… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Sekulární školství versus ortodoxní 4.27/5 (85.45%) 11 ohodnocení

file_0_bJako součást tažení proti ortodoxním spoluobčanům se ve sdělovacích prostředcích široce diskutovalo o povinném zavedení základního balíčku vyučovacích předmětů s tím, že škola, která tyto předměty učit nebude, nedostane státní dotaci.

Jednalo se, jak jinak, o ortodoxní chlapecké školy, které učí podle starých systemů vzdělávání v Talmudu. Žáci těchto škol dostávají ovšem také komplexní vzdělávání, protože studium Talmudu, je-li vedeno dobrými učiteli dává velkou šíři vzdělání z různých oborů, pěstuje u žáků schopnost se učit a schopnost se soustředit. Pracuje s jazykem a tím přispívá ke schopnosti žáků porozumnět psanému textu i na vysoké úrovni. Podle výzkumu, který provedli američtí vědci se absolventi ješiv mohou bez problémů hlásit na všechny obory na univerzitách, protože jsou schopni analytického myšlení a mají rozvinuté paměťové schopnosti. Samozřejmě, že ne každý žák, který absolvuje ortodoxní školu je génius a může rovnou přejít na univerzitu, ale tak tomu není ani u absolventů sekulárních škol. __1_~1

Proč tedy byl tento bod stažen z programu ministra financí a školství? Především by se muselo dokázat, že žáci těchto škol jsou zaostalejší, což by byl asi problém. Protože i při testech státních izraelských škol se v čele tabulky škol, které jsou na vysoké úrovni umístily školy náboženské, židovské a křesťanské arabské. Ale dejme tomu, že by ani takové srovnávací testy nebyly problém. Co kdyby ředitelé ortodoxních škol řekli, ano budeme učit podle představ sekulárních pedagogů předměty, které požadují (zpravidla se jedná o matematiku, angličtinu, občanskou výchovu a vlastivědu), potřebujeme k tomu ale aprobované učitele. Stát, prostřednictvím ministerstva školství, by musel zafinancovat pedagogy, kteří by se těmto předmětům věnovali. A v momentě, kdy jde o peníze, začíná se i pokroková ideologie dostávat do trochu jiného světla. Je třeba šetřit, učitelů je i tak nedostatek, takže program o kterém se tak halasně diskutovalo, byl v tichosti zameten pod koberec. Co ovšem zůstalo, je nenávistná kampaň proti ortodoxním spoluobčanům. Přitom dnes již všechny izraelské univerzity mají své ortodoxní kampusy, pořádají přípravné kurzy pro absolventy ješiv a jsou s nimi spokojeni. Ortodoxní studenti se totiž zpravidla věnují výlučně studiu, protože jsou na to prostě zvyklí. Jde jen o to, zda stát pro ortodoxní absolventy vysokých škol  bude ochoten a schopen vytvořit pracovní místa. Stalo se tak to co je v politice obvyklé, mnoho povyku pro nic. Ale přesto se najdou tací, kteří ochotně budou papouškovat protináboženskou rétoriku, aniž by se podívali pod její povrch.

פרק לימודי הליבה נמחק מחוק ההסדרים

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv