Poslanec Moše Feiglin na Chrámové hoře
Jako překladatel tohoto otevřeného dopisu si dovolím předestřít několik slov, které snad bude možné vzít jako poznámku překladatele. Před Vámi, milí a vážení čtenáři, leží právně-politický dokument, který se týká Chrámové hory, čili místa, na němž stál Šalomounův a Nehemijášův chrám a na němž s pomocí Hospodina bude stát Třetí chrám, o kterém mluví naši proroci a naše modlitby. Nechť se tak stane brzy za našich dní.
Současný stav je ovšem takový, že mnozí židovští poutníci a mezi nimi i poslanci Knesetu a náměstci ministrů nejsou vpouštěni na Chrámovou horu. Zároveň jsou na Chrámové hoře již od roku 1927 ničeny místními muslimy památky po prorocích, které uznává i islám. Zatímco dávní stavitelé mešity al-Aksá umístili trámy z libanonských cedrů do stropu své mešity, muslimové dvacátého století tyto trámy částečně spálili a rozprodali jako dřevo a dřevěné uhlí. Archeologové prohledávají tuny suti, kterou vykopali na Chrámové hoře místní muslimové a která byla následně vyvezena před druhou intifádou z Chrámové hory k řece Kidrón. Suti je tolik, že snad budou hotovi za patnáct let.
Berte prosím tento dopis jako ukázku právně-politických dilemat, kterým čelí současná izraelská vláda.
Benjamin Netanjahu je často v médiích portrétován jako „jestřáb“, dopis přitom jasně dokládá, že současný izraelský premiér je ochoten porušit i základní izraelské zákony, které mají v Izraeli roli ústavy, jen aby vyhověl mezinárodnímu tlaku.
Přeji inspirativní čtení.
S pozdravem
překladatel
Text dopisu poslance Mošeho Feiglina:
S pomocí Hospodina
Vážený
Jehuda Weinstein
poradce vlády pro právní otázky
[Přeji Vám] velký mír, vážený pane.
Ve Vašem dopise z 10. tammuzu 5763 jste potvrdil, že jste spolupracoval na rozhodnutí, které neguje moji poslaneckou imunitu a mé právo na svobodu pohybu a svobodu vyznání na Chrámové hoře, které mám jako občan, což porušuje tři základními zákony: Základní zákon o Jeruzalémě, Základní zákon o Knesetu a Základní zákon o lidské důstojnosti a svobodě.
Chrámová hora je zvláštním případem, který se dotýká srdce židovské existence v izraelském státě. V tomto případě selhává současné vedení, a to jak ve své věrnosti židovským hodnotám, tak i v uplatňování nejzákladnějších demokratických práv. Deklarace nezávislosti, která stanoví, že Stát Izrael „zajistí svobodu vyznání a bude dbát na svatá místa všech náboženství“ je proražena a rozbita při setkání se skálou naší existence. Izraelská vláda brání Židům naplnit toto základní právo na místě, které je pro ně ze všech nejsvatější. Zástupci suverenity – členové komise Knesetu pro vnitro pod vedením členky Knesetu Miri Regev a já, níže podepsaný člen Knesetu a jeho místopředseda nemůžeme již několik měsíců plnit naši funkci i přesto, že nám Základní zákon o Knesetu dává imunitu. Toto pokoření pohrůžkám muslimského wakfu je politickou záležitostí, ale Vaším úkolem je aby to bylo provedeno podle zákona. Žádám Vás proto, abyste se choval jako v jiných případech, v nichž bylo objasněno, že se izraelská vláda chová v rozporu se zákonem.
Má prosba a má žádost vystoupit na Chrámovou nadále platí a existuje a každý den je podrobena nové zkoušce. Žádám Vás, abyste konal s tím v souladu a zjistil, zda izraelská vláda v rozporu se zákonem nepoužívá bezpečnostní výmluvu jako zástěrku pro politické nebo kulturní ohledy.
Dále bych Vás rád požádal, abyste mi zaslal protokol o jednání, na němž bylo přijato rozhodnutí, že můj výstup na Chrámovou horu je ohrožením bezpečnosti státu. Rád bych věděl: Kdy bylo toto rozhodnutí přijato? Na jakém fóru? A na základě čeho bylo toto absolutní rozhodnutí přijato?
Vzhledem k tomu, že má žádost vystoupit na Chrámovou horu nadále platí a existuje, jak bylo řečeno výše, žádám Vás, abyste mi dal na srozuměnou, jak často probíhá nové přezkoumání tohoto tohoto [bezpečnostního] stavu a na jakém fóru?
S požehnáním
Moše Feiglin
Kopie:
člen Knesetu Benjamin Netanjahu – předseda vlády
ministři izraelské vlády
člen Knesetu Juli Edelstein – předseda Knesetu
členka Knesetu Miri Regev – předsedkyně komise Knesetu pro vnitro
právník Ajal Jinon – právní poradce Knesetu