… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Mezinárodní konference o životě a díle Davida Ganse v Praze 5.00/5 (100.00%) 22 ohodnocení

220px-Tsemah_DavidDavid Gans (1541-1613) – odkaz raně moderního židovského historika a vědce. Pod tímto názvem proběhla v Praze ve dnech 27.-29. května mezinárodní konference věnovaná životu a dílu významného pražského židovského učence, od jehož úmrtí uplynulo 400 let. Pořadatelem mezinárodního sympozia byli Pražské centrum židovských studií při FF UK, Centrum judaistických studií Kurta a Urschuly Schubertových při Univerzitě Palackého v Olomouci a Thomas Institut při Univerzitě v Kolíně nad Rýnem . Každý den konference se zabýval několika tématy, jimž přednášející věnovali své přednášky a badatelské práce. První den konference byl věnován obecně životu a dílu historika Davida Ganse, zvláště pak jeho kronice světových dějin Cemach David (Výhonek Davidův). O tomto dni vystoupili se svými přednáškami například prof. Abraham David z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, Rachel Greenblatt z Harvardovy univerzity v Cambridgi (USA), Joseph M. Davis z Gratz College v Melrose Park (USA), Martin J. Wein z New York University v Tel Avivu. Z českých badatelů vystoupili tento den Olga Sixtová a Pavel Sládek z FF UK.

Druhý den konference měl hlavní téma Gans jako vědec. Z přednášejících uveďme například Z. Tzvi Langermanna z Univerzity Bar-Ilan, prof. Abrahama Melameda z Haifské univerzity, Sachu Sterna z University College London a Joannu Weinberg z Oxfordské univerzity. Tématem třetího a závěrečného dne konference bylo Zdroje a ohlasy na Gansovo dílo. Z přednášejících o tomto dni uveďme alespoň Stephena Burnetta z Nebrasské univerzity – Lincoln (USA) nebo Daniela J. Laskera Ben Gurionovy univerzity v Beer Ševě nevo Maoze Kahanu z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. Z badatelů působících v České republice nelze opomenout přednášejícího Tamáse Visiho z Palackého university v Olomouci. S překlady Gansova stěžejního díla Cemach David do češtiny a angličtiny seznámila přítomné docentka Jiřina Šedinová, vedoucí kabinetu hebraistiky FF UK. Konference se zúčastnilo celkem 23 odborníků a badatelů, z toho 19 proneslo své odborné přednášky. Organizátoři mezinárodní konference zajistili pro její účastníky prohlídku expozic Židovského muzea a setkání s představiteli pražské Židovské obce a Židovského muzea.

david gans

Konference byla velmi přínostná nejen pro odborníky – judaisty či historiky zaměřující se na židovské dějiny, ale jistě by byla zajímavá a přínosná i pro odborníky a především studenty českých dějin a dějin vědy. Škoda, že kromě prvního zahajovacího dne počet všech přítomných nepřesáhl čtyři desítky.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv