… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ve vládním letadle s ministrem Schwarzenbergem – rozhovor v izraelských ruskojazyčných novinách 4.83/5 (96.52%) 23 ohodnocení

Meeting of President Shimon Peres with Czech Foreign Minister Karel Schwarzenberg in Jerusalem. Photo: Amos Ben Gershom GPONávštěva ministra zahraničí v Izraeli skutečně nezpůsobila žádnou mediální bouři a je třeba přiznat, že publikace rozhovoru v portálu Times of Israel zaujala české čtenáře možná více, než čtenáře v Izraeli. Objevil se ale i rozhovor v izraelských ruskojazyčných novinách Věsti (Vesty), v jejich weekendové příloze Okna ze dne 9/5/2013. V interview, které vedl ministr zahraničí Schwarzenberg s novinářem Sergejem Podražanskim během letu z Prahy do Izraele. Publikování rozhovoru, z kterého čiší poklidná atmosféra a intelektuální pohled na historii ve weekendové příloze ukazuje na určitou, řekněme všeobecnou platnost a ne politickou aktuálnost. Názory, které vyslovil ministr zahraničí před příletem potvrzují to, co řekl na konci své návštěvy pro anglické vydání Times of Israel. Přijel trochu ztlumit pocit, který mohl v Izraeli zavládnout, že Česká republika je názorově ve stejné linií s politikou Izraele, přiklonil se k evropskému názoru na „okupovaná území“ . V otázce na „Arabské jaro“ řekl, že v dějinách není nic statické, vše se vyvíjí a mění. Vzpomněl historické souvislosti v Evropě z konce 18. Století, v době vlády Marie Terezie a Josefa II, kdy začalo osvícenství a národ se díky povinné školní docházce naučil číst a psát. Začal číst noviny, které se staly vlivným sdělovacím prostředkem. Jedním z důsledků vzdělanosti a rozhledu obyvatel došlo v Evropě k revolučním událostem v letech 1848-49, které sice byly potlačeny, ale dvacet let poté, kromě Ruska a Turecka, neexistovaly v Evropě absolutistické monarchie, všechny státy měly ústavy.

Dnes se na Blízkém východě děje něco podobného. Samozřejmě, v rámci místních kulturních tradic. Jak řekl ministr Schwarzenbeerg, vše se vyvíjí, proto dnes nemohou na Středním východě existovat režimy, které vznikly v postkoloniální době. Na otázku je-li možný rozpad Sýrie na několk států, ministr zahraničí odpověděl že neví. ČR nemůže tuto situaci ovlivnit, nežijeme v 19. stol. Rusko a Čína společně předpokládají pro Sýrii jinou cestu vývoje než je rozpad na nezávislé státy. My se můžeme pouze modlit, aby občanská válka skončila, řekl ministr.

K otázce na situaci jaderného ohrožení Izraele ze strany Íránu ministr řekl mimo jiné, že za prvé by zakázal veškeré jaderné zbraně. Za druhé uvedl, že íránský režim je vybudován tak, že mu prakticky nikdo nerozumí. Není to v žádném případě diktatura a není to klasický totalitní stát. Vládne tam určitý stupeň demokracie, existuje určité rozdělení moci, je prezident a zároveň duchovní vůdce, který není nejmladší, ale bez jehož vůle se v zemi nic nestane. Nesmíme zapomenout, že Peršané jsou jedním z nejstarších kulturních národů světa. Kdo vrátil židovský národ z babylónského vyhnanství opět do jeho vlasti, byl perský král Kýros II (538 př.o.l.). Američané ve své době udělali velkou chybu, když se k Íránu pod vládou šáha Rézi Páhlávího stavěli jako k jakékoli obyčejné zemi třetího světa. Jeden evropský politik mi řekl, že my na Západě jsme nikdy nerozumněli síle perského ducha, kterému naopak velmi dobře rozumněli antičtí Řekové. Já jsem člověk tolerantní a myslím, že je nutné se s Íránem dohodnout, ale podotýkám, že my nerozumíme logice vývoje tohoto státu. Nelze také zapomenout, že Izrael měl před 40 lety přátelské styky s Íránem.

Na otázku co si slibuje od návštěvy v Izraeli odpověděl ministr stručně. „ Posoudíme samozřejmě situaci na Blízkém východě, vztahy s Egyptem a budeme jednat o vědecké, ekonomické a kulturní spolupráci s Izraelem. Posoudíme také palčivé otázky, jako například politiku osídlení, kterou my nepodporujeme, ale budeme vždy hovořit s Izraelem otevřeně a o všem, jako přátelé. Chci také zdůraznit, že jsme nejvěrnější přátelé vaší země. Upřímně si přejeme, aby Izrael žil v míru a štěstí.

Rozhovor je obsáhlý a zabývá se také osobními názory ministra zahraničí na různá kulturní a historická témata.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv