… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Archeologie: V Jeruzalémě objevena 1.800 let stará římská silnice (+ foto) 5.00/5 (100.00%) 14 ohodnocení

Izraelský památkový úřadStarověká cesta z římského období, tedy z 2. až 4. století občanského letopočtu, vedoucí z Jaffy do Jeruzaléma byla minulý měsíc objevena ve čtvrti Bejt Chanina (Beit Hanina, בית חנינא‎) na severu izraelského hlavního města. Vykopávky provádí Izraelský památkový úřad (Israel Antiquities Authority, רשות העתיקות‎) v souvislosti s chystanou výstavbou nového drenážního potrubí.

starověká cesta v Bejt Chanina v Jeruzalémě

starověká cesta v Bejt Chanina v Jeruzalémě, autor: Assaf Peretz, Izraelský památkový úřad


Přibližně 8 metrů široká cesta byla postavená z velkých plochých kamenů, po obou stranách ohraničená obrubníky a během let opravovaná.

„Některé části cesty byli již v minulosti vykopány výzkumnými expedicemi Izraelského památkového úřadu, ale takto dobře zachovaná část cesty dosud v Jeruzalémě nalezena nebyla,“ sdělil ředitel vykopávek David Jeger (David Yeger).

„Římané připisovali cestám po své říši velký význam,“ pokračoval. „Investovali značné sumy peněz a využívali nejmodernější technologie své doby, aby říši křížem krážem propojili silnicemi. Ty sloužily vládě, armádě, hospodářství a veřejnosti tím, že poskytovaly efektivní a bezpečné spojení. Podél cest byly stavěny zastávky a hostince, stejně jako pevnosti k ochraně cestujících. Výstavbu a udržování silnic měly na starost vojenské jednotky, ale podíleli se na nich i civilisté v rámci povinných prací, které jim uložily úřady.“

Část silnice objevená při vykopávkách Izraelského památkového úřadu v Bejt Chanina je součástí imperiální silniční sítě, která vedla do Jeruzaléma z pobřežní pláně. O těchto silnicích víme jak z historických pramenů, tak z archeologických vykopávek. Dvě hlavní tepny vedly v římské době z Jaffy do Jeruzaléma. Silnice začínala v Jaffě, vedla skrze Lod, kde se rozbíhala do dvou směrů – jedna cesta vedla do Šaar HaGai (Shaar HaGai, שער הגיא) a druhá přes Modiin podél dnešní dálnice 443 do Bejt Choron (Beit Horon, בית חורון). Odtud pokračovala východně až k Bir Nabala a poté se stočila jižně do Kefar Šmuel (Kefar Shmuel), kde se spojila se silnicí z vrchoviny, vedoucí do Starého města jeruzalémského.

Právě odkrytá část silnice byla součástí silnice přes Bet Horon.

Na některých místech je vidět, že moderní ulice Bir Nabala byla vydlážděna jen několik centimetrů nad starověkou cestou, což naznačuje, že ještě před několika desetiletími byla starověká cesta v této oblasti viditelná a používaná.

4 reakce na Archeologie: V Jeruzalémě objevena 1.800 let stará římská silnice (+ foto)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv