… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ministr Schwarzenberg vystoupil jako hlavní řečník Globálního fóra Amerického židovského výboru 3.50/5 (70.00%) 18 ohodnocení

1004232_930533_IMG_3898První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg vystoupil ve Washingtonu s hlavním projevem na každoročním Globálním foru Amerického židovského výboru (AJC), jedné z nejrespektovanějších a nejvlivnějších amerických židovských organizací. Ve svém projevu ministr Schwarzenberg zdůraznil, že Česká republika bude nadále pevně stát po boku Izraele v jeho snaze zajistit základní bezpečnost svých obyvatel. Zároveň významné zástupce židovské komunity varoval, že krize mírového procesu a přetrvávající status quo ve vztahu k Palestincům vytváří nové politické hrozby pro Izrael.

Ministr, který je na třídenní pracovní návštěvě USA, promluvil na fóru čítajícím 1200 účastníků z 60 států. Globální fórum v minulosti zahajovali američtí prezidenti, včetně Johna Fitzgeralda Kennedyho, Ronalda Reagana, George W. Bushe či Baracka Obamy, režisér Steven Spielberg, spisovatel Elie Wiesel, z evropských politiků pak Angela Merkelová či Nicolas Sarkozy.

„Jsem zde, abych uctil přítele Spojených států amerických, Izraele a Židů. Děkuji hrdé a odvážné České republice a jejímu vizionářskému ministrovi zahraničí Karlu Schwarzenbergovi,“ uvedl ministrovo vystoupení Steven Wisch, člen správní rady AJC. Připomněl historické milníky, kdy Československo a později Česká republika v klíčových chvílích podpořily Izrael, včetně návštěvy prvního československého prezidenta Masaryka v tehdejší Palestině, dodávek vojenského materiálu a letadel během války v roce 1948 či loňské hlasování na půdě OSN o uznání státu Palestina.

„Česká republika konzistentně a někdy proti většinovému mínění prosazovala od předsudků oproštěné pochopení pro výzvy spojené s mírovým procesem,“ řekl ministr s tím, že je velice poctěn, že mnoho vážených osobností v Izraeli mluví o České republice jako o opravdovém příteli jejich státu.

„Nicméně jako angažovaný, konzistentní a znepokojený přítel Izraele po více než 50 let považuji za povinnost mluvit otevřeně a nabídnout přátelské varování, pokud je to nutné,“ pokračoval. „Bez nezávislého palestinského státu není pro Izrael cesty, jak dlouhodobě zůstat státem židovským a demokratickým.“

Podle ministra přetrvávající netečnost vůči teritoriálním nárokům Palestinců, kdy pokračuje výstavba židovských osad, ubírá Izraeli podporu a sympatie mezi Evropany. Vyzval AJC, aby pomohl zvrátit poškozování image Izraele v Evropě.

„Dámy a pánové, chci vás ujistit, že má slova zde odráží moji zkušenost posledních pěti let v roli ministra zahraničí a dlouholetého pozorovatele evropské politiky. To nemění nic na tom, že zůstávám pevný přítel a spojenec Izraele,“ zakončil svůj projev ministr.

V průběhu zahajovacího večera Globálního fóra vystoupili rovněž ministři zahraničních věcí Polska, Radoslaw Sikorski a Ázerbájdžánu, Elmar Mammadyarov. S ázerbájdžánským ministrem se šéf české diplomacie sešel na krátké schůzce, kde si vyjasnili nedávná nedorozumění ve vzájemných vztazích.

Ministr Schwarzenberg má dne 3. června na programu setkání s Michele Flournoyovou, předsedkyní představenstva think-tanku Center for a New American Security (CNAS), Kurtem Volkerem, výkonným ředitelem McCain Institute, či Alanem Kruegerem, předsedou Rady ekonomických poradců Bílého domu.

Setká se také s předsedou Zahraničního výboru Senátu Robertem Menendezem a poobědvá se Zbigniewem Brzezinskim.

5 reakcí na Ministr Schwarzenberg vystoupil jako hlavní řečník Globálního fóra Amerického židovského výboru

 • Tomáš Kolský napsal:

  Ten rozhovor se Zbigniewem Brzezinskim je docela dobrá pikoška na závěr. Ztotožňuje se i s tímto jeho prohlášením?
  Vztahy jsou super: Tlačíme Izrael do osvětimských hranic a blíží se bod, kdy se z Íránu stane jaderná mocnost.

 • Oblovka napsal:

  Osobně bych přál Izraeli minimálně hranice vyobrazené na stránce vpravo nahoře a přidal bych ještě Sinaj. Býval jsem toho názoru, že každý, kdo navštíví Izrael, musí mimo jiné dojít k poznání, že jej ve stávajících hranicích prakticky nelze vojensky bránit. Mudrcové z EU (státníci a různé organizace hájící lidská práva atd.) mají ke škodě nás všech jiný názor. Otázkou je, jak s nimi jednat. Jestliže je potřebuje mít Izrael na své straně, bude možná lepší taktizovat. Nedochází jim, že Arabové budou vždy předkládat další a další ještě nesmyslnější požadavky a spokojeni nebudou nikdy. Pravděpodobně nezbude nakonec bez pomoci USA nic jiného a nepůjde-li do preventivního úderu proti Íránu Izrael sám, než aby si nechal Izrael zasadit první úder. Jinak by mohl o pomoc NATO přijít. Doufám jen, že to ostatní probudí, Izrael to ustojí a nebude po vítězné válce tentokrát vracet dobytá území. Dá-li mu ovšem osud ještě další šanci. Každá další válka bude ze strany Arabů jen zákeřnější a lépe připravena. Jsem názoru, že k boji s muslimy, ke světové náboženské válce časem stejně dojde.

 • gugi napsal:

  Všichni takzvaní přátelé Izraele ve skutečnosti absolutně nerozumí jeho potřebám. Být opravdovým přítelem Izraele znamená, že dotyčný se nebude cítit kompromitován či zdiskreditován izraelskou politikou. Že bude bezvýhradně podporovat izraelské zájmy. Že se nebude kroutit před arabskými naftovými moguly a blábolit, že pořád Izraeli domlouvá, aby přestal s osídlovací politikou a povolil Palestincům jejich stát…. NATO se v reálu obává zatažení do blízkovýchodního konfliktu. Polovina Američanů hodlá řvát stejně jako v r. 1944, že tohle není jejich válka… Nikdo nám nepomůže. Jen ten nahoře a my sami. 😎

  • Scooolie napsal:

   ❓ Jakým „Palestincům“ by měl být povolen jejich stát? Znám jen jediné Palestince – obyvatele mandátního území Palestina, přičemž ti byli židovské a arabské národnosti. Jakmile zanikl v roce 1948 mandát Palestina, zmizel i důvod označovat obyvatele území mezi Jordánem a mořem za „Palestince“. Jsou tam prostě Židé a Arabové. Z hlediska příslušnosti Izraelci, Jordánci, Egypťané a občané Palestinské správy. Ti poslední mají být těmi tzv. Palestinci?

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2013
Po Út St Čt So Ne
« Kvě   Čvc »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv