… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Dědictví šoa – hodnota, či zátěž…? Panelová diskuse 5.00/5 (100.00%) 13 ohodnocení

Stuart Eizenstat  foto US Embassy Prague

Stuart Eizenstat
foto US Embassy Prague

V Centru současného umění DOX se v rámci projektu Památník Šoa Bubny ve středu 5. června 2013 v 18 hodin uskuteční  panelová diskuse na téma komunikace budoucnosti v tématu šoa …Jak uchovat paměť po odchodu pamětníků…? Veřejný dialog, či umělecká podobenství…? Jak zachovat čitelnost míst dotýkaných? Jak udržet odkaz válečných příběhů na místech bez hrobů?

Jedná se o největší setkání k tématu nově vznikajícího Památníku ŠOA. V úvodní části večera vystoupí mimořádná osobnost – Stuart Eizenstat – významný americký diplomat a celoživotní hledač odkazu válečných příběhů židů celého světa. Jeho seminární úvod do panelové diskuse přinese nejen inspiraci projektu, ale také osobitý pohled na hledání spravedlnosti pro válečné oběti a jejich rodiny. V dalších příspěvcích se několik významných osobností, mezi nimi režisér Pavel Štingl, ing. arch. Petr Hlaváček, ředitel DOXu Leoš Válka a psycholog Václav Mertin, zamyslí nad specifikou uchování paměti na dotýkaných místech v různých částech Evropy, nad dramatem historie uložené v architektuře prostoru, nad specifikou české národní mentality v uznání důstojnosti pro válečné hrdiny a oběti šoa.

Stuart Eizenstat

Partner v advokátní kanceláři Covington & Burling, Washington, D. C. a stratég v APCO Worldwide. V letech 1977 až 1981 byl poradcem prezidenta Jamese E. Cartera pro vnitrostátní záležitosti a ředitelem týmu pracovníků zabývajících se touto problematikou v Bílém domě. V době prezidentského období Billa Clintona působil jako zástupce ministra financí (1999–2001), náměstek ministra zahraničních věcí pro záležitosti ekonomické, obchodní a zemědělské (1997–1999), dále jako náměstek ministra obchodu pro záležitosti mezinárodního obchodu v ITA – International Trade Administration (1996–1997). V letech 1993–1996 působil jako velvyslanec Spojených států v Evropské unii a spolu předsedal EABC (European-American Business Council). Během své kariéry, také jako zvláštní zmocněnec pro záležitosti holocaustu amerického ministerstva zahraničních věcí, sehrál klíčovou roli v kampani za restituci sociálních a majetkových práv přeživších a obětí holocaustu. Jeho kniha Nedokonalá spravedlnost je důležitým zdrojem informací o této kampani.

Pavel Štingl

Filmový dokumentarista, absolvent FAMU. Procestoval různé země bývalého socialistického bloku, kde realizoval snímky o probouzení nové historie po pádech. Natočil desítky snímků s historickou tematikou, věnuje se velkým příběhům 20. století. Řada dokumentárních filmů byla oceněna na mezinárodních festivalech. Samostatnou řadu tvoří snímky o výtvarném umění (Malování potmě, Popis jednoho zápasu, Cesta k cestě). V posledních dvou desetiletích se jeho filmografie rozrostla o projekty a expozice muzeí a památníků (A nevinní byli vinni… pro Památník Lidice).

Roku 2012 založil neziskovou společnost Památník ŠOA Praha pro realizaci centra vzpomínek na židovské transporty z Prahy, které má vzniknout v nádraží Bubny.

Ing. arch. Petr Hlaváček

Architekt z atelieru Architekti HeadHand s.r.o. V současné době působí jako proděkan pro rozvoj na Fakultě architektury ČVUT.

Leoš Válka

Ředitel Centra současného umění DOX. Z tehdejšího Československa odešel v roce 1981 do Austrálie, kde žil až do roku 1996. Ve stejném roce se natrvalo vrátil zpět do Prahy. Leoš Válka podniká v oblasti stavebnictví a interiérového designu. Jeho celoživotním zájmem je architektura a současné umění. V roce 2011 mu byla udělena Cena Ministerstva kultury za mimořádný přínos v oblasti výtvarného umění.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv