… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Jisrael Eichler: Zrušme povinnou vojenskou službu v izraelské armádě 4.00/5 (80.00%) 13 ohodnocení

Jisrael Eichler

Jisrael Eichler

Rabi Jisrael Eichler (Yisrael Eichler), poslanec strany Sjednocený judaismus Tóry, včera navrhl, aby byla v Izraeli zrušena základní povinná vojenská služba a Izraelské obranné síly se změnily na profesionální armádu. To by podle něj ukončilo „kulturní válku“ mezi sekulárními Izraelci a charedim-zbožnými.

„V této zemi probíhají dvě války,“ řekl. „První je bezpečnostní válka proti Arabům a druhou je kulturní válka proti Tóře a židovskému způsobu života. Ten, kdo se skutečně obává o bezpečnost, může akceptovat jen armádu, jejíž vojáci jsou vhodní k boji. Mělo by to být v souladu s rozhodnutím příslušných orgánů, ne v souladu s aspiracemi komisařů sekulární kultury.“

„Zákon o povinné vojenské službě žádá od armády, aby rekrutovala všechny, včetně těch, kdo nejsou schopni bojovat,“ uvedl Eichler. „Odvod všech představuje pro bojové síly břemeno. Miliardy z obranného rozpočtu jsou vyhozené na vojáky, kteří ničím nepřispívají k národní bezpečnosti. Jen zrušení povinné vojenské služby odstraní také demagogickou základnu nepřátel charedim, kteří si přejí využít armádu k válce proti židovské kultuře.“

„Při obranné válce proti vnějšímu nepříteli musíme zrušit povinnou vojenskou službu a uvolnit miliardy, jimiž armáda zbytečně plýtvá na vojáky, kteří nejsou způsobilí. Ti stojí zemi během tří let zbytečné a vysoké náklady, které ovlivňují platy profesionálních vojáků. ‘Lidová armáda’ je politický termín k vytvoření ‘tavícího kotlíku’ sekulární kultury. Ta se musí postupně změnit na profesionální armádu, jejíž prací je jen bránit. Uvolnění zbytečných vojáků zanechá spoustu peněz na spravedlivé platy pro vojáky profesionální,” dodal.

Návrh Jisraela Eichlera přichází ve chvíli, kdy izraelská vláda čelí první vnitřní krizi kvůli plánované povinné vojenské službě charedim.

Tzv. Perryho výbor pro rovné sdílení břemene služby neočekávaně ukončil v neděli večer jednání kvůli hádce mezi předsedou výboru, ministrem vědy a technologií Jaakovem Perrym (Yaakov Perry) ze strany Ješ Atid (Yesh Atid, Budoucnost existuje) a ministrem obrany Mošem Jaalonem (Moshe Yaalon) z Likudu ohledně otázky trestních postihů charedi studentů ješiv, kteří se vyhýbají vojenské službě.

Ješ Atid požaduje, aby po přechodném 4letém období byli charedi muži, vyhýbající se odvodu, trestně stíháni. Ostatní vládní strany ale chtějí aby sankce byly jen finanční.

V reakci na neshodu předseda Ješ Atid a ministr financí Jair Lapid (Yair Lapid) pohrozil, že „Buď bude rovné sdílení břemene (vojenské služby) anebo se tato vláda rozpadne.“

„Jestli si někdo myslí, že jsem vstoupil do politiky jen abych vyřešil finanční katastrofu, kterou za sebou zanechala předchozí vláda, pak nechápe, proč zde jsme,“ dodal. „Vyzývám strany, aby se probraly a chovaly se tak, jak se od vládních stran čeká. Zastavte tuto hru – nepřináší jim žádnou slávu a brání nápravě historické chyby.“

Předseda strany Bajit Jehudi (Bayit Yehudi, Židovský domov) ministr Naftali Benet vyzval členy vlády a poslance k pochopení a klidu, dokud problém nebude vyřešen.

„Účastníme se historického procesu, který nakonec povede k integraci charedi veřejnosti do izraelské společnosti,“ řekl včera Benet na schůzi poslanců své strany. „Cesta k tomuto cíli je plná překážek a já vyzývám všechny zúčastněné, aby nereagovali přemrštěně.“

Benet uvedl, že proces zapojení charedim do armády a do pracovního procesu – po desetiletích, kdy z nich byli vyloučeni – bude ke správnému fungování vyžadovat čas a trpělivost.

„Nikdo nechce vidět Vojenskou policii provádějící invazi do Bnej Braku a zatýkající,“ prohlásil s odkazem na největší město s charedi většinou v Izraeli. „To nic nevyřeší. Na druhou stranu pomalý a inteligentně realizovaný proces výhod spolu s velkou dávkou lásky vůči charedim je to, co potřebujeme k jejich integraci do velké izraelské společnosti,“ dodal.

 sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku MK Eichler: Abolish Mandatory IDF Service.

Jedna reakce na Jisrael Eichler: Zrušme povinnou vojenskou službu v izraelské armádě

 • gugi napsal:

  Jakkoliv je předmětný návrh svůdný, má několik úskalí:
  1. profesionální armáda je sice klubem vrcholových armádních sportů a elitou, nicméně v případě války (ať už obranné či preventivní) nelze opominout segment podléhající povolávacímu rozkazu…
  2. profesionální voják je natolik dobře honorován, že jeho motivací není hrdinně padnout, ale užít si plodů své námahy… zatímco národní moment obrany, postsionistický lidový voják je motivován více ideologičtěji a i když uvítá přežití bojových nasazení, seká se mnohem intenzivněji nežli jeho profesionální kolega, který má tendenci „vyhodnocovat“ situace jako „zbytečné“, „bezvýsledné“, „patové“, „hazardní“. apod. …
  3. tzv. „zbyteční vojáci“ jsou sice možná méně výkonní, než profesionální elita, alespoň však prošli výcvikem v ovládání různých zbraňových systémů, což se hodí v případě masového povolávání – zatímco při výhradní existenci profesionální armády by většina populace zůstala jaksi odstavena od povědomosti o ovládání různé vojenské techniky….
  4. finanční efekt je sporný: to co se ušetří na „zbytečných“ vojácích, bude nutně utraceno na stále sofistikovanějších a dokonalejších zbrojních systémech, neboť profesionální voják se rád postará o co největší pravděpodobnost svého přežití….

  Resumé: idea profesionální armády je líbivou pastí. Abychom si rozuměli: charedim do armády necpu. Ti nechť zajišťují kontext tradic judaismu a jsou nekompromisními strážci dodržování Tory. Akcent je nutno klást na to, aby pojem „zbyteční“ byl zbaven svých úvozovek. Zdatnost, motivace, zdravotní odolnost, preventivní výchova v duchu sionistických ideálů … a hlavně pochopení, že charedim nejsou „ulejváci“, nýbrž jinou stranou stejné mince – a tou je blaho, přežití Bejt Jisrael při jeho pochodu dějinami. ♥♥♥ 🙂

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv