… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Rami Hamdalláh bude novým premiérem Palestinské správy 4.64/5 (92.73%) 11 ohodnocení

Rami Hamdalláh

Rami Hamdalláh

Předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás vybral za nového premiéra arabské autonomie v Zemi Izrael prezidenta Univerzity An-Nadžáh (جامعة النجاح الوطنية) Ramiho Hamdalláha (Rami Hamdallah, رامي حمدالله). Oznámila to palestinskoarabská tisková agentura Maan.

„Prezident Abbás mě požádal, abych vytvořil novou vládu a já souhlasil. Vláda bude zformována v nadcházejících dnech,“ prohlásil Hamdalláh, který v minulosti stál také v čele Ústřední volební komise a Palestinské akciové burzy.

Rami Hamdalláh, který se narodil 8. 10. 1958. V čele Univerzity An-Nadžáh stojí od roku 1998. V minulosti studoval v zahraničí, titul PhD získal z aplikované lingvistiky na University of Lancaster ve Velké Británii. Ohledně jeho politické příslušnosti se informace liší. Formálně zřejmě není členem žádné z palestinskoarabských politických stran nebo hnutí, nicméně má blízko k Fatáhu. Podle některých zdrojů je jeho členem, jiné zdroje jej označují jako „nezávislého.“

Hamdalláh nahradí odcházejícího premiéra Saláma Fajáda (Salam Fayyad), který podal demisi 13. dubna po měsících sporů s Abbásem zejména o ekonomickou situaci autonomie a rozpočtovou kázeň.

Přestože je Fajád – stejně jako Abbás – na Západ označován za „umírněného“, jedná se o umírněnost jen značně relativní, platnou jen při srovnání s jinými palestinskoarabskými činiteli. Fajád například nedávno vyzval k tomu, aby Izrael okamžitě a bezpodmínečně propustil veškeré palestinské Araby, vězněné v izraelských věznicích, a to bez ohledu na to, že řada z nich byla odsouzena za násilné zločiny, včetně vražd a pokusů o vraždy, znásilnění a loupeží.

Salám Fajád také pravidelně obviňoval Izrael z odpovědnosti za permanentní finanční krizi autonomie, přičemž zcela ignoroval, že autonomie vyplácí obrovské důchody teroristům, vězněným v izraelských věznicích – přičemž to byl právě Fajád, kdo před několika roky nařídil ztrojnásobení výše těchto odměn za zločiny.

Jmenování Ramiho Hamdalláha do čela vlády Palestinské správy současně potvrzuje trvající rozkol, mezi Správou ovládanou hnutí Fatáh, která kontroluje arabská autonomní území v Judeji a Samaří, a vládou Hamasu, která ovládá Pásmo Gazy. Přes řadu proklamací trvá faktické dvojvládí na autonomních územích od léta 2007, kdy Hamas po týdny trvajících násilnostech ovládl Gazu a Fatáh naopak eliminoval vliv Hamasu v Judeji a Samaří.

الاكاديمي رامي الحمد الله رئيسا للحكومة – zpráva agentury Maan (arabsky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2013
Po Út St Čt So Ne
« Kvě   Čvc »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv