… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Hasan Rúhání: Írán nepřestane s obohacováním uranu, za všechny ekonomické problémy může Izrael 5.00/5 (100.00%) 11 ohodnocení

Hasan Rúhání

Hasan Rúhání

Nově zvolený prezident Islámské republiky Hasan Rúhání bývá v Íránu i v západních médiích označován jako „liberální“ nebo „umírněný,“ nicméně ve svém prvním projevu po zvolení tato označení příliš nepotvrdil. Oznámil sice, že Írán je připraven k větší transparentnosti svého jaderného programu, nicméně zastavit jej nehodlá, sankce si nezaslouží a za všechny jeho ekonomické problémy nemůže nikdo jiný než… Izrael.

Ekonomické problémy Islámské republiky jsou do značné míry důsledkem ekonomických sankcí, které na Írán uvalily západní země kvůli neochotě umožnit inspektorům Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) volný přístup do všech íránských jaderných zařízení a kvůli neochotě zastavit obohacování uranu na úroveň, která umožňuje výrobu jaderné zbraně. Nabídku západní zemí na uzavření dohody o obohacování uranu jen na úroveň nutnou pro civilní účely Teherán odmítl, stejně jako nabídku, že obohacený uran mu bude dodávat Rusko.

Podle Rúháního ale sankce nejsou důsledkem íránského postoje, ale izraelského úsilí o hospodářské zničení Islámské republiky. „Íránský národ si ničím tyto sankce nezasloužil. Naše aktivity jsou v souladu s mezinárodními normami. Pokud sankce někomu pomáhají, je to Izrael. Jsou zaměřené jen na nás. Západní země nemají sankce vůči nikomu jinému,“ prohlásil s tím, že se jedná o součást plánu Izraele „zruinovat“ Írán.

Nově zvolený íránský prezident v projevu dále uvedl, že i když Írán může zvážit rozšíření mezinárodních inspekcí svých jaderných zařízení, nezmění směřování svého vývoje ani nic jiného ve svém jaderném programu.

Nutno dodat, že Hasan Rúhání je se stavem íránského jaderného programu nepochybně velmi dobře obeznámen již jen proto, že v minulosti byl jaderným vyjednavačem své země.

Názory na Rúháního

Šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashton uvedla, že bude i nadále na Írán naléhat, aby zvýšil důvěryhodnost svého jaderného programu. „Teď budeme čekat, až se etabluje nová vláda. Budeme pokračovat ve své práci a naléhat na Írán, aby úzce spolupracoval se mnou a evropskou komunitou na vytvoření důvěry ohledně povahy jeho jaderného programu,“ prohlásila během návštěvy Baghdádu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu již předevčírem, tedy den před Rúháního projevem, varoval svět, aby se nenechal zmást údajnou umírněností nového íránského prezidenta. „Neklameme sami sebe. Musíme mít na paměti, že íránský vládce (míněn ajatolláh Chameneí – pozn. Překladatele) bez dalšího vyřadil kandidáty (na prezidenta), kteří nebyli v souladu s jeho extrémistickým světovým názorem a že z těch, které povolil, byl zvolen ten, který je považován za nejméně se ztotožňujícího s režimem. Ale stále hovoříme o někom, kdo nazývá Izrael ‚Velkým sionistickým satanem.’“

4 reakce na Hasan Rúhání: Írán nepřestane s obohacováním uranu, za všechny ekonomické problémy může Izrael

  • ari napsal:

    Překvapení by nastalo, kdyby zaznělo něco jiného. Goliáš Irán se bojí Davida. Protože vlastní bezradnost je třeba zamaskovat medializací „nepřítele“
    To nic nestojí. Umírněnost neznamená moudrost a to teď bylo podle očekávání potvrzeno nad míru očekávanou. Nerouhej se Hasane, stáří sluší nejvíc odpočinek.

  • dada napsal:

    embargo zasahuje ekonomiku státu a to co může dělat pro občany musí ustoupit do pozadí a problematicky získávat to co potřebuje dle svých zájmů.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv