… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
„Šumné stopy“ na ČT2, aneb není ČT jako ČT 5.00/5 (100.00%) 27 ohodnocení

ČT2 © Česká televize

ČT 2 © Česká televize

Nebyl bych to já, abych se k hlavnímu obsahu neprokousal spoustou oklik, úhybů, off-topic poznámek či oslích můstků. Jsem už takový. Rád si hraju se slovy, což většinu mých známých přivádí opakovaně k šílenství. Nemám rád holé a strohé věty. Vždyť i „ruce vzhůru“ lze vyjádřit košatě, a přesto sdělení neztratí nic na hrozivosti. Pokládal jsem za vhodné na tuto moji libůstku poukázat, protože má v dnešním podělení se o příjemný zážitek nezanedbatelnou roli.

Střih, od slovních hrátek k České televizi. Někde v dáli tuším kolegu Wardena, který se z usměvavého pacifisty v desetině sekundy promění v rudě vidícího berserka. Zaklínadlo má čtyři znaky, ne magické, ne runové, jen zdánlivě neškodné ČT24. Ano, tak málo stačí. A i toto má dnes svoji roli. Ne přímo zmíněný kolega, ale ony čtyři znaky. Když mi totiž můj internista přísně zakázal rozčilování, sice málem skončil na chirurgii, ale ovládl jsem se a poslechl ho. Alespoň se o to snažím. Nedílnou součástí tohoto snažení je vyhýbat se zejména pacifistům, scientologům a ČT24. Vážně to funguje.

Nu, a vybaven chvílí večerního volna, chutí na pořádný jed (kafíčko, ve kterém lžička stojí) a trochou zvědavosti jsem si zapnul televizi. ČT24 jsem začaroval rodičovským zámkem, a tak jsem přepnul na ČT2. O znak méně, ovšem rozdíl olbřímí. Jako by „dvojka“ patřila někomu úplně jinému.

Neběžel žádný běžný dokument, a jindy bych byl býval přepnul někam jinam, neb jsem kulturní barbar. Nestalo se. Splést si Masadu s jiným kusem skály není možné. Nepoznat ihned hlas Davida Vávry jsem rovněž nezvládl.

A jsme tady. Tedy, samosebou že jsme tady byli i před minutou, ale mám na mysli pointu.

D. Vávra svým nezaměnitelným stylem provázel pořadem, přesněji další (pro mne první) část cyklu jménem „Šumné stopy“. Jindy nic pro mne. Šumné věci jsou mi celkem šumák, a ke všemu to šumělo architekturou. Co šumělo, hřmělo! Archi…..co? Vždyť v tomto oboru vynikám barbarstvím nejvytříbenějším (spolu s poezií, klasickou hudbou, moderním výtvarným uměním, scénickým tancem, baletem, operou, operetou, činohrou, ehm, zapomněl jsem na něco?). Dům, palác nebo iglú, pro mne je barák jako barák. Ačkoliv iglú mám rád. Jenomže pohled na Masadu, Vávrův osobitý komentář, který je tak vtipně-vážný a hravý… Ne, ne, díval jsem se, nepřepnul. A dobře jsem udělal.

První díl byl věnován bauhausovské škole a dílu českých architektů, dnes hlavně Josefa Tischlera, v Izraeli. Od Masady přes Tel Aviv a Bnej Brak až po Rechovot a Jeruzalém. Oklikou přes Český les a velvyslance ČR Tomáše Pojara.

Přes moji veškerou barbarskou ignoranci mi připadaly Šumné stopy „Izrael – Bauhaus“ krátké. A to je vážně co říci. Ale netřeba zoufat; seriál pokračuje ve středu 29. května dílem „Izrael – Engelmann & Unger“ a 5. června pak přijde na řadu „Izrael – Alfred Neumann“.

Pokud vám pořad unikl, můžete jej shlédnout v archivu České televize na této adrese.  Pořad má i svoje stránky, stačí si to prohlížečem namířit sem.

Snad se vám budou Šumné stopy líbit a přinesou vám i zajímavé informace či překvapení.

Dvojko, díky za šum.

 

-V-

3 reakce na „Šumné stopy“ na ČT2, aneb není ČT jako ČT

  • gugi napsal:

    Bauhaus paří k Izraeli jako talířek ke kafešálku. Imanentně, bytostně odpovídá izraelským potřebám a klimatu. A to proto, že je udržovatelný, praktický a poměrně nekomplikovaně konstruovatelný, žádné kundrlinky, ornamenty, těžko uchovatelné štukatury. Na izraelské poměry je nepředstavitelným fenomenem vinohradský „cihlák“ – jednak hlína je v Izraeli přepychem a jednak bychom se v cihláku upekli. Betonu bylo dost a ten zcela odpovídal záměrům bauhausu. Tel Aviv – to je přece stokrát rozmnožená, zdokonalená a „vytuněná“ vila Tugendhat …♥♥♥♥♥♥♥☺☺☺ Vávra zabodoval, jeho pořad byl „výživný“ a místo jednoho, dvou dokumentů se můžeme těšit na labužnické ochutnávání izraelské architektury „po lžičkách“ – a architekt Vávra tomu rozumí. A já zůstávám Izraeli „tugendhaft“…☺☺☺

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv