… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Jehuda Meši-Zahav: Charedi světu chybí vedení 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

Jehuda Meši Zahav

Jehuda Meši Zahav

ZAKA

ZAKA

Charedi-zbožná komunita v Izraeli se bouří proti tomu, aby po šesti desetiletích, kdy se její muži mohli naplno věnovat studiu Tóry namísto služby v izraelské armádě, měli povinnost nechat se odvést k povinné vojenské službě – a pokud tak neučiní, byli trestně stíháni.

Web Aruc 7 (Arutz Sheva) o této otázce hovořil s Jehudou Mešim-Zahavem (Yehuda Meshi-Zahav), bývalým zapáleným antisionistou, který nyní stojí v čele organizace ZAKA (זק“א‎), pomáhající identifikovat oběti terorismu, a povzbuzuje charedi komunitu, aby se státem spolupracovala a ne se stavěla proti němu.

Podle Mešiho-Zahava dnes charedi komunitě chybí vedení. „Není zde žádný vůdce. Žádný rabi Šach (Shach) tu nepovstal a nepředložil krátké, shrnující prohlášení,“ uvedl. Rabi Eljašiv (Elyashiv), uznaný po smrti rabiho Šacha za vůdce charedim, zemřel před rokem a žádný rabín se dosud nestal nesporným vůdcem.

„Charedi politici jsou zmatení,“ pokračoval. „Míchají dohromady otázky rozpočtové s rovným sdílením břemene (povinné vojenské služby)… Každý říká něco jiného, každý táhne jiným směrem.“

Také charedi-zbožná veřejnost je zmatená, dodal. Charedi svět „neví, co se stane, co chce, co říci nebo neříci,“ prohlásil.

Charedi argumenty a sekulární argumenty ohledně „rovného sdílení břemene služby“ a povinné branné povinnosti v Izraelských obranných silách jsou v konečném důsledku „dvě cesty, které se nikdy nesetkají,“ varoval. „Ani jedna ze stran nikdy nepochopí základní koncept strany druhé.“

Na jednu stranu „žádný argument charedi tábora, i kdyby byl správný, nikdy, nikdy neobstojí tváří v tvář pozůstalé rodině,“ připomněl Meši-Zahav s tím, že mnohokrát byl povolán na pomoc truchlícím rodinám padlých vojáků a obětí terorismu.

Na druhou stranu „žádný sekulární člověk nikdy nepochopí koncept ‚světa Tóry‘ – oddanost charedi komunity studiu Tóry.“

Meši-Zahav uvedl, že je nyní přesvědčen o životní důležitosti Izraelských obranných sil. „Co je jisté… je to, že je velmi důležité chránit stát a že to za nás neudělá nikdo jiný. Před pouhými sedmdesáti lety jsme byli jako prach země…“

„Na druhou stranu, snažit se vnucovat něco tak velké části obyvatelstva, která skutečně věří své ideologii, snažit se změnit to sankcemi nebo hrozbou vězení… to dělají jen totalitní státy,“ dodal.

 sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku ZAKA Head: Hareidi World Lacks Leadership.

2 reakce na Jehuda Meši-Zahav: Charedi světu chybí vedení

 • Fanuel napsal:

  Stát Izrael vznikl za strašných obětí po druhé světové válce. Byl prostě vymodlen a na to by státní system neměl zapomínat. Modlitba, silná vůle k životu a ústava státu musí jasně definovat význam víry v každodenním životě těžce zkoušeného lidu!! Až do příchodu ,,Vyvoleného“! 2018

  Neustálé předkládání zbytečnosti o víře a jejím poslání v duchovním životě věřících je, bylo a bude ke škodě Státu Izrael. Jen duchovní rozměr a proroctví udržuje lid Izraele při životě. To by sekulární lid a Stát Izrael měl mít na paměti. Není přece dvojího lidu Izraele.

  Je jen jeden lid a jeden ,,B“

  Stanek Frantisek Fanuel 😎

  • Nofar napsal:

   Naopak – modlitba je velice dulezita. Ale kde je psano, ze modlitba a studium automaticky zbavuje branne povinnosti? Kdyz Jozue vedl zidovsky lid do Kanaanu, rekl mu snad Vsemohouci, budiz jeho jmeno pochvaleno :“ Necht narukuje kazdy ve veku dvaceti let a vice, kdo nestuduje Toru nebo se nemodli? A co zachrana zidovskych zivotu? Ta snad neni dulezita?

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2013
Po Út St Čt So Ne
« Kvě   Čvc »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv