… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Archeologie: Dva tisíce let starý nález z doby obležení Jeruzaléma Římany (+ foto, video) 5.00/5 (100.00%) 17 ohodnocení

archeologický nález v Jeruzalémě

archeologický nález v Jeruzalémě

Izraelští archeologové minulý čtvrtek oznámili objev prvního historického důkazu, který potvrzuje strach a teror, jemuž byli vystaveni Židé v době zničení Druhého Chrámu jak ze strany římských vojáků, tak extrémistických židovských povstalců.

Těmito důkazy jsou tři malé hliněné nádoby na vaření a keramická olejová lampička, které byly nalezeny v malé nádrži v podzemním odvodňovacím kanále poblíž Západní zdi (Zdi nářků) v Jeruzalémě. Kanál vede z nádrže Šiloach (Shiloah) v Davidově městě k Robinsonově oblouku (Robinson’s Arch) a právě v jeho blízkosti byly nepoškozené nádoby nalezeny.

Podle vedoucího vykopávek Eliho Šukruna (Eli Shukrun) z Izraelského památkového úřadu se jedná o první nález spojený s hladomorem, k němuž došlo během obležení Jeruzaléma v době Velké židovské revolty. Nález ukazuje, že rodina se ukryla v podzemním vodním kanále, jedla tam a snažila se nebýt spatřena římskými vojáky, stejně jako Židy, kteří by jim mohli zkusit sebrat jídlo.

Tento popis odpovídá tomu, co ve své knize Židovská válka, popisující také zničení Jeruzaléma Římany, napsal Flavius Josephus. Jednou ze strategií židovských povstalců, kteří se snažili svrhnout římskou nadvládu, bylo vyhladovění dalších Židů, což činili v domnění, že když Židé nebudou mít jídlo, budou mít větší motivaci povstat a bojovat o získání jídla s Římany. Talmud vypráví příběh o tom, jak povstalci podpálili velké sklady obilí, aby přiměly další Židy přidat se k nim.

Josefus popisuje krajně složitou situaci, které Židé čelili: Naprosté zhroucení židovské vládní moci, hladomor, hrozba zatčení římskými vojáky a upadnutí do otroctví a náhodné vraždy. Navíc se Židé báli extrémistických rebelů, kteří jim brali jídlo a snažili se je začlenit do povstalecké armády.

Flavius Josephus popisuje, jak se mnoho Židů, kteří měli málo jídla, ukrývalo v podzemí, v tajných chodbách, kde mohli jíst v bezpečí před Římany i povstalci. Nový nález tomuto popisu přesně odpovídá.

Nálezy budou vystaveny na každoroční konferenci o výzkumu v Davidově městě, kterou pořádá Institut Megalim 4. července v Ramat Rachel.

archeologický nález v Jeruzalémě

archeologický nález v Jeruzalémě

archeologický nález v Jeruzalémě

archeologický nález v Jeruzalémě

 

 

Two Thousand Year Old Evidence of the Siege in Jerusalem – článek na webu Izraelského památkového úřadu (anglicky)

בעקבות החורבן: עדות אילמת לרעב ולמלחמת אחים – článek na webu Davidova města (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv