… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Rabi Elijahu Bakši-Doron: HIV pozitivní člověk smí darovat orgány pro transplantaci 4.29/5 (85.71%) 7 ohodnocení

rabi Elijahu Bakši-Doron

rabi Elijahu Bakši-Doron

V případě nutnosti je židovským právem povoleno provést transplantaci orgánu i od člověka, který je HIV pozitivní, a ohrozit tak příjemce rizikem nákazy. Precedenční halachické rozhodnutí vydal bývalý sefardský vrchní rabín Izraele rabi Elijahu Bakši-Doron (אליהו בקשי דורון).

„Pokud osoba nebude bez darování orgánu žít, je to povolené a transplantaci je nutné k zachování života provést,“ uvedl rabi v rozhodnutí, které vydal na základě žádosti Institutu Puah na základě izraelské Skupiny pro boj s AIDS (AIDS Task Force).

Rabi Bakši-Doron, který byl vrchním rabínem v letech 1993 až 2003, je jedním z nejuznávanějších izraelských učenců Tóry a jeho stanoviska jsou široce respektována.

Skupina pro boj s AIDS rozhodnutí uvítala s tím, že by mohlo vést k tomu, že i HIV pozitivní lidé budou v Izraeli akceptováni jako dárci orgánů pro jiné HIV pozitivní pacienty a v případě nutnosti i pro kohokoliv jiného, čímž budou zachráněny další životy. Rozhodnutí má dalekosáhlý dosah, protože AIDS je chronickou nemocí, kterou lze léčit a pacienti s ní mohou žít dlouho.

„Svět halachy je napřed před zdejší lékařskou praxí a my doufáme, že rozhodnutí rabiho Bakšího-Dorona přiměje lékařský svět k odpovídající diskusi o tomto tématu,“ prohlásil ředitel izraelské AIDS Task Force Dr. Juval Livnat (Yuval Livnat).

„Především musíme dovolit HIV pozitivním lidem darovat orgány jiným HIV pozitivním pacientům. Takové operace už řadu let úspěšně probíhají v Jižní Africe a před více než měsícem výbor pro zdraví Senátu USA schválil taková darování také v USA. Tím, že HIV pozitivní pacienti dostanou možnost darovat orgány jiným HIV pozitivním, se zkrátí čekací doby na transplantace, které jsou dlouhé – zejména v zde v Izraeli,“ uvedl. „Za druhé jsou zde i situace, kdy musíme povolit – tak jak to doporučil rabi Bakši-Doron – darování orgánů HIV pozitivních lidé lidem, kteří HIV pozitivní nejsou. Například v situaci, kdy příjemce orgán naléhavě potřebuje a není možné orgán získat od osoby, která není HIV pozitivní, pak může darování zachránit jeho život,“ dodal Dr. Livnat.

Izraelské Národní transplantační centrum připomíná, že už nyní mohou HIV pozitivní lidé v Izraeli darovat orgány – ale pouze jiným HIV pozitivním. V praxi k tomu ale zatím nedošlo, protože to nebylo nutné.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv