… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Papež vyzval k modlitbě za církev v Sýrii 4.67/5 (93.33%) 9 ohodnocení

papež s členy Sdružení děl na pomoc východním církvím (ROACO)

papež s členy Sdružení děl na pomoc východním církvím (ROACO)

Vatikán. Papež František opětovně vyzývá k ukončení války v Sýrii. Svatý otec svůj naléhavý apel vyslovil při čtvrteční dopolední audienci pro členy Sdružení děl na pomoc východním církvím (ROACO), kteří od minulého pondělka jednají ve Vatikánu na každoročním zasedání.

„Chtěl bych ještě jednou z hloubi srdce apelovat na zodpovědné státníky a na mezinárodní organizace, na věřící každého náboženství a na všechny muže a ženy dobré vůle, aby se zasadili o zastavení bolesti, násilí a jakékoliv diskriminace z náboženských, kulturních a sociálních důvodů. (…) Učiňte vše, co je možné, abyste zmírnili nouzi syrského obyvatelstva. Sv. Ignác z Antiochie ve svém Listě Římanům prosí římské křesťany: Vzpomeňte si v modlitbě na syrskou církev. Ježíš Kristus a vaše láska nad ní budou bdít. (Římanům IX,I) Také já vám dnes opakuji: Vzpomeňte na syrskou církev v modlitbě. Ježíš Kristus a vaše láska nad ní budou bdít. Svěřuji Pánu života nesčetné oběti a snažně prosím Nejsvětější Boží Matku, aby utěšila všechny ty, kdo procházejí tímto velkým soužením (srov.Zj 7,14). Je to opravdu velké soužení.“

Situace v Sýrii byla zřejmou prioritou při jednání ROACa, které je institucí vatikánské Kongregace pro východní církve. Informoval o ní tamní apoštolský nuncius arcibiskup Zenari, pracovníci Charity, místní kněží a řeholníci. Papeži však leží na srdci osudy katolíků na celém Blízkém východě:

„Je zde přítomen koptský katolický patriarcha, chaldejský patriarcha, představitelé jeruzalémského patriarchátu a kustódie Svaté země. Mohu se tak srdcem přenést na svatá místa našeho Vykoupení a zároveň si připomenout, s jakou starostí církev hledí na tamní bratry a sestry. Žijí v situaci nejistoty a nikdy nekončícího násilí, které nešetří nevinné a nejslabší. Po nás věřících se žádá trvalá modlitba – v důvěře, že Pán udělí vytoužený pokoj a spolu s ním i sdílení a konkrétní vzájemnou podporu.“

Svatý otec uznal a ocenil věrnost katolíků východních obřadů, kteří dlouhá staletí navzdory vší námaze „uchovávají víru“ (srov. 2 Tim 4, 6-8).

„Rád bych vás povzbudil ke vzájemné lásce a podpořil vás v ní. Pouze touto láskou se mohou Ježíšovi učedníci chlubit. Je to láska, která pramení z Boží lásky v Kristu a jejím vrcholem je kříž (…) Je to láska, která nám byla vylita do srdce skrze Ducha svatého (srov. Řím 5,5).“

Členy Sdružení děl na pomoc východním církvím je více než dvacet katolických agentur ze západních zemí. Svatý otec je vyzval k pokračování jejich služby, která se však nemá vyčerpat inteligentní a pečlivou realizací či koordinací pomocných projektů.

„Nezapomínejte, že tyto podpůrné projekty musí především dokládat, že vyznáváme Boží lásku. To je naše křesťanská identita. Církev – v různosti a bohatství svých složek a činností – nesmí nacházet jistotu v lidských prostředcích. Církev náleží Bohu, důvěřuje v Jeho přítomnost a působení a přináší do světa Boží moc – moc lásky.“

Opírejte se ve své službě o cennou rukověť – posynodální apoštolskou exhortaci Ecclesia in Medio Oriente, zakončil Svatý otec audienci poukazem na dokument, který podepsal Benedikt XVI. vloni na podzim při své apoštolské cestě do Libanonu.

Syrští křesťané se modlí za unesené biskupy

unesení syrští biskupové

unesení syrští biskupové

Sýrie. Právě před dvěma měsíci padli do rukou neznámých ozbrojenců dva pravoslavní biskupové syrského Aleppa. Biskup syrské pravoslavné církve Yohanna Ibrahim a arcibiskup řecké pravoslavné církve Boulos al-Yazigi byli uneseni 22. dubna a dosud zůstávají nezvěstní. Místní církev se marně pokouší navázat spojení s únosci; za rukojmí také zatím nikdo nepožadoval výkupné. Syrští křesťané se proto rovněž dnes večer scházejí k modlitbě za osvobození zajatých pastýřů. V libanonském Balamandu vede ekumenickou modlitbu bratr jednoho z unesených biskupů, řecko-pravoslavný patriarcha Yohanna X. al-Yazigi. Modlitby se účastní také patriarcha syrské pravoslavné církve Mar Ignatius Zakka. Také v aleppských chrámech se konají modlitební setkání.

(jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Papež vyzval k modlitbě za církev v SýriiSyrští křesťané se modlí za unesené biskupy.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv