… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Katarský emír abdikoval, novým vládcem Tamím ibn Hamad Al-Sání 5.00/5 (100.00%) 17 ohodnocení

šejch Tamím bin Hamad al-Sání

šejch Tamím bin Hamad al-Sání

Emír Kataru šejch Hamád Ibn Chalífa Al-Sání (Hamad bin Khalifa al-Thani, حمد بن خليفة آل ثاني) včera na setkání s členy vládnoucí rodiny a vysokými představiteli země oznámil, že se rozhodl předat vládu svého synovi a dědici, šejchu Tamímovi ibn Hamad al-Sání (Tamim bin Hamad al-Thani, الشيخ تميم بن حمد آل ثاني).

Rozhodnutí 61letého vládce, které následně oznámil národu v sedmiminutovém televizním vystoupení, bylo neočekávané, byť o abdikaci údajně uvažoval delší dobu. Načasování je nicméně mistrné. Katar právě dnes slaví 230 let vlády současné dynastie a tak Katařané dnes při oslavě státního svátku uvítali i nového vládce.

Sám šejch se moci chopil v roce 1995, kdy při nekrvavém převratu sesadit svého otce Chalífu bin Hamada, který byl poté až do roku 2004 nucen žít v exilu. Je dost dobře možné, že právě vzpomínka na tuto roztržku v rodině vedla k rozhodnutí předat synovi moc dobrovolně a uchovat si tak dobré vztahy i vliv.

Šejchu Tamímovi je 33 let a narodil se z manželství Hamada s jeho druhou manželkou Mozou (Mozah bint Nasser Al Missned, موزة بنت ناصر المسند‎).

katarská vládnoucí rodina: nový vládce šejch Tamím druhý zleva, odstupující vládce šejch Hamad čtvrtý zleva

katarská vládnoucí rodina: nový vládce šejch Tamím druhý zleva, odstupující vládce šejch Hamad čtvrtý zleva

Arabští a mezinárodní komentátoři neočekávají v souvislosti se změnou vládce bezprostřední změny v domácí a zahraniční politice Kataru, který se bez ohledu na svoji malou rozlohu velmi aktivně angažuje na celém Blízkém východě, ať již provozování televizní stanice Al-Džazíra nebo otevřenou podporou povstání tzv. Arabské jara, včetně sunitských povstalců v Sýrii. Katar také dlouhodobě finančně podporuje teroristy Hamasu v Gaze.

Možným náznakem jisté změny je nicméně očekávaný odchod předsedy vlády a ministra zahraničí šejcha Hamada bin Džasíma (Hamad bin Jassim), který podle všeho odstoupí spolu s emírem, aby dal novému vládci možnost sestavit si vládu podle své představy.

Těsně před demisí vydal šejch Hamad dekret, kterým prodlužuje funkční období poradní Rady šura, čímž de facto na neurčito odložil volby, které se měly konat v druhé polovině letošního roku. Všichni současní členové Rady šura byli jmenováni emírem, volby měly na základě ústavy z roku 2003 poprvé zvolit 30 ze 45 členů rady. Zbývající třetinu by i nadále jmenoval emír.

3 reakce na Katarský emír abdikoval, novým vládcem Tamím ibn Hamad Al-Sání

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv