… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izrael rozhodne o léčebné marihuaně 4.85/5 (96.92%) 13 ohodnocení

konopíPřibližně 11 tisíc Izraelců je v současně době léčeno léčebnou marihuanou – dost na to, aby to neuniklo pozornosti vlády a Knesetu, jehož výbor pro zdraví včera rozhodl o vytvoření podvýboru, který se bude věcí zabývat a stavoví kritéria pro rozlišení, kdo by měl a kdo neměl být marihuanou léčen.

V současnosti o tom, kdo bude léčen konopím rozhoduje skupina lékařů, kteří k tomu mají ministerstvem zdravotnictví udělenou licenci. Konkrétních kritérií je minimum a každý případ je posuzován individuálně. Nově vytvořený podvýbor by měl kritéria stanovit, přičemž dokud o nich nerozhodne, bude léčba těch, kdo ji již dostávají, pokračovat beze změny. O rozšíření léčby na nové pacienty bude ale do stanovení kritérií rozhodovat speciální výbor. Do konce roku by mělo být licencováno k této rozhodovací činnosti dalších 11 lékařů.

Mezi poslanci, kteří podporují rozšíření programu léčby konopím, je i Moše Feiglin (Moshe Feiglin) z Likudu, který uvedl, že zná osobně řadu případů, kdy léčebná marihuana pomohla ulevit od bolesti a pomohla pacientům na cestě k zotavení. Poslanec Strany práce Miki Rosenthal sdělil, že sám při dlouhodobé léčbě dostával podobná léčiva a ta mu velmi pomohla.

Ministryně zdravotnictví Jael German (Yael German) ze strany Ješ Atid (Yesh Atid, Budoucnost existuje) uvedla, že chce zajistit, aby se léčebné konopí dostalo k těm, kdo ho potřebují. „Na jednu stranu zajistíme, aby byl řádně dodržován zákon, a na druhou stranu zabezpečíme, aby léčbu dostali ti, kdo ji potřebují,“ prohlásila.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Govt. to Decide on Medical Marijuana Eligibility.

4 reakce na Izrael rozhodne o léčebné marihuaně

 • Tomáš Kolský napsal:

  Tento článek je ukázkou, jak nemá vypadat novinařina. O tom, zda legálně smí nemocný marihuanu užívat rozhoduje devět (9) vyvolených lékařů. V důsledku toho nemocní trávu legálně nedostávají a zahájili hladovku před domem ministryně zdravotnictví.
  Marihuana je v Izraeli v současnosti asi vůbec nejstřeženější lék. O opiátech žádní super vyvolení doktoři nerozhodují. To vše by mohla ministryně zdravotnictví škrtem pera změnit, ale nedělá to „aby marihuana neunikla“ k někomu nepovolanému. Výsledek: Nemocní užívají nelegální marihuanu z černého trhu, nebo ji nelegálně pěstují.
  Toto je přesně stav, který chce Moše Feiglin změnit. Předložil návrh zákona, který umožní každému lékaři marihuanu předepsat.

  • Scooolie napsal:

   V Česku je to ve výsledku stejné. Sice o tom, kdo smí být léčen konopím rozhodují lékaři, jako o každém jiném léku, ale současně je podle stávajících absurdních pravidel léčebné konopí dováženo z ciziny a ceny jsou příšerné. Přitom kdyby se pěstovalo u nás, tak by to bylo za zlomek ceny. Ponechávám stranou, že si trávu stejně může každý pěstovat doma zadarmo, neb to stát asi nikdy plně nelegalizuje – s výmluvou, že přece je to lék, tak musí být certifikovaný (jako by si lidé doma nevařili heřmánkový nebo šípkový čaj nebo nedělali různé odvary).

   • Tomáš Kolský napsal:

    No a občas tenhle lék někomu seberou. Celé to v obou zemích záleží jen na tom, zda je policajtům a státním zástupcům trapné se nemocnými uživateli marihuany zabývat. Nejdůležitější z hlediska právní obrany je nekombinovat užívání marihuany jako „rekreační“ drogy a její užívání léčebné. Ale pokud nemocný získal marihuanu na černém trhu, může být kontaminovaná a pak ji může kouřit jen proto, že to je z hlediska kontaminace asi nejbezpečnější.

    Nejlepší je nemocné od černého trhu odstřihnout, aby mohli užívat marihuanu legálně.

    Ten článek na A7 mě ale štve, protože se čtenáři nemluví na rovinu. Do Knesetu se celá věc dostala hlavně kvůli neschopnosti ministerstva zdravotnictví.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv