… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Již brzy: Chytré telefony pro charedim 4.00/5 (80.00%) 13 ohodnocení

mladý uživatel mobilního telefonu v Jeruzalémě

mladý uživatel mobilního telefonu v Jeruzalémě

V brzké budoucnosti bude v Izraeli dostupný chytrý mobilní telefon (smartphone) upravený pro charedi-zbožnou židovskou komunitu a schválený rabínským výborem, oznámil minulý týden na Arielské konferenci o etice v médiích rabi David Zilbershlag. Informaci přinesl izraelský ekonomický web Globes.

Charedi rabíni se dosud stavějí ostře proti používání tzv. chytrých telefonů, o nichž tvrdí, že kazí zbožné uživatele zejména tím, že umožňují přístup na příliš světské internetové stránky. Rabi Zilbershlag ale nyní říká, že speciální smartphony budou převážně sloužit k vyřizování e-mailů a takovéto zařízení je nezbytné zčásti i kvůli tomu, aby si charedim mohli vydělávat na živobytí. Zařízení má mít obdobnou „úroveň kašrutu“ jako předchozí generace mobilních telefonů.

I když má podle odhadů k internetu přístup okolo 40 % charedim, je stále světová síť považována pro zbožnou komunitu za jednu „z největších hrozeb všech dob,“ uvedl rabi Zilbershlag. Je také přesvědčen, že v budoucnu si charedim budou muset založit vlastní internet, podobný uzavřenému internetu, provozovanému například Pentagonem, aby vytvořili „čisté prostředí s hranicemi,“ uvádí Globes.

Haredi smartphone in the works – článek na webu Globes (anglicky)

7 reakcí na Již brzy: Chytré telefony pro charedim

 • Nofar napsal:

  Jejich komunitni telefony a site jsou mi lhostejne. Otravuji me nazory typu one perly, kterou do medii vypustil rabbi Zilbershlag. Proc je vlastne internet takova hrozba? Copak skutecnost, ze nekdo vyuziva internet, musi automaticky znamenat,, ze navstevuje erotickou seznamku?

 • Hana Mayer napsal:

  To, že někdo používá internet nemusí znamenat vůbec nic, problém je, teprve když ho značne zneužívat. A další problém nastává, když na internetu vyskočí různé reklamy a nabídky, které dospělý člověk ani nevnímá, ale na dítěti mohou napáchat velké škody. O facebooku nemluvě, Když se s chladnou hlavou podíváte na celý problém tak ho pochopíte. Komentovat nenávistně vše co charedim chtějí, dělají, říkají anebo co se o nich píše je kontraproduktivní a zbytečné.

 • Vader napsal:

  Nofar: charediphones a charedinet vás neotravuje. Charedim vás vlastně taky neotravují. A přesto se mají charedim „zavřít v Bnej Brak a Mea Šearim“. Vás jen otravuje „názor“, který se vás nijak nedotýká, a nedotýkal by se vás ani kdyby byl pro uživatele CharMobilu a Charnetu uzákoněn…
  Nejsem si jist, jestli mě ten váš názor neotravuje. Přinejmenším svoji žlučovitostí a nicnesdělující zbytečností.
  Podívejte, warnů máte jako Gafni lajků, takže vás opravdu snažně prosím, abyste svoje zvažovala. Když budete debatit jak v souladu s Pravidly, tak zajímavě, nikdo (předpokládám) neřekne ani dvojité „fň“. Leckdo by mohl poukazovat na to, po dvou třech warnech dostal stopku. Jenže nemůže. Proč? Protože má stopku. Byl bych velmi nerad, kdyby vás „vrchní cenzor“, jak zde byl technický šéfadmin nazván, či kdokoliv jiný z redakce stopnul. Tak se, prosím, trochu snažte nedávat nikomu důvod poukazovat na ten pomyslný batoh výstrah, který s sebou táhnete.

  • Nofar napsal:

   Pak jste me spatne pochopil. Internet je nesmirne uzitecna vec – samozrejme lze na nem najit i nevhodne veci, o tom nikdo nepochybuje, ale nikdo nikoho nenuti, aby si takove stranky oteviral. Tak proc takove slovni utoky ze strany charedim proti internetu? Kdyz se nebudu citit pohodlne na ultravysokych podpatcich, tak je jednoduse nebudu nosit. To ale neznamena, ze budu , jak vy rikate, nennavistne komentovat zeny, ktere je nosi.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv