… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ministr Schwarzenberg v Jemenu ocenil reformy a přislíbil podporu 4.43/5 (88.57%) 7 ohodnocení

Mohammed Salim Basindawa

První místopředseda vlády a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg navštívil Jemenskou republiku, kde podpořil snahu o národní dialog a ocenil dosažené reformy. Během návštěvy otevřel honorární konzulát České republiky v Sanaá.

Ministr Schwarzenberg pobýval v Jemenu 21.května, v předvečer jemenského státního svátku. Jemenská strana věnovala české delegaci mimořádnou pozornost. Ministr ráno spolu se svým jemenským protějškem zahájil podnikatelské fórum, následovala jednání s prezidentem, premiérem a ministrem zahraničí.

Ministr ocenil snahy jemenské vlády o politickou transformaci a reformu zejména bezpečnostních a obranných složek a zdůraznil nutnost dokončit jemenský národní dialog. Ten má být dokončen letos na podzim a jde napříč politickými stranami, náboženskými frakcemi a jednotlivými kmeny.

„Sleduji, že se daří poměry stabilizovat, stejně tak prosazovat reformy na úrovni vnitra i obrany a státu jako celku. K tomuto úspěchu bych vám rád poblahopřál, neboť z našich zkušeností víme, že reformovat není snadná práce,“ řekl český ministr zahraničí, který přivezl do Sanaá početnou podnikatelskou delegaci.

Podle šéfa české diplomacie úspěšné dokončení národního dialogu může otevřít nové obchodní možnosti například v oblasti vojenského materiálu. Jako příklad obchodních příležitostí ministr uvedl dovoz.

Ministr Schwarzenberg je teprve třetí ministr zahraničí zemí EU, který do Jemenu v posledních několika letech přijel. Jako jediný přivezl obchodní delegaci. Při schůzkách připomněl dlouhodobě úzké vztahy obou zemí, které svoji svrchovanost získaly v téměř stejnou dobu. Pro českou diplomacii je Jemen dlouhodobě důležitým zahraničně – politickým tématem.

„Máme dobré vztahy už zhruba 90 let a dobří přátelé se navštěvují i v nesnadných dobách,“ řekl ministr. Připomněl, že Česká republika je členem skupiny Přátelé Jemenu, která vznikla na pomoc politicky, bezpečnostně a hospodářsky rozvráceného Jemenu. Česko dosud přispělo 460 tisíci dolary.

Karel Schwarzenberg v Jemenu, 21.5.2013

Česká republika kvůli úsporným opatřením uzavřela velvyslanecký úřad v Jemenu. Během návštěvy byl otevřen honorární konzulát v Sanaá, který povede Abdo Al-Ahwal, jehož společnost dlouhodobě obchoduje s Českou republikou, například s vozy Škoda, Zetor, Tatra.

Česká republika podporuje Jemen nejen na politické úrovni. Země patřila mezi prioritní země české zahraniční rozvojové spolupráce s důrazem na energetiku a vodohospodářství. Na ostrově Sokortra Česká republika pomáhala výstavbou čistírny odpadních vod a jejich recyklací. Projekt realizovaný Mendelovou univerzitou učí místní obyvatele pěstování zeleniny a ovoce. V Sanaá podporuje malé projekty pro tělesně postižené.

Z Jemenu se šéf diplomacie přesunul do Spojených arabských emirátů, kde se soustředil na posílení bilaterálních vztahů a další rozvoj ekonomické relace. Emiráty jsou nejvýznamnějším arabským obchodním partnerem České republiky.

Článek je tiskovou zprávou Ministerstva zahraničních věcí České republiky, které jej publikovalo pod názvem Ministr Schwarzenberg v Jemenu ocenil reformy a přislíbil podporu.

O návštěvě Karla Schwarzenberga vydalo tiskovou zprávu také jemenské ministerstvo zahraničí a jemenská vláda, a to pod názvy نائب رئيس وزراء جمهورية التشيك يصل إلى صنعاء aرئيس الوزراء يناقش مع نائب رئيس الوزراء التشيكي تعزيز التعاون بين البلدين

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv