… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Podivuhodná ukázka palestinské logiky 4.79/5 (95.79%) 38 ohodnocení

Saíb Irikát

Saíb Irikát

Že mezi národní tradice palestinských Arabů patří promeškání jakékoliv možnosti úspěchu a následné stěžování si na zlý osud a domáhání se toho, co bylo, ale už není možné, je známo. Že palestinští Arabové něco zcela jiného říkají, když mluví ke světu anglicky, a naopak, když mluví mezi svými arabsky, je také všeobecně známá věc. Ovšem to jsou celkem banality, které dokáže i kde kdo jiný. Včera ovšem hlavní vyjednavač autonomní arabské Palestinské správy Saíb Irikát převedl v New Yorku křišťálově průzračný, dokonale vzorový příklad unikátní daru, který – ač jej dali palestinští Arabové světu již před lety – je neprávem na Západě přehlížen: tvz. palestinské logiky.

V projevu v OSN prohlásil, že palestinští Arabové dělají vše pro to, aby byla obnovena jednání s Izraelem a že „nemají žádné podmínky (které by musely být splněny, aby mohlo dojít) k obnovení jednání.“ Jedním dechem pak dodal, že i nadále požadují zmrazení veškeré izraelské výstavby v Judeji, Samaří a východní části Jeruzaléma a propuštění teroristů vězněných Izraelem, což však „nejsou podmínky, ale povinnosti, které Izrael musí splnit.“

Marně jsem přemýšlel, jak jinak označit „povinnost, kterou musí někdo nejprve splnit“, než jako podmínku. Ale chyba je zjevně ve mně.

Nejsem palestinský Arab.

Nejsem schopen se vcítit do způsobu uvažování této odnože arabského národa, jejíž vysocí představitelé dokáží říkat a dělat zcela zjevně vzájemně si odporující věci současně.

Být současně svébytným palestinským národem, jak pláčí na mezinárodním fóru, i součástí velkého národa arabského, jak pravidelně prohlašují v arabských projevech.

Řečnit ve Valném shromáždění OSN o míru a mít u pasu pistoli, jako kdysi Jásir Arafat – pravda zločinec stojící v čele teroristické organizace a člověk, který svou nenasytností znemožnil palestinským Arabům už před 13 lety mít vlastní stát, ale současně palestinskoarabský národní hrdina.

Nadávat na Izrael, že umožňuje dovoz příliš mála zboží před hraniční přechody do Gazy, a současně na tyto přechody střílet rakety.

Plakat, že Gaza je Izraelem „obležená“, a současně si znepřátelit prakticky jakýkoliv režim, který vládne bratrskému arabskému Egyptu, s nímž má ona „obležená“ Gaza – světě div se – také hranici, ale „kupodivu“ mnohem uzavřenější než s Izraelem.

Stěžovat si na údajnou diskriminaci Arabů v Izraeli a žádat návrat Arabů, jejichž dědové a babičky utekli během války před 65 lety, ale současně požadovat, aby nesměli na autonomních územích žít žádní Židé, byť tam před onou válkou žili.

Prohrát útočnou válku, ale nepřipouštět si, že kdo prohraje, ten také zpravidla zaplatí ztrátou území (Němci by mohli vyprávět, jak hezky se jim žilo nejen v českém pohraničí, ale také ve Slezsku a Východním Prusku, obdobně by jistě rádi pohovořili Japonci o Kurilách).

Řečnit o připravenosti okamžitě jednat bez podmínek, ovšem až poté, kdy druhá strana splní… naše podmínky.

Nejsem schopen se vcítit do tohoto druhu „logiky.“ Ale už je mi lépe. Uvědomil jsem si, že chyba vlastně není ve mně. Mohou za to ti, kdo mě tomuto způsobu uvažování kdysi odnaučili. Moji rodiče a paní učitelka v 1. třídě.

5 reakcí na Podivuhodná ukázka palestinské logiky

 • Peter Franek napsal:

  Nedávno jsem také někde čet, že palestinský představitelé teď chtějí jeden stát pro oba národy s právem všech uprchlíků na návrat, ani ne rok po té co si nechali odhlasovat v OSN „Palestinský stát“..

 • gugi napsal:

  My Izraelci bychom reagovali tak, že bychom prohlásili: „Protože Palestinci jsou připraveni jednat bezpodmínečně, nic nebrání v zahájení jednání. To, co Palestinci nazývají povinnostmi, ponecháme otevřené a stranou, protože to není podle nich starter k započetí jednání.“ 😎
  K jednání nedojde pochopitelně vinou Palestinců, ale my z toho vyjdeme se ctí. Myslím ostatně, že s Palestinci není o čem jednat. Leda by se změnil islám. Nenašel by se nějaký islámsko-reformační Luther?
  😆

   • gugi napsal:

    Ne – Luther je pro mne v tomto případě pouze pojem, zobecňující reformaci, která by se hodila do islámu. Islám v této podobě je neakceptovatelný, nestravitelný, degoutant, unapetitlich… 😆

 • ari napsal:

  Saib Irikát, označovaný pozorovateli jako IRITAT otravuje vzduch už dlouho a za trapnost považuji, že spící auditorium v OSN nemá ani elementární koule ho za ty žvásty minimálně napomenout, případně požadovat jeho vyloučení z jednání. Nemůže to požadovat Izrael, protože to by pro zbytek sálu asi nebylo asi uplně košer, ale snad by se mohl najít někdo, kdo ho sekne přes prsty, případně přes jazyk. Kabinetní diplomacii by měl nahradit břitký chlapský postup směrem k cíli. Svobodný svět si bohužel neváží své svobody a nechápe, že pár ran přes nevymáchanou tlamu zmůže někdy víc, než všechny zbraně světa. Palestinská vládní dědkárna a pouliční fašizující adolescentní soldatesky by měly dostat hospodský signál. Mr. Macka nemusim, ale jeho pohlavek Rathovi znamenal určité symbolické uzavření jedné z nejapných kapitoly dějin české politiky.Bylo to veřejné a čestné. A NEIRITUJÍCÍ.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv