… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Česko proti označení Hizballáhu za teroristy v odvetě za zrušení embarga EU na dovoz zbraní do Sýrie? 4.78/5 (95.63%) 32 ohodnocení

Hizballáh

Hizballáh

Česká republika byla před týdnem na jednání v Bruselu jedním z nejzásadnějších odpůrců formálního zařazení libanonské teroristické organizace Hizballáh (Alláhova strana) na seznam teroristických organizací, vedený Evropskou unií. Pro přidání na seznam teroristů byl nutný souhlas všech zemí EU.

Český postoj vzbudil jistý údiv, nicméně včerejší The Jerusalem Post naznačil, že důvod může být prozaický a nemusí mít s Hizballáhem příliš společného.

Podle diplomatických zdrojů, na které se minulý týden odvolával web EUobserver, předložila návrh na označení Hizballáhu za teroristy Velká Británie a proti se postavilo zejména Rakousko a Česká republika. Nesouhlasily ani Irsko, Itálie a Polsko. Brity naopak silně podpořila Francie, Německo a Nizozemsko a souhlasily i některé další země.

Podle zprávy ČTK odůvodnila mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová postoj Česka obavou z destabilizace regionu s ohledem na to, že Hizballáh je v libanonské vládě a „je také těžké odlišit vojenské křídlo od celého Hizballáhu“, přičemž „spor je v tom, zda lze přijmout argument, že existuje vojenské křídlo Hizballáhu, které by mohlo být předmětem sankcí, anebo je jen jeden Hizballáh.“ Podle Grohové Česko metody a ideologii Hizballáhu odsuzuje.

Britové údajně chtěli na seznam teroristických organizací zařadit vojenské křídlo Hizballáhu, byť není příliš jasné, jak by jej chtěli odlišit od údajně existujícího křídla politického, když funkce vedoucích představitelů této organizace mají obojí – tedy politickou i teroristickou – povahu a o sankce právě proti těmto vůdčím osobnostem v čele s Hassanem Nasralláhem by mělo jít především.

Včerejší článek The Jerusalem Post nicméně s odvoláním na unijní a izraelské představitele uvádí, že příčinou odporu České republiky nebyl spor o zásady, ale vnitřní spor v Evropské unie.

Odpor Česka – jak JPost zdůrazňuje „vůči Izraeli zřejmě nejpřátelštější země v EU a jediná, která hlasovala v listopadu v OSN proti udělení statusu nečlenského státu Palestincům“ – měl zčásti souvislost s frustrací ze způsobu, jakým se Francii a Británii podařilo proti vůli většiny států v květnu prosadit vypršení embarga EU na dodávky zbraní do Sýrie.

Kromě České republiky měly proti zařazení Hizballáhu na seznam teroristů výhrady i další země – Irsko, Rakousko, Polsko, Finsko a Slovensko a zastánci zařazení Hizballáhu si je „rozdělili ke zpracování.“ Britové a Francouzi se snažili přesvědčit Iry, kteří se báli, že se cílem odvety Hizballáhu stane jejich velký kontingent UNIFIL. Nizozemci se snažili přesvědčit Čechy a Slováky.

Hizballáh řadí mezi teroristické organizace Izrael, USA, Kanada, Austrálie, Nizozemí a naposledy Británie.

Jedna reakce na Česko proti označení Hizballáhu za teroristy v odvetě za zrušení embarga EU na dovoz zbraní do Sýrie?

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv