… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Egypt přerušil diplomatické vztahy se Sýrií 5.00/5 (100.00%) 9 ohodnocení

Mohamed Mursí

Mohamed Mursí

Egypt přerušil diplomatické vztahy s vládou v Damašku a nařídil uzavření syrského velvyslanectví v Káhiře. Oznámil to egyptský prezident Muhamed Mursí, který současně vyzval světové mocnosti, aby prosadily bezletovou zónu nad Sýrií.

Mursí také vyzval libanonské šíitské teroristické hnutí Hizballáh, aby opustilo Sýrii, kde spolu bojuje po boku vládních ozbrojených sil proti povstalcům.

Egyptský prezident, který je členem Muslimského bratrstva, hovořil k tisícům stoupenců na demonstraci na „podporu Sýrie“ na káhirském stadionu. Doslova prohlásil, že „Egypt se dnes rozhodl definitivně přerušit vztahy se současným režimem v Sýrii, uzavřít velvyslanectví tohoto režimu v Káhiře a odvolat egyptského charge d’affaires“ z Damašku.

Egypt, který je nejlidnatější sunitskou arabskou zemí, podporuje – stejně jako další sunitské země v čele se Saúdskou Arábií a Katarem – sunitské povstalce, kteří se snaží svrhnout vládu prezidenta Bašára Assada. Toho podporuje, a to i vysláním ozbrojených bojovníků Írán a společný spojenec Íránu a Assada, libanonský Hizballáh. Na obou stranách konfliktu bojují džihádistické jednotky a občanská válka v Sýrii je tak z širšího pohledu bojem sunitského a šíitského bloku o vliv nad klíčovou blízkovýchodní zemí.

Západní země se zatím drží od konfliktu stranou, byť diplomaticky straní povstalcům. Od července vyprší embargo Evropské unie na dodávky zbraní do Sýrie a očekává se, že zejména Francie a Velká Británie toho využijí k vyzbrojování povstalců. Vládu naopak zbrojně podporuje Rusko.

Situaci na své severní hranici sleduje velmi bedlivě Izrael, který se zatím omezil na několik málo leteckých úderů na zbrojní konvoje a zařízení a na poskytnutí základní lékařské péče vojákům a bojovníkům, těžce raněným při vzájemných bojích na hranici s Izraelem na Golanských výšinách. Izrael kromě možných přesunů zbraní ze Sýrie teroristům Hizballáhu do Libanonu sleduje zejména syrské sklady chemických zbraní, jejichž přesunu z rukou vlády chce za každou cenu zabránit.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2013
Po Út St Čt So Ne
« Kvě   Čvc »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv