím, že pokud tak neučiní do doručení druhé výzvy, aby zaplatil, je zpravidla po 4 měsících od dodávky elektrického proudu odpojen. A to bez jakéhokoli pardonu. Jediné co mu zbývá je, aby si domluvil splátkový kalendář anebo se obešel bez elektrické energie. Navíc byla 15.5. letošního roku zvýšena cena elektřiny o 6,3%.

Ron Tal odpověděl, že na jednoduchou otázku, kterou mu položila poslankyně odpověď nemá. Neví, proč je neplatící Izraelec odpojen od dodávky proudu a neplatící Palestinec může používat elektrický proud zdarma a nic se neděje. Pokud dostaneme pokyn od politiků, abychom věc uvedli do pořádku, to znamená požadovat splacení dluhů, budeme jen rádi.

Před dvěma týdny se Orit Struk obrátila na ministra energetiky a vodních zdrojů Silvana Šaloma s otázkou, zda důvodem pro zvýšení ceny elektrické energie pro Izraelce, jsou ztráty způsobené neplatícími obyvateli Palestinské správy – Palestiny. De facto každý Izraelec platí nějakému obyvateli Palestinské správy část jeho účtu za elektřinu. Silvan Šalom odpověděl, že tato věc je nehorázná a slíbil podniknout rázné kroky k nápravě. A dodal, že dluhy, které má Palestinská správa – Palestina vůči Izraeli nezůstanou nesplacené. Podle dohod z Osla, má Izrael právo odečíst tyto dluhy z daní, které vybírá jménem Palestinské správy – Palestiny.

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Electric Company: PA Residents Not Forced to Pay.

3 reakce na Chcete elektřinu zdarma – žijte na území Palestinské správy či v Gaze

  • ari napsal:

    Paní poslankyně dala na stůl prosté argumenty vyjadřující podstatu věcí. Moc rád bych takové informace slyšel v souvislosti s blbými diskusemi v OSN, dále v hlavních zprávách ČT, CNN, CNBC, Al Jazeera a tak nějak podobně. Kdysi se v západní Evropě ve zprávách říkalo, bacha na Čechy jsou to zloději. Nic příjemného slyšet po příjezdu někam – á pán je z Česka…a následovalo zdvižené obočí.
    Palestinec= revolucionář nového věku. Střílí z moderních, ale umí střílet i ze zastaralých zbraní. Učí se pilně raketovou techniku z dovozu, studuje korán a pak unavený z té celodenní námahy přichází domů. Tam si rozsvítí světlo díky elektřině od IEC, z ledničky poháněné elektřinou od IEC vytáhne chlazený nápoj, vypije do dna a pak zaostří. Na nádobě made in Israel – kibuc XYZ. Začne křičet na ženy okolo sebe, kam to chodí nakupovat a odejde rozčíleně k televizi ( bacha zase elektrický proud od IEC), kde jsou hlavní zprávy a tam vyjednavač Iritát řeční podle hesla úporným opakování lží k pravdě. Okolnostmi zklamaný mohandensín si zapne PC ( s procesorem Intel – díky Izraeli za nové výkonné a energeticky úsporné stroje) a spustí Zuckerbergův facebook ( díky Marku), aby si postěžoval na nepochopení okolí a vyměňuje si statusy s ostatními bojovníky. Před poslední modlitbou dne se jde umýt a voda neteče.Hrozí pěstí směrem k první židovské osadě v Negevu ( možná i směrem k moři, těžko říct). Ještě tak za to platit. Neví ale, že jeho spolubojovník pyrotechnik při pokusech s novou výbušninou odpálil omylem vodovodní potrubí. Voda naštěstí vše uhasila dřív, než dispečer vodních zdrojů Izraele dálkově uzavřel ventil u poškozeného potrubí vodovodu. Další těžký Palestincův den je u konce, jde se spát. Díky Největšímu za to, že nad Palestinci bdí a drží ochrannou ruku před sousedem. Tak to byla ukázka, jak se žije v sebeklamu a ve lži-v Palestinské správě. A tohle by chtělo vlastní stát. Faked dreams expired.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv