… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelský soud osvobodil palestinského teroristu, který naplánoval vražedný útok na kavárnu 3.67/5 (73.33%) 9 ohodnocení

Džamal Tiráví

osvobozený zločinec: Džamal Tiráví, poslanec Palestinské zákonodárné rady za „umírněné“ hnutí Fatáh

Rachel Čarchi

Rachel Čarchi

Izraelský soud rozhodl o propuštění teroristy, který naplánoval sebevražedný teroristický útok proti kavárně My Coffee Shop na rohu Allenbyho a Bialikovy ulice v Tel Avivu, k němuž došlo 30. března 2002 a byla jím zavražděna 36letá Rachel Čerchi (Rachel Tcherkhi) a dalších 29 lidí zraněno, a chystal další dva podobné útoky.

Vojenský odvolací soud včera ve věznici Ofer rozhodl, že Džamál Tiráví (Jamal Tirawi), bývalý příslušník teroristické skupiny Brigády mučedníků od Al-Aksá a současný poslanec Palestinské zákonodárné rady za hnutí Fatáh, bude v nadcházejících dnech propuštěn, protože Izrael porušil dohodu s Palestinskou správou, v níž souhlasil, že Tirávího nezatkne.

V roce 2007 podepsaly Izrael a Palestinská správa „dohodu o hledaných teroristech“, v níž Izrael souhlasil, že omilostní některé hledané arabské teroristy, včetně Tirávího, pokud už se nikdy nezapojí do žádné teroristické činnosti.

Izraelští vojáci při zatýkání jiného teroristy zatkli v roce 2007, krátce po podepsání dohody, také Tirávího, který se na místě náhodně nalézal. Byl obžalován a následně v říjnu 2011 uznán vinným z plánování vražedného útoku v Tel Avivu a odsouzen k 30 letům vězení.

Tirávího obhájce nicméně namítal, že Izrael porušil dohodu s Palestinskou správou a proto musí být jeho klient propuštěn na svobodu. A vojenský odvolací soud nyní souhlasil, když uvedl, že „důvěryhodnost státu ve vztahu k jím podepsané dohodě je důležitější, než výkon zákona v plné jeho přísnosti, a to i pokud se jedná o teroristu.“

Tirávího obhájce Avigdor Feldman rozhodnutí soudu uvítal: „Jedná se o odvážné rozhodnutí Vojenského odvolacího soudu a pochybuji, že v izraelském právu existuje precedens. Soud zrušil odsouzení představitele Palestinské správy, který byl odsouzen za zapojení do sebevražedného bombového útoku v Izraeli a odsouzen k 30 letům vězení, protože Stát Izrael porušil vůči němu svůj závazek, že jej neuvězní. Soud rozhodl, že důvěryhodnost státu stojí nad zásadou stíhat zločince, včetně teroristů. Džamál Tiráví po rozhodnutí povstal, poděkoval soudu a řekl, že verdikt prokazuje, že osudem Izraelců a Palestinců je mírové soužití.“

Zbývá jen připomenout, že Rachel Čerchi, která pracovala jako sekretářka v účetní firmě, zemřela v nemocnici na následky vražedného útoku po 5 dnech. Zůstal po ní manžel Benzion, 14letá dcera Kinneret, 13letý syna Ariel a 7 letý Barak. Je na B-hu, aby pomstil její krev.

3 reakce na Izraelský soud osvobodil palestinského teroristu, který naplánoval vražedný útok na kavárnu

 • ari napsal:

  Při čtení takových zpráv cítím hořkost v puse. To co Jamal T. řekl u soudu by měl potvrdit nějakým činem. Pokud to myslel vážně, tak by měl najít stejnou odvahu, jako měl při provedení té prašivosti v roce 2002 a zakončit svoji misi sám, někde v poušti. Tak jako tak budeme jednou při jeho pohřbu vidět plačící souvěrce se zabalenou hlavou, zelenými páskami na čele a s kalachama v pazourách. A to je teda hnus, Velebnosti. Neuvěřitelná velkorysost Izraele bude na druhé straně zas prohlašována za slabost a zas budou adolescenti na ulicích řvát, že někdo je veliký. Je to těžký den pro rodinu Ráchel a těch dalších 29 lidí.

  • Vader napsal:

   Njn, ale slovo dělá muže. V tomto případě stát. Je to vskutku mrzutý případ, ale byl dán slib.
   Má to i svoje pozitiva – křiklouni ječící neustále bláboly o jakýchsi porušování dohod mají o exemplární argument méně.
   Neznám znění slibu Státu Izrael do detailu, ale pokud tam byl „jen“ závazek stran nezatčení, mohly ho bezpečnostní složky v tichosti neutralizovat. Ani to se nestalo. Kdo je tu potom ten padouch porušující dané slovo ❓
   …hyn sa hukáže 😛

 • smal napsal:

  Jestli to v Izraeli s tím dodržováním „dohod“ a hlavně tolerancí poněkud nepřehánějí. Doufám, že se naskytne brzo vhodná příležitost jak tuto kreaturu zprovodit ze světa. Z vojny vím, že existují osoby, které rozumí jen nekompromisním metodám; když poškozoval celý kolektiv dostal tak do držky, že už si to tam nikdy nedovolil, není to zajímavé??

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv