… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Rabín Zdi nářků (Západní stěny) hledá řešení pro konflikt 4.67/5 (93.33%) 15 ohodnocení

Západní zeď (Kotel), Jeruzalém, IzraelNa úvod je třeba seznámit laskavé čtenáře s problémem, který v současnosti poněkud zvedá hladinu v pomyslném poháru vody, anebo spíše v poháru politických ambicí převlečených do slušivého hávu náboženských svobod. Místo, o kterém je řeč, je z hlediska judaismu nejsvětějším místem Jeruzaléma – částí západní zdi Chrámové hory.

dalajláma u Západní zdiMísto navštěvované věřícími Židy, křesťany, muslimy, budhisty, šintoisty. Prostě každý, kdo přijede do Jeruzaléma, ví, že se jedná o místo mimořádné, kde si může takzvaně sáhnout na židovskou historii a duchovno. Pro místo platí určitá pravidla. Existuje oddělený prostor pro ženy a pro muže a od žen i od mužů se očekává, že budou oděni cudně a důstojně. Pravidlo o důstojném oděvu je na takových místech obvyklé a nikdo s tím nemá větších problémů. Turisté jsou zvyklí, že podobná pravidla je třeba dodržovat i na jiných místech spojených s náboženskou tradicí (např. Vatikán či mešity).

Nejvíce židovských věřících, kteří k Západní stěně přicházejí, jsou ortodoxní, někteří přicházejí denně, jiní dvakrát i třikrát denně. A pak je tu skupina žen, které chtějí přijít jednou za měsíc a modlit se podle svých představ, tj. „moderně“ anebo chcete-li jako muži, tedy s modlícím šálem – talitem a fylakteriemi – tefilin. K tomu je třeba dodat, že tyto kultové předměty jsou podle židovské tradice vyhrazeny mužům. Neznamená to, že muži jsou lepší nebo horší, prostě potřebují ty své věci k tomu, aby se mohli lépe soustředit. Co se týče modlitebního šálu jedná se o mužský oděv tj. oděv zakázaný ženám.

"moderní" ženyFylakteria jsou také určena mužům, ale podle tradice, pokud je ženy opravdu velmi chtějí používat, mohou tak činit v soukromí. Tradičně tak činily dcery Rašiho za zavřenými dveřmi svých pokojů. Ovšem skupina několika desítek žen to vidí jinak, chce se na tomto svatém místě modlit podle svých představ. Vidí to jako své lidské právo. Tato skupina zapomíná ovšem na princip demokracie, kterým se tyto kruhy rády ohánějí. Demokracie říká, že ve sporné otázce se musí menšina podrobit vůli většiny. Většinou jsou v tomto případě jednoznačně ti, kdo zastávají tradiční pohled na modlitbu u Západní stěny. Přicházejí po stovkách, pravidelně, každý den. Tyto ženy přicházejí jednou za měsíc v počtu několika desítek. Zdá se ovšem, že demokratické principy jsou relevantní pouze pokud se hodí.

Podívejme se, ale proč je rabín Rabinovič, rabín Západní stěny, nešťastný ze situace, která kolem modliteb na tomto svatém místě vznikla. Skupina těchto žen přišla i dnes v den novoluní tamuzu pod silnou policejní ochranou k Západní stěně, kde se modlily podle svých představ. Prostor byl uzavřen a ostatní stovky modlících se byly v modlitbě aktivitami policie rušeni. Celá situace byla velmi nepříjemná a došlo k „dialogům“, které na svatém místě nemají místo, ale díky silné policejní asistenci nedošlo k fyzickým napadením. Ze strany ortodoxních a tradičních věřících je modlitba této skupiny žen považována za provokaci. Doufejme, že pouhou provokací byly i výhružné dopisy, které obdrželi vrchní rabíni Amar a Metzger, v nichž nejen jim, ale dalším ortodoxním židům bylo vyhrožováno smrtí, pokud nepovolí modlitbu reformních feministek. Policie vyšetřuje kdo dopisy poslal. Natan Ščaranskij také hledal východisko, ovšem mezitím se do věci vložil soud, který modlitbu reformních žen v ženské části prostoru před Západní stěnou povolil. Přítomnost a modlitba těchto žen na místě spojeném s židovskou tradicí jako důsledek rozhodnutí světského soudu je výsměchem pokusu o dialog a porozumění mezi jednotlivými proudy v judaismu. Smutné je, že se tak děje jakoby v zájmu práv žen, která jsou v současné politické konstelaci stejně pošlapávána. A to zejména opatřeními „pokrokového“ ministra financí Jaira Lapida, který chce v rámci rovnoprávnosti prodloužit odchod do důchodu u žen na 67 let a také se postaral o prodloužení vojenské služby vojaček. O právech žen na stejný výdělek jako mají muži za stejnou práci si mohou bojovnice za práva žen možná povídat na seminářích organizovaných a placených New Israeli Fund, ale realita je v tomto směru smutná.

Kotel 1875

Abychom však nepřinášeli výlučně špatné zprávy, jednu světlou stránku celý konflikt přece jen má. V Izraeli se běžně používá gregoriánský kalendář, ale záminkou pro provokativní modlitbu u Západní stěny je začátek nového měsíce podle židovského kalendáře. A mnozí sekulární Izraelci už zapomněli, že takový kalendář vůbec existuje. Teď se to znovu dozvídají sice prostřednictvím nepěkného konfliktu, ale přece jen… Doufejme, že alespoň tato zásluha pomůže vyřešit ten zbytečný problém, který patrně má vést k úplně jiným cílům, než jsou náboženské svobody. Věřme, že upřímné modlitby budou vyslyšeny a u Západní stěny zavládne klid a mír.

10 reakcí na Rabín Zdi nářků (Západní stěny) hledá řešení pro konflikt

 • Refael napsal:

  Následující komentář je vložen ručně administrací Eretz z důvodu načtení databáze ze zálohy. Je uveden autor a původní datum vložení:

  Refael napsal:
  ‍‍10.6.2013 – 2 Tamuz 5773 v 05:42
  Je tezke posoudit, kolik z techto zen to mysli uprimne a snazi se nejakym zpusobem zlepsit postaveni zenske casti Zapadni Zdi a kolik z techto zen si jen snazi “prihrat” polivcicku a provokovat za kazdou cenu.
  Jsem osobne proto, aby zenska cast(Ezrat Nasim) byla o neco prodlouzena i na ukor muzske casti, nebot i ma zenuska si stezovala, ze napr.pri poslednim svatku Savu’ot, kdy jsme byli u Zapadni Zdi, z zenske casti pry nebylo slyset temer nic z ranni modlitby a musela ji absolvovat znovu v synagoze. Na vsechny poutni svatky je Zapadni Zed totiz tradicne k prasknuti.
  Protoze Minjanim v muzske casti je hned nekolik, tak treba ja osobne to nepocituji, jednoduse si vyberu Minjan, ktery je mi nejblizsi, ale chapu zeny, ktere takovy luxus vyberu pochopitelne nemaji, se snazi o zlepseni.
  Nemam tez nic proti tomu, aby zeny pripadne samy cetly z Sefer Tora u Zapadni Zdi.

 • Nofar napsal:

  Tyto zeny prichazeji k Zapadni zdi jednou mesicne proto, ze casteji by jim asi nebyla poskytnuta policejni ochrana – coz je, vzhledem k reakcim mych charedi souvercu, naprosta nutnost.
  Je na miste pripomenout fakt, ze zenam neni zakazano pouzivat ani tfilin ani talit – zeny pouze nejsou povinny halit se do modlitebniho salu nebo navijet si na levou pazi tfilin, protoze v obou pripadech se jedna o tzv. casove vazane micvot.

 • oskie98 napsal:

  Článek je velice jednostranný, evidentně napsaný zaujatým autorem, tedy autorkou. Takže si dovolím napsat něco z druhé strany. Ženy tam chodí „jen jednou“ měsíčně proto, aby oslavili Roš chodeš, svátek který je považován za „ženský svátek“. Policie tam musí být proto, že odpůrci WoW ženy napadali, plivali na ně, házeli na ně (naštěstí drobné) předměty, nadávali jim do k-rev, prostě chovali se naprosto proti duchu a etice judaismu. I kdyby měli pravdu, což je sporné, neomlouvá to jejich ostudné chování zfanatizovaných a hysterických lidí. V každém případě argument, že Zeď jaksi patří přednostně určité úzké skupině ortodoxních je velice pochybný, i kdyby tam chodili nejčastěji. Kotel je posvátným místem všech Židů. Nejhorší co mohou Židé udělat je hádat se a svářit mezi sebou.

  • Hana Mayer napsal:

   S poslední větou naprosto souhlasím. Nechtěla jsem psát článek objektivní, chtěla jsem napsat článek o tom, jak to cítím já a se mnou opravdu hodně židů. Problematiku jsem sledovala hodně dlouho, viděla jsem i reformní bohoslužby, kde všechno organizují ženy. Účastnila jsem se feministických diskuzí o tomto tématu. A věřte celé je to smutný obraz diskriminace žen a proto ten mediální humbuk. V posledních letech jsou v USA ordinovány rabínky v počtu o mnoho převyšujícím ordinované reformní rabíny. Pro reformní věřící je náboženství okrajovou společenskou aktivitou, to platí zejména v USA odkud také většina aktivistek pochází. Proto také muži ochotně přenechávají pole působnosti ženám, Být reformním rabínem není z hlediska ekonomického a společenského nic moc kariéra. Proto ten „kšeft“ nechávají ženám. A ty ženy od Stěny se nechaly zlákat vidinou medializace a „svatého práva“. Kromě politických a soudních tanečků se k nim také nepřipojily davy izraelských občanů. Protože i většina těch sekulárních, polosekulárních anebo vlažných židů chce aby to u Zdi nářků bylo podle starých tradic. Samozřejmě se vždy najde několik nevychovaných horkých hlav, které oblečené do štrajmlu a kaftanu udělají show, které potom nafotí novináři a všichni mají splněno. Ale i mezi reformními jsou horké hlavy, že ,,, někdo rabínům ty drsné dopisy o vraždách také napsal. A věřte tomu, že tradice a židovské zákony vydržely větší problémy, než jsou frustrované přistěhovalkyně z USA.

   • Nofar napsal:

    “ Nekdo rabinum ty drsne dopisy o vrazdach napsal……..“ Jak si muzete byt tak jista faktem, ze nejde o podvrh?
    Dovolte mi jeste pripomenout neoddiskutovatelny fakt, ze Chram nemel absolutne zadnou denominaci, proto me prekvapuje, jak je vubec mozne, ze na Zapadni zed si ultraortodoxni delaji takove vyhradni pravo.

   • oskie98 napsal:

    Souhlasíte s poslední větou a pak napíšete o WoW “ frustrované přistěhovalkyně z USA“? Svými výroky na ně plivete, nadáváte jim, sice trochu kultivovaněji než ti u Zdi, ale s podobným odporem. Jádro výboru WoW tvoří ženy, které žijí v Izraeli přes 20 let, včetně Anat Hoffman. To jsou ty „frustrované přistěhovalkyně“? Není Erec Jisrael domovem všech Židů? Co se týká podpory veřejnosti „A May poll by the Israel Democracy Institute found that about half of the Israel public supports the Women of the Wall, and that men (51.5%) are more inclined to support the women’s prayer group than women (46%).“

    • Nofar napsal:

     Ti muzi v cernych kaftanech, kteri tak vehementne protestuji proti zminene modlitbe na Ros Chodes, jsou sami cleny te nejvice frustrovane casti izraelske spolecnosti, kde cesta zivotem je predem dana okamzikem zrozeni, kde neexistuje svobodna volba vzdelani ci zivotnoho partnera, kteri jsou od odrikani Mode ani az po kriyat sma pod neustalou kontrolou sve prisne komunity. Konani techto zen je pro ne jen zaminkou, jak tyto celozivotni frustrace nejak vybit.

  • Nofar napsal:

   Kdyz jsem sledovala televizni zpravodajstvi, az me zarazila intenzita nenavisti ze strany charedim vuci zenam, ktere neudelaly nic spatneho krome faktu, ze odmitaji hrat podle pravidel charedi sveta – nikoli podle pravidel Zapadni zdi, patrici kdysi Chramu, ktery nemel absolutne zadnou denominaci. Kdyby tam nebyli prislusnici policie, tak by snad byli schopni roztrhat ty ubohe zeny na kusy – ne – li neco horsiho. Tyto udalosti by mely byt varovanim pro nas vsechny- bude – li se ultraortodoxni mensine neustale ustupovat, je schopna promenit Izrael v charedi Iran ci Saudskou Arabii.

 • elisheva napsal:

  at se zkusi modlit u Zdi Narku z druhe strany, tam je mnohem dulezitejsi trocha feministicke vychovy. nedavno jsem cetla clanek o tom ze se v New Yorku pokusili o sjezd zakladatelu prvnich reformnich synagog, a bylo to fiasko protoze nikdo z jejich rodin nezustal Zidem ….. jsou veci ktere je lepsi nereformovat …..

 • Hana Mayer napsal:

  Ještě k těm počtům, je opravdu pěkné, že izraelský demokratický institut vytvořil statistiku o podpoře ženám které se chtějí u Zdi nářků modlit jako muži, ale v konečném efektu jsou to přesné důkazy, které hovoří o příznivcích. Já bych si myslela, že když mají takovou podporu, tak by je v té modlitbě mohlo podpořit víc lidí. Podle zpráv Reshet B, tedy oficiální rozhlasové stanice odjeli všichni příznivci WoW z místa třemi autobusy, tj. 150 lidí. Já myslím, že víc není třeba ani říkat. Jinak být z něšeho frustrovaný mi nepřipadá jako urážka, ale prosté konstatování stavu viz. vysvětlení pojmu frustrace v encyklopediích.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv