… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ministr Schwarzenberg jednal ve Spojených arabských emirátech o investicích 4.29/5 (85.71%) 7 ohodnocení

Karel Schwarzenberg v JemenuPrvní místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg pokračoval 22. května 2013 v návštěvě Spojených arabských emirátů (SAE) podporou českých podnikatelů v Rás al-Chajmě (RAK).

Vládce RAK Saud bin Sakr al Kasimi přijal šéfa české diplomacie ve svém sídle spolu s užší rodinou, zástupci administrativy, předními byznysmeny a řediteli místních sdružení včetně obchodní komory, turistické agentury či investičního úřadu.

Po obědě, který na počest ministra vládce uspořádal, oba politici debatovali, jak ještě více podpořit dobře se rozvíjející ekonomickou spolupráci. Emiráty jsou naším největším obchodním partnerem v arabském světě. Český export do SAE je posledních pět let nad hranicí půl miliardy dolarů.

Vládce Rás al-Chajmy přivítal české firmy, které v RAK působí. Zdůraznil, že v jeho zemi je vhodné prostředí k investicím a rozjezdu podnikání. Lidé zde mluví anglicky, firmy zde čeká přívětivé prostředí pro podnikání bez větších překážek, je tu levná pracovní síla a nulové daně.

Ministr Schwarzenberg prostředí vhodné k podnikání ocenil. Podle něho zde existuje široké pole pro spolupráci a vyjmenoval úspěchy českých firem a jejich potenciál. Zmínil například společnost Vítkovice Machinery Group, která do emirátů dodává tlakové láhve na stlačený zemní plyn. V RAK působí sklářské společnosti Lasvit a Preciosa, které mají v emirátech dominantní postavení, přičemž sklářské produkty patří mezi nejvýznamnější české vývozní položky do teritoria.

Například firma Lasvit vyhrála zakázku na výrobu plastiky pro sedmihvězdičkový hotel Waldorf Astoria, který si český ministr prohlédl. Firma ALES vyhrála tender na obnovu místního letiště.

Vládce RAK rovněž upozornil na liberální a k jiným náboženstvím tolerantní prostředí, díky němuž se v jeho zemi daří nejen obchodu, ale i turistice. Emiráty ročně navštíví odhadem dvacet tisíc českých turistů.

Pro RAK, které nemá zásoby ropy, je turistika klíčové odvětví. Na otázku ministra Schwarzenberga, jaký druh podnikání by si pro svoji zemi přál, vládce RAK odpověděl, že by mělo jít především o odvětví nenáročná na manuální práci a spotřebu energie.

Český ministr zahraničí vidí prostor nejen pro další ekonomickou spolupráci ale i pro politické konzultace s ohledem na vyváženou politiku SAE v rámci blízkovýchodního regionu. Pozval rovněž vládce RAK na návštěvu České republiky.

Ministr Schwarzenberg ukončil návštěvu Emirátů podporou českých firem v Abú Dhabí

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg uzavřel cestu po Arabském poloostrově návštěvou Abú Dhabí, kde navazoval kontakty s místní podnikatelskou komunitou a podpořil český byznys.

Posledním jednáním Karla Schwarzenberga během jeho zálivové cesty bylo setkání s ministrem zahraničních věcí Spojených arabských emirátů Abdullahem al Nahyan, který je synem zakladatele Spojených arabských emirátů Zayeda al Nahyan. Ministr Abdullah se těsně před tím vrátil z jordánského Ammánu, kde proběhla důležitá mezinárodní konference s cílem dosáhnout politického řešení syrské krize. Šéfa české diplomacie proto zajímal aktuální pohled na možnosti řešení syrského konfliktu a vývoj íránského jaderného programu, na jehož nebezpečí pro region se oba partneři shodli.

Karel Schwarzenberg a prezident v Jemenu

Česká republika má zájem na dlouhodobém rozvoji obchodních a ekonomických vztahů s touto prudce se rozvíjející zemí. Ministr Schwarzenberg svému partnerovi předal seznam konkrétních investičních příležitostí v ČR, který si nedávno emirátská strana vyžádala. Během rozhovoru podpořil například vývoz pasívního radaru Vera-NG a dodal, že ČR má zájem podepsat dohodu o vzájemné ochraně utajovaných informací, která s prodejem radaru souvisí. Nabídl také spolupráci v oblasti jaderné energetiky vzhledem k našim dlouhodobým zkušenostem a tradici v této oblasti (SAE staví první jadernou elektrárnu v arabském světě).

Český ministr emirátskou stranu informoval, že ČR podporuje zařazení SAE na seznam zemí, jejichž občané nepotřebují k cestám do EU vízum. Ministr Abdullah naopak slíbil zajistit uznávání platnosti českých řidičských průkazů v SAE, což by velmi ulehčilo fungování rostoucí a významné české podnikatelské a krajanské komunisty v Emirátech. Se zástupci české krajanské komunity se ministr Schwarzenberg sešel na společné večeri. Mezi hosty bylo například fotbalisté Jozef Chovanec a Horst Siegel, kteří v SAE působí jako trenéři.

Ministr Schwarzenberg, jehož doprovází početná skupina zástupců českých firem, také zahájil podnikatelské fórum v budově obchodní komory v Abú Dhabí. „Vracím se do této části světa po dvou dekádách a je to vskutku působivý pohled na zemi, která se tak rychle rozvinula,“ řekl. Emiráty jsou naším největším obchodním partnerem v arabském světě. Český export do SAE je posledních pět let nad hranicí půl miliardy dolarů.

„Česká republika nabízí otevřenou moderní ekonomiku založenou na exportu. Abú Dhabí je jeden z nejúspěšnějších trhů v regionu. To je dobrá kombinace pro spolupráci,“ poznamenal český ministr před podnikateli. Zdůraznil, že české hospodářství prošlo po pádu komunistického režimu zásadní proměnou, neefektivní těžká průmyslová výroba nemohla v nových podmínkách obstát. Upozornil, že největším českým obchodním partnerem je Německo, které vyžaduje prvotřídní kvalitu. Český byznys zároveň staví na zkušenostech, které v minulosti nabyl v bývalých sovětských republikách. „Naše výrobky musí obstát v těžkých podmínkách, například ve vysokých teplotách,“ poznamenal ministr Schwarzenberg.

Zástupci komory v Abú Dhabí českou delegaci informovali o ekonomických plánech pro celé Emiráty. Země se má postupně zbavit závislosti na ropě a vybudovat své bohatství na znalostní ekonomice, službách, turistice či dopravě.

Během pobytu v Emirátech se ministr Schwarzenberg sešel také s vládcem Ras al-Chajmy (RAK) Saudem bin Sakr al Kasimim, který jej přijal ve svém sídle spolu s užší rodinou, zástupci administrativy, předními byznysmeny a řediteli místních sdružení včetně obchodní komory, turistické agentury či investičního úřadu.

Po obědě, který na počest českého ministra uspořádal, oba politici debatovali, jak ještě více podpořit dobře se rozvíjející ekonomickou spolupráci. Vládce Rás al-Chajmy přivítal české firmy, které v RAK působí. Zdůraznil, že v jeho zemi je vhodné prostředí k investicím a rozjezdu podnikání. Lidé zde mluví anglicky, firmy čeká přívětivé prostředí pro podnikání bez větších překážek, je tu levná pracovní síla a nulové daně.

Ministr Schwarzenberg prostředí vhodné k podnikání ocenil. Podle něho zde existuje široké pole pro spolupráci a vyjmenoval úspěchy českých firem a jejich potenciál. Zmínil například společnost Vítkovice Machinery Group, která do Emirátů dodává tlakové láhve na stlačený zemní plyn. V RAK působí sklářské společnosti Lasvit a Preciosa, které mají v emirátech dominantní postavení, přičemž sklářské produkty patří mezi nejvýznamnější české vývozní položky do teritoria.Například firma Lasvit vyhrála zakázku plastiky pro budovaný sedmihvězdičkový hotel Waldorf Astoria, který si český ministr prohlédl. Firma Ales vyhrála tendr na obnovu místního letiště.

Vládce RAK rovněž upozornil na liberální a k jiným náboženstvím tolerantní prostředí, díky němuž se v jeho zemi daří nejen obchodu, ale roste i turistika. Emiráty ročně navštíví odhadem dvacet tisíc českých turistů.

Pro RAK, které nemá zásoby ropy, je turistika klíčové odvětví. Na otázku ministra Schwarzenberga, jaký druh podnikání by si pro svoji zemi přál, vládce RAK odpověděl, že by mělo jít především o odvětví nenáročná na manuální práci a spotřebu energie.

Český ministr zahraničí vidí prostor nejen pro další ekonomickou spolupráci, ale i pro politické konzultace s ohledem na vyváženou politiku SAE v rámci Blízkovýchodního regionu. Pozval rovněž vládce RAK na návštěvu České republiky.

 Článek je tiskovou zprávou Ministerstva zahraničních věcí České republiky, které jej publikovalo pod názvem Ministr Schwarzenberg jednal s vládcem emirátu Rás al-Chajma o investicích a Ministr Schwarzenberg ukončil návštěvu Emirátů podporou českých firem v Abú Dhabí.

Jedna reakce na Ministr Schwarzenberg jednal ve Spojených arabských emirátech o investicích

 • sopha napsal:

  To je báječná shoda náhod. Já žiju v emirátu, o kterém se ve článku hovoří – mám tam v přístavu byt, který jsem si pronajala od majitelů na 1 rok.
  Od konce března ve Free zone v tomtéž městě jednám o povolení licence pro naši něco jako akciovou společnost. Hlavním předmětem podnikání je solární energie, fotovoltaika, tepelná čerpadla, nanotechnologie a jako perlička na dortě – máme švýcarského partnera a dokážeme křemík vyrábět!!!
  Asi po měsíci. kdy nám FZ RAK Naqeel povolila 5 bussines víy + 3 over a já jsem za víza zaplatila, naše víza se vyřizují. Původně mi bylo řečeno, že proces vyřizování bude trvat maximálně 3 týdny, ale opak je pravdou… Já jsem byla nucena opustit SAE 21.5.2013 po té, co jsem byla upozorněna pí. konzulkou Eltomovou, že pokud ihned neopustím zemi,( předtím ovšem musím zaplatit pokutu za zexpirovaná víza ve výši cca 1400,- AED), tak mě zapíší na černou listinu a tím pádem mi již nikdy nedovolí přijet do této země!!!
  Proč jsem si neprodloužila moje turistické vízum? Přijela jsem do země tak, že jsem si koupila od cestovní agentury Invia zájezd na 14 dní a při nákupu jsem informovala, že účelem není turistika, ale byznys. Koupit si zájezd je mnohem levnější než letenku a hotel zvlášť. Invia má smluvní CK INEX a tato má v Dubaji partnera ROYAL GOLF, který vyřizoval turistické vízum a také v jeho gesci je prodloužení víz. Já jsem hned po příletu vyhledala lékařskou pomoc, protože mi natekly obě nohy tak, že jsem téměř nemohla chodit.. Pravděpodobně se na tom podepsalo i to, že nás (přicestovalo ná 5 společníků) nečekal na letišti, jak nám bylo přislíbeno. Po třch hodinách nam pomohl nějaký domorodec a konečně se objevil onen pic up, který nás měl odvézt z letiště do hotelu asi 80 km. Onen kontakt neměl na ceduli naše jména, ba naopak, měl na ní napsáno ČEDOK a nic víc. Ještě nás seřvali, jakto že jsme si nevšimli, že na nás čekají… Cestou domů jsem požádala, ať nám zastaví u nějaké benzinky, že mám žízeň a potřebuji vodu, leč mé žádosti nevyhověli…
  Takže, když nás dovezli do hotelu, měla jsemuž takový edém, že jsem sotva chodila. Takže jsem navštívila RAK Hospital, jejíž jsem jakoby poj3těncem od roku 2008, kdy jsme tam s manželem bydleli. Vyšetřil mě tentýž švýcarský lékař jako před 5 ti lety a konstatoval dg. chronická venózní insuficience, horší na pravé noze….
  Dlouhý příběh. Já jsem z titulu držitele karet ČSOB pojištěncem ČSOB pojišťovny… Chování této pojišťovny a její péče o mne coby pojištěnce bude předmětem žaloby na tutu pojišťovnu, podniknu veškeré kroky k tomu, aby ona pojišťovna přišla o licenci ČNB a pí. MUDr., která tam působí jako regulující lékařka o licenci České lékařské komory. Již jsem se obrátila na JUDr. Paka, advokáta.
  Překvapuje mě nejenom „podpora ze strany pana ministra Schwarzenberga, ale i podpora ze strany šejcha RAKu. Já jsem tam byla osobně v roli investora bez sponzora, tzv. nežádáme od SAE ani dirham a přesto jsemžádnou podporu necítila. Nakonec jsem se dozvěděla při osobním stkání se šejchem Mohamed bin Saquer, že ve zmíněném emirátu není povoleno soukromým podnikatelům podnikat v oblasti energií… Po celou dobu vyřizování jsme na tuto skutečnost ze strany FZ nebyli upozorněni. Takže mi šelchem bylo doporučeno, ať jdu otevřít firmu jinam – každý emirát má specifické podmínky. Takže jsem požádala o licence v Dubaji, licence mi byly přislíbeny a já po zaplacení poplatku dostanu licence a bussines víza.
  V rámci vyřizování těchto záležitostí jsem byla opakovaně v kontaktu s naší ambasádou v Abu Dhabi, předpokládám, že i tam mají obchodní oddělení, ale jakoby neměli…
  Já jsem ani jejich pomoc coby obchoďáku nečekala… A co jsem také nečekala, že mi pomoc neposkytne ani pí. konzulka Eltomová při mém zadržení na kriminální policii v RAKu, kdy na mě dal trestní oznámení pracovník ochranky v Haedbuilding ve FZ v RAK Naqueel. Důvod: prý jsem se k němu nechovala hezky…Pravda: tento člověk a jeho dva podřízení (posledně jmenovaní dva jsou Nepálci, jejich šéf je občan SAE) na mě řvali jak pominutí, že njsem jejich klientem a ať vypadnu z budovy, zavolali na mě policii – den předem a já jsem zavolala taktéž policii. Přijela policie na moje zavolání a snažili se mi vysvětlit, že je to omyl, ať na to zapomenu…
  Takže další den jsem navštívila gen. ředitele Immigration Policy v RAku a informovala jsem ho o události, která se stala ve FZ a on mi na hlavičkový papír napsal doporučení k Miss Allya, dámě ze šejchovské rodiny, která ve FZ pracuje. Stejně jako mi neumožnili den předtím navštívit bratra šejcha Ahmed bin Saquer, ačkoli mě k měmu poslal šejch Mohamed bin Saquer, stejně tak mi chtěli zabránit v návštěvě Miss Allya. Jelikož se jim to nepodařilo a já jsem onu dámu navštívila, člen ochranky zuřil a zavola na mě Kriminální policii. Ta si pro mě přišla do kanceláře miss Alya a odvedla mě přímo z jednání…
  Na policii se mi podařilo vysvětlit podstatu problému, oni se mi omluvili a požádali mě, abych se zdržovala blízko budovy Al Mamour Policy, že mi yavolají, abych přišla svědčit, že předvedou tři členy zmíněné ochranky a také asistentku Claudii, která mi rovněz zabránila v návštěvě chairmana šejcha Ahmed bin Saquer. Tak jsem čekala v restauraci naproti policejní budovy. Asi za 1.5 hodinu mi zavolali, abych se dostavila na policejní stanici. Naštěstí mě napadlo a zavolala jsem svému známému lékaři majiteli čtyř nemocnic, aby mi poslal asistenta. Pan doktor mi poslal jeho bratra, ktrý pro něho pracuje jako asistent. Tito muži jsou Syřané. Na recepci Policejní stanice čekal Abu Moussa – bratr doktora a také šéf ochranky a nějaký člověk s ním, který vypadal jako jeho právník. Předvedli mě do kanceláře, v níž seděli dva asi 30-ti letí policisté a oznámili mi, že jsem obžalovaná, že na mě šéf ochranky podal trestní oznámení, protože jsemse k němu nehezky chovala…
  Takže jse zatelefonovala na energency linku našeho konzulátu – t.j. linka paní konzulky a informovala jsem její asistentku o nastalé situaci a požádala jsem o pomoc. Pomoci jsem se nedočklala po celou dobu asi říhodinového výslechu. Policisté mi zakázali , tedy víceméně chtěli zakázat používat mobilní telefon. Já jsem ji řekla, že znám svá práva a jestli chtějí, ať to akceptuji, tak ať mi to dají písemně, jinak to nebudu akceptovat. Dále jsem žádala překladatele a advokáta, v čemž mi nevyhověli.Žádala jsem je, aby jednání vedli v angličtině a ne v arabštině, ale oni to nerespektovali. Řekli mi, že mě nemusí zajímat, kdo je ten muž, se kterým hovořili nejméně 30 minut arabsky. Dále mi řekli, že budou hovořit arabsky a pokud by si snad mysleli, že bych nějakou informaci měla vědět, tak mi ji přeloží do angličtiny. Po nejméně tříhodinovém výslechu, kdy na mě řvali jak pominutí a nedali šanci Abu Moussovi, aby mi cokoli přeložil, mně dali prostor asi 5 minut, pak se mezi sebou opět začali bavit arabsky. Když chtěl můj známý vidět trestníoznámení, tak mu ho odmítli ukázat. Můj známý je povahy velmi mírné, takže ničeho nedosáhl…Po třech hodinách pochopili, že se mnou nepořídí a já jsem nabyla dojmu, že ani ofociální caise nemají, že je zkrátka emirátský šéf ochranky uplatil, aby si mě předvolali a zastrešili a to se jim, Bohu žel pro ně, nepodařilo. Takže jsem jim řekla, že čekám omluvu od nich za jejich chování ke mně a že si zítra budu stěžovat na jejich postup non lege artis jejich šéfovi.
  Byla jsem propuštěna a volala jsem pí. konzulce. Ta zhodnotila situaci slovy: „Tak jste venku? Takže se vlastně vůbec nic nestalo.“
  Já jsem to tak necítila a následující den jsem volala na MZV a stěžovala jsem si na postup pí. konzulky Eltomové. Paní Brožová, asistentka pana ministra mi přislíbila telefonický rozhovor s ním na 9.5.2013. Ve zmíněný den jsem telefonovala paní Brožové v očekávání rozhovoru s panem ministrem, leč pí Brožová mi oznámila, že pan ministr se mnou hovořit nebude!!!?
  A pí. Brožová mi řekla, že pan ministr mě žádá, abych povolila, aby stížnost na paní konzulku vyřizovala sama pí. konzulka. To jsem neakceptovala, řekla jsem, ať, prosím, vyřídí panu ministrovi, že jeho žádosti se nevyhovuje z procesních důvodů. Dále jsem žádala rozhovor s panem ministrem, do dnešního dne jsem se nedočkala…Tak jsem si stěžovala na oddělení stížností a tam mi pan ing.( Bohužel jsem zapomněla jeho jméno, ale je tam jenom jeden muž) řekl, že nemůže tzv. Nabrat stížnost na svého nadřízeného, ať si stěžuji premiérovi. To jsem se také snažila, ale rovněž jsem neuspěla, pan premiér se mnou hovořit nechtěl.. Tak jsem v pátek 24.5. zkoušela štěstí v Kanceláři prezidenta ČR. Tam jsem telefonicky hovořila s pí.Dr, Janáčkovou a ta mi schválila mé rozhodnutí – podat žalobu na český stát, což pochopitelně učiním… A poté opustím tuto zemi, protože nechci žít v zemi, kde mnou opovrhují, jednají se mnou zcela arogantně a ignorují mě. Ještě předtím uspořádám tiskovou konferenci, abych můj příběh zmedializovala. Možná, že důvodem, pro který se mnou jednají tímto pro mne neakceptovatelným způsobem je moje náboženství – jsem muslimka..

  V Litvínově, dne 26.5.2013

  Sofia Abouraya

  oz
  námení, tak mu ho odmítli ukázat…

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv