… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Sýrie je v troskách a panuje v ní chaos 4.89/5 (97.89%) 19 ohodnocení

džihád v Sýrii„V tomto konfliktu, kde se bojuje proti všemu a proti všem, vidíme pouze chaos a zkázu. Papež František vyzývá k dialogu a smíření ve znetvořené zemi, jejíž civilní obyvatelstvo je vedeno na porážku. Je nezbytné podniknout konkrétní kroky a doufáme, že konference v Ženevě bude zlomovým bodem, který umožní politické řešení syrského konfliktu,“ řekl agentuře Fides Mons. Jean-Clément Jeanbart, arcibiskup řecko-katolické (melchitské) církve z Aleppa.

Arcibiskup vyjádřil vděčnost papeži za jeho slova po modlitbě Anděl Páně 2. června s tím, že dodávají „útěchu a naději“. Papež připomněl „strašlivou situaci války, smrti, ničení, obrovských hospodářských a ekologických škod a únosů,“ ubezpečil nás o svých „modlitbách a solidaritě“ a vyzval „únosce, aby propustili své oběti“.

Mons. Jeanbart vyjádřil své obavy a smutek z toho, že „vidí zemi v troskách“ a „tolik násilí, kruté zabíjení civilistů a dětí, únosy, onu jizvu na tváři syrského lidu“ představující „degradaci samotného lidství“.

Ohledně dvou unesených biskupů (syrsko-pravoslavný biskup Gregory Yohanna Ibrahim a řecko-pravoslavný biskup Boulos al-Yazigi) a dvou kněží, kteří jsou v rukou únosců od února (arménský katolík Michel Kayyal a řecký pravoslavný Maher Mahfouz), arcibiskup řekl: „Nemáme žádné zprávy, není o nich nic známo. Je to znamení chaosu. Unesené osoby vykonávaly humanitární práce a pomáhaly lidem přežít v těchto tragických podmínkách. Je to velmi nepříjemné. Kam to všechno povede?“

Čelíme strašnému utrpení a „obáváme se, že křesťané budou i nadále odcházet ze země a hledat důstojný život jinde.“ „Trpíme nedostatkem zboží, paliva, elektrické energie, někdy i jídla. Ale nejvíce trpíme, když vidíme, že naše budoucnost bude temnější a temnější. Budoucnost nás křesťanů a všech Syřanů může být založena pouze na plných občanských právech, svobodě, důstojnosti a respektu k druhým. Co s námi jinak bude?

Sýrie je „svatá země, v níž se rodila univerzální církev. Papežova slova jsou pro nás nesmírně cenná – vysvětluje Mons. Jeanbart –, protože vyzývají celý svět, aby pro nás něco udělal. Doufáme, že nadcházející konference v Ženevě přinese skutečný záblesk míru a bude otevřená dialogu a politickému řešení“.

Včera jsme se v syrských kostelích a v komunitách diaspory „modlili společně s papežem při eucharistické adoraci. Byly to velmi důležité chvíle modliteb za Sýrii a za mír,“ řekl arcibiskup.

Přetištěno s laskavým souhlasem webu Res Claritatis.

Původně publikováno pod názvem Sýrie je v troskách a panuje v ní chaos.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv