… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izrael letecky udeřil na cíle v Sýrii, desítky mrtvých 4.95/5 (99.09%) 22 ohodnocení

F-16 izraelského letectva

F-16 izraelského letectva

Izraelské letectvo v pátek brzo ráno a opět v neděli provedlo vzdušné údery na území Sýrie. Zprávu, kterou nejprve přinesla zahraniční média, následně potvrdil i režim prezidenta Bašára Assada.

O povaze cílů se spekuluje. Podle včerejšího prohlášení syrského ministerstva zahraničí se jednalo o 3 cíle, a to o „výzkumné středisko“ v Džamrají (Jamraya), „letiště pro paragliding“ v damašské oblasti Dimas a cíl v Majsalúnu (Maysaloun). Středisko Džamrají je považováno za přední centrum syrského vojenského výzkumu.

Zprávu o leteckých úderech podpořili i povstalci, podle nichž ale úder směřoval proti zásilce íránských raket, zřejmě typu Fateh-110, pro libanonský Hizballáh (Alláhovu stranu).

Syrská vláda izraelský letecký úder ostře odsoudila. „Flagrantní izraelský útok na místa ozbrojených sil v Sýrii podtrhuje koordinaci mezi ‘Izraelem‘ a teroristickými skupinami a … Frontou al-Nusra,“ uvádí se v prohlášení, které odkazuje na džihádistické povstalce bojující proti režimu.

Syrský režim přiznal, že úder vedl ke smrti „desítek mučedníků“ a „rozsáhlým škodám na těchto místech.“

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který dnes ráno přicestoval na návštěvu pevninské Číny (Čínské lidové republiky), odmítl záležitost jakkoliv komentovat.

Velitel Izraelského letectva generálmajor Amir Ešel (Amir Eshel) loni prohlásil, že ve vztahu k Sýrii nese „takřka výlučně“ břemeno odpovědnosti letectvo, které díky spolupráci se zpravodajskými službami může jednat „takřka okamžitě.“

Také náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil generálporučík Beny Ganc (Benny Gantz) letos v dubnu vyjádřil silnou důvěru v letectvo: „Je pro mě těžké najít nějaké místo, které bychom nemohli dosáhnout. Možná pokud by zítra nastal problém v Antarktidě, tak bych jej našel.“

Pro současné izraelské údery vyjádřili pochopení představitelé západních zemí, zatímco země islámské – v čele s Íránem – je odsoudily. Je to přitom Írán, kdo je hlavní oporou režimu prezidenta Assada, jemuž posílá zbraně, munici a vojenské poradce z elitních íránských Revolučních gard, jakož i bojovníky proíránského libanonského Hizballáhu.

Jedna reakce na Izrael letecky udeřil na cíle v Sýrii, desítky mrtvých

  • Jerry napsal:

    Je načase udelat poradek v Syrii,stat,ktery se topi da se rici v obcanske valce,jeste podporuje terorismus a dodava,nebo je prostředníkem v dodavani zbrani teroristum.Syrie,ktera napadla před lety Izrael se nyní s pomoci Ruska bez kterého by jiz davno neexistovala ma ještě ambice utocit na Izrael?Dle me Izrael nespolupracuje a rebely,kteri bojuji proti vlade,ale chrani svoji zemi před arabskym terorismem.Navic ma Syrie dost chemických zbrani,kteri jsou mezinarodni konvenci zakazani,ale zakazujme něco arabum,kteri jsou prakticky od nepameti bojovnici.Kdyby nemeli na svém uzemi zasoby ropy tak by valcili mezi sebou jako drive s lukem a sipem a svet by o nich patrne neslysel.Bohuzel svet je vyzbrojil a nyní nese naslededky,ale podle me muzeme byt v klidu arabove nemaji na to něco vymysled nemaji technicke nadani jsou to od nepameti pastevci.Bez inzenyru od nevercu jak s oblibou rikaji Arabove by v Arabii nebylo nic.Tim myslim Dubai atd.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv