… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Taktizování při přípravě výběru nových vrchních rabínů Izraele 4.75/5 (95.00%) 8 ohodnocení

Zevulun Kalfa

Zevulun Kalfa

Dohoda mezi stranami Šas (Sefardští strážci Tóry) a Bajit Jehudi (Židovský domov) o jmenování aškenázského a sefardského vrchního rabína Izraele vyústila v předložení návrhu zákona, který má v případě těchto rabínů zrušit věkovou hranici nanejvýše 70 let.

Návrh formálně předložený poslancem Zevulunem Kalfou (Bajit Jehudi), by v případě schválení umožnil jmenování rabiho Jaakova Ariela (Yaakov Ariela) aškenázským vrchním rabínem. Nahradil by tak dosavadního rabího Jonu Mecgera (Yonah Metzger), zatímco sefardským vrchním rabínem by byl znovu jmenován dosavadní rabín Šlomo Amar (Shlomo Amar).

Duchovní vůdce Šas rabi Ovadja Josef (Ovadia Yosef) údajně s dohodou souhlasí.

V Bajit Jehudi nicméně existuje ještě další názorový proud. Zatímco část poslanců strany, mezi nimiž je i Kalfa, podporují „dohodu Ariel – Amar“, jiní by raději jako aškenázského vrchního rabína viděli liberálnějšího rabiho Davida Stava.

Stoupenci rabiho Stava prosazují přijetí zákona, který by zvýšil počet členů shromáždění, které bude vybírat vrchní rabíny ze 150 na 200 osob, přičemž většinu nových členů by tvořili ženy a veřejní představitelé. Zákon formálně předložil poslanec Elazar Stern z Hnutí Cipi Livni a je proto někdy označován jako Sternův zákon.

Informovaní pozorovatelé mají za to, že předseda Bajit Jehudi Naftali Benet (Naftali Bennett) předpokládá, že „dohoda Ariel – Amar“ v Knesetu neuspěje, ale je pod silným tlakem z rabínských kruhů, aby ji podpořil. Mohl by proto návrh zákona skutečně podpořit, čímž by rabínům ukázal, že se snažil jejich žádosti vyhovět – a poté, až zákon v Knesetu neuspěje, prosazovat zákon, který přidá do výběrového shromáždění ženy, což by dláždilo cestu k výběru rabiho Stava.

Tradicionalističtí rabíni se stavějí silně proti Sternově zákonu, protože mají obavu, že v budoucnu povede ke jmenování rabínů z konzervativního a reformního proudu judaismu.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku ‚Ariel-Amar Deal‘ is En Route to Knesset.

Jedna reakce na Taktizování při přípravě výběru nových vrchních rabínů Izraele

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv