… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Jael German: Civilní služba charedim by výrazně pomohla zdravotnictví 4.82/5 (96.36%) 11 ohodnocení

Jael German

Jael German

Charedim–zbožní muži, kteří by namísto povinné vojenské služby vykonávali náhradní civilní službu, by byli velkou posilou pro veřejné zdravotnictví, prohlásila včera izraelská ministryně zdravotnictví Jael German (Yael German).

V projevu na 5. mezinárodní konferenci o zdravotní politice tak ministryně opět připomněla, že debatu o „sdílení břemene služby“, tj. odstranění stavu, kdy charedi muži věnující se celodenně studiu Tóry nemají odvodní povinnost, nelze zužovat jen na spor o to, zda mají být nuceni sloužit v armádě.

Jael German uvedla, že je nutné v rámci zdravotního systému vytvořit jemnou rovnováhu mezi veřejným a soukromým zdravotnictvím a uchovat důvěru veřejnosti v tento systém. Silný systém veřejného zdravotnictví zaceluje sociální a kulturní odlišnosti, zdůraznila.

Na konferenci vystoupila celá řada dalších osobností a bylo osobně či v elektronické podobě prezentováno více než 100 studií, zabývajících se především rolí veřejného zdravotnictví v době celosvětových úspor veřejných výdajů. Řada řečníků upozorňovala na to, že snaha o krátkodobé úspory ve veřejném zdravotnictví může vést k většímu rozšíření nemocí, sebevražd a dalších neblahých jevů, jejichž překonání pak může trvat desetiletí a stát mnohem více peněz, než se ušetřilo škrty.

Debata o roli veřejného zdravotnictví probíhá v Izraeli za situace, kdy podle aktuální studie Banky Izraele jsou izraelské zdravotní výdaje na poměrně nízké – země je na 26. místě z 35 zemí  Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve výdajích v poměru k HDP, když vydává na veřejné i soukromé zdravotní výdaje 7,7 % HDP, a na 28. místě ve výdajích na osobu.

Podle posledních údajů, které sama OECD zveřejnila ve vztahu k roku 2010, je Izrael se 7,9 % na 28. místě. Nejvyšší výdaje mají USA – 17,6 % HDP, následované Nizozemím (12 %), Francií a Německem (obě země 11,6 %), nejnižší naopak Turecko (6,1 %), Mexiko (6,2 %) a Estonsko (6,3 %).

Česká republika se s výdaji 7,5 % HDP umístila na 30. místě z 35 zemí, Slovensko s 9,0 % na 24.

OECD Health Data 2012 – stránka s daty na webu OECD (anglicky)

9 reakcí na Jael German: Civilní služba charedim by výrazně pomohla zdravotnictví

  • Scooolie napsal:

   Může to tak být, ale nemusí. Hodně toho ukáže právě ona civilní služba, bude-li zavedena. Neb pokud někomu brání jeho názory sloužit se zbraní nebo se jinak podílet na činnosti armády, pak civilka je řešením. Jinak samozřejmě by člověk přál Izraelcům profesionální armádu, ale to je zřejmě ještě věc vzdálenější budoucnosti.

   • Hana Mayer napsal:

    Ono to všechno má háček, je totiž také hodně nezbožných, kteří neslouží v armádě ani v cvilní službě a o těch se nemluví, Až se o problému začne mluvit nahlas objektivně, tak teprve se uvidí jaká je skutečná situace. Ovšem obávám se, že to nebude tak rychle,

    • Nofar napsal:

     Mam stejny nazor. Pokud se komukoli z jakehokoli duvodu prici slouzit v armade, mel by mit moznost odslouzit si „vojnu“ napr. v nemocnici nebo domove senioru coby napr.sanitar. Chci rici, ze by kazdy mel mit moznost zvolit si takovou formu sluzby, ktera odpovida jeho naturelu – ne kazdemu je prece dano byt dobrym vojakem. Ale mylite se, pokud tvrdite, ze o neortodoxnich „odmitacich “ vojenske sluzby se nemluvi.

   • Nofar napsal:

    Nemusi to tak byt – ale muze, presne tak. Neter meho manzela se neciti na sluzbu v armade, dava prednost civilni sluzbe. Aby ji byla nahradni sluzba umoznena, bylo potreba ziskat potvrzeni od rabina, ze je prilis pobozna, aby mohla slouzit v Izraelskych obrannych silach. Takze to ubohe devce muselo pred rabinem a jeho manzelkou hrat trapnou komedii ponizujici pro obe strany. Museji ultraortodoxni muzi – o devcatech nemluve – neco podobneho postupovat?

  • Nofar napsal:

   Pred nekolika dny behem vecernich zprav, bohuzel nemohu byt konkretnejsi. Jsem ji jista, kdyz zapatrate napr. na broadcast yourself, ze to najdete.
   v zadnem pripade nechci a nebudu popirat fakt, ze i mezi neortodoxnimi rekruty se najdou taci, kteri, at uz z jakychkoli duvodu, vojenskou sluzbu odmitaji. Rozdil je v nasledcich takoveho odmitani : Pokud ultraortodoxni mladik odmitne vojenskou sluzbu v zduvodu prilisne zboznosti, je ji automaticky a bez jakychkoli problemu zbaven. pokud to same udela chlapec z neortodoxni rodiny, je zcela samozrejme postaven pred vojensky soud.
   Stat Izrael je casto oznacovan jedinou skutecnou demokracii na Strednim vychode. Je – li ji opravdu, a ja o tom v zadnem pripade nepochybuji, pak jiste plati, ze vsichni mame nejen stejjna prava, ale i stejne povinnosti. Domnivam se, ze dostatecnym ustupkem charedim je moznost zvolit si mezi vojenskou a nahradni sluzbou, ale v zadnem pripade by ji nemeli byt automaticky zbavovani. Totez by se melo tykat neprovdanych charedi zen.
   Verim, ze snad nekdy v budoucnu dojde k profesionalizaci nasi armady, nebo si nejen charedim budou moci svobodne zvolit mezi vojenskou a a civilni sluzbou bez trapnych komedii, ktere jsem popsala v jednou prispevku k tomuto clanku. Hezky den

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv