… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Naftali Benet: Ne vše má řešení 5.00/5 (100.00%) 21 ohodnocení

Naftali Benet

Naftali Benet

Snaha vnutit řešení konfliktu Izraele s Palestinskou správou a Hamasem by mohla být nebezpečná, varoval v rozhovoru s webem Aruc 7 (Arutz Sheva), izraelský ministr hospodářství a předseda strany Bajit Jehudi (Židovský domov) Naftali Benet (přepisováno též Naftali Bennett).

„V Oslu si mysleli, že našli řešení tohoto neřešitelného problému… Když se pokusili vnutit řešení, vedlo to k zabití více než 1.000 lidí,“ uvedl v narážce na izraelské oběti palestinskoarabského terorismu v letech po uzavření Dohod z Osla, v nichž Izrael povolil teroristické Organizaci pro osvobození Palestiny vytvoření autonomie v Judeji a Samaří.

„Musíme pochopit, že ne vše má řešení. Existuje tendence k „vyřešování“ a – ne. Ne vše lze vyřešit,“ prohlásil.

„Jsme ve složitém sousedském prostředí. Írán přebírá území. Je v Sýrii, Libanonu a Gaze a jen Izrael přetíná tento islámský půlměsíc.“

„To, co nám umožňuje zde žít, lze shrnout do dvou slov: ‚Buďme silní.‘ Buďme silní ekonomicky, buďme silní hodnotově. Pokud budeme silní, tak tu přežijeme,“ uvedl.

Benet potvrdil, že vláda směřuje k jednáním s Palestinskou správou. „Nechme je mluvit, kolik chtějí. Pokud to přinese mír, budeme jednat,“ prohlásil.

„Věděli jsme, do jaké vlády vstupujeme. V opozici bychom neměli vliv žádný,“ dodal.

Plánovaná jednání budou mít limity, jejichž cílem bude ochrana Izraele, pokračoval. „Parametry jsou takové, že nebudeme nic platit jen za to, že se jedná, a že jednání o různých tématech budou probíhat současně. Ne, že se bude nejdřív jednat o hranicích a pak o uznání Izraele jako židovského státu.“

Na rozdíl od poslance Likudu Danyho Danona Benet prohlásil, že je přesvědčen, že premiér Benjamin Netanjahu myslí, to co říká o „dvoustátním řešení,“ vážně. Netanjahu je přesvědčen, že pro Izrael nejméně špatným řešením je existence neozbrojeného arabského Palestinského státu vedle Izraele, vysvětlil. „Je přesvědčen, že nakonec se najde řešení.“

Benet navrhuje vlastní plán, který je místo mírového plánu spíše „zklidňujícím plánem,“ který by „nám umožnil žít s (i nadále existujícím izraelsko-palestinským) konfliktem.“ Součástí tohoto plánu je anexe Oblasti C, tedy té části Judeje a Samaří, kterou má Izrael po plnou kontrolou, a udělení izraelského občanství 40 tisícům tam žijících Arabů.

  sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku ‘Not Everything Has a Solution’.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv