… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Nepokoje v Turecku, co přijde potom 4.92/5 (98.33%) 24 ohodnocení

Recep Tayyip Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan

Po návratu z cesty do Afriky se předseda turecké vlády Recep Tayyip Erdoğan  staví nekompromisně k demonstrantům. Tento postoj vyjádřil stručně a jasně: „Kdo nebude respektovat vládu, zaplatí za to.“

Protestující z istanbulského náměstí Taksim dokázali přesvědčit nespokojené spoluobčany v celém Turecku i v jiných městech a tisíce lidí vyšly do ulic. Erdoğan se rozhodl, že proti opozici přivede na demonstrace své přívržence. Podle všeho chce Erdoğan zastrašit opozici a skutečně v neděli došlo již ke střetům mezi demonstranty a přívrženci Erdoğana v jihotureckém městě Adana.

Od 31. května demonstrovali nespokojení Turci v 78 městech proti policejnímu násilí, které ukončilo pokojnou demonstraci proti plánovaným změnám na istanbulském náměstí Taksim a přilehlému parku Gezi. Tato místa jsou symbolem svobody náboženství v Turecku, a proto zásah do jejich vzhledu je symbolickým zásahem autoritářského režimu Erdoğana do tradičních svobod Turků. V důsledku zásahů policie muselo již 4300 lidí vyhledat lékařskou pomoc, tři lidé zemřeli. Mezi obětmi byl i policejní důstojník, který při rozhánění demonstrace spadl do stavební jámy a pád nepřežil.

Erdoğan pronesl dva projevy na několika místech, včetně letišť a sportovního stadiónu. Smysl těchto projevů lze shrnout v klíčové větě: „Byli jsme trpěliví, ale naše trpělivost má své meze.“ Erdogan jednoznačně vyzval protestující, aby demonstrace ukončili. Během jeho projevu tisíce protestovaly na náměstí Taksim a další v Izmíru. V hlavním městě Ankaře policie použila k rozhánění demonstrantů vodní děla. V blízkosti Istanbulu došlo ke střetům mezi protestujícími z řad Kurdů a Alavitů s policií.

Erdoğan ve svém protestu řekl, že protestující lůza napadala ženy v tradičním islámském oděvu a navíc pronikla do istanbulské mešity Dolmabahce v botách a s lahvemi piva. Podle informací došlo pouze ke slovnímu napadání tradičně oblečených žen a imám mešity Dolmabahce jednoznačně popřel, že by mešita byla znesvěcena obutými či opilými protestujícími. V mešitě byli ošetřeni zranění, a to nelze považovat za znesvěcení.

Podle politických komentátorů v Turecku jsou demonstrace podporující Erdoğana organizované a dopředu připravené, zatímco demonstrace proti jeho politickému systému jsou spontánní přesto, že demonstrující vědí, že je čeká policie se všemi prostředky na rozhánění demonstrací. Erdoğan demonstruje sílu a moc, chce protestující zastrašit a vnést do jejich řad rozbroje. Operuje také tím, že byl legitimně zvolen teprve před dvěma lety. Protestující říkají, že Erdoğan svým tvrdým postojem dosahuje opaku, reakcí na jeho silácké projevy je více solidarity s demonstrujícími ze strany občanů.

Erdoğan tvrdí, že o budoucnosti Turecka se nebude rozhodovat na ulici, ale u volebních uren. Volně přeloženo to znamená, že Erdoğan již hraje o čas.

Nelze také zapomenout, že demonstrace a nejistota mají nedobrý vliv na turistiku v Turecku zejména v letní sezóně. Nemluvě již o situaci v sousední Sýrii.

Jedna reakce na Nepokoje v Turecku, co přijde potom

  • ari napsal:

    Diky administrátorovi, za nahození stránek. A díky Eretzu za aktuální analýzu k Turecku, protože domácí – myslím CZ media nevědí co k situaci sdělit. Nevědi, jestli Erdogan je ten fešák z Cobra 11 nebo někdo jiný,a tak se z opatrnosti nevyslovují, maximálně sem tam něco převzít a tím to hasne. Kriptosalafista Erdogan v podstatě zkouší toleranci demokracie. A doteď mu to celkem vycházelo, Turci jsou relativně tolerantní, umírnění ve víře a jsou vesměs ovlivněni směsí pacifismu, trockismu,komunismu a anatolského nacionalismu. K víře se staví s úctou a opravdu by do mešity nešli s botách, nikdy ne holky s klukama/ kluci s holkama a téměř s jistotou tvrdím, že ani pod vlivem. Jenže demagog a lhář a dnes už je třeba říci senilní, zákeřný a mentálně nemocný člověk Erdogan nemá nikdy dost, dokud nezahalí Turecko do Islámské ambaláže. To co předváděl letos na začátku roku v Praze bylo přes limit.
    V Turecku se za éry vlády AKP dost investuje do propagandy, ve smyslu kdo není s námi, je spojenec pekla a ďábla a míní se tím Izrael. Islámsko – komunistická demagogie je obludná hydra a hydra dá pokoj až když nemá hlavu. Situaci v Turecku teď má v rukou generace mladých lidí. Buď mládež dostane podporu od opozičních stran, což znamená většinou ty pravicové nebo nastane islámský masakr podle syrského scénáře v kapitole kdo je lepší muslim – sunni vs.shia. A podle islámsko – komunistického učení – revoluce nastává tam, kde je systém nejslabší. A to teď v Turecku je. Demokracie zraněna a matka armáda ochránkyně sekularity je bez zbraní. Turci do boje! Víra do politiky a řízení státu nepatří. Politický islám = fašistická diktatura.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv