… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Dopis poslance Mošeho Feiglina poradci vlády pro právní otázky 5.00/5 (100.00%) 24 ohodnocení

Poslanec Moše Feiglin ha Chrámové hoře

Poslanec Moše Feiglin na Chrámové hoře

Jako překladatel tohoto otevřeného dopisu si dovolím předestřít několik slov, které snad bude možné vzít jako poznámku překladatele. Před Vámi, milí a vážení čtenáři, leží právně-politický dokument, který se týká Chrámové hory, čili místa, na němž stál Šalomounův a Nehemijášův chrám a na němž s pomocí Hospodina bude stát Třetí chrám, o kterém mluví naši proroci a naše modlitby. Nechť se tak stane brzy za našich dní.

Současný stav je ovšem takový, že mnozí židovští poutníci a mezi nimi i poslanci Knesetu a náměstci ministrů nejsou vpouštěni na Chrámovou horu. Zároveň jsou na Chrámové hoře již od roku 1927 ničeny místními muslimy památky po prorocích, které uznává i islám. Zatímco dávní stavitelé mešity al-Aksá umístili trámy z libanonských cedrů do stropu své mešity, muslimové dvacátého století tyto trámy částečně spálili a rozprodali jako dřevo a dřevěné uhlí. Archeologové prohledávají tuny suti, kterou vykopali na Chrámové hoře místní muslimové a která byla následně vyvezena před druhou intifádou z Chrámové hory k řece Kidrón. Suti je tolik, že snad budou hotovi za patnáct let.

Berte prosím tento dopis jako ukázku právně-politických dilemat, kterým čelí současná izraelská vláda.

Benjamin Netanjahu je často v médiích portrétován jako „jestřáb“, dopis přitom jasně dokládá, že současný izraelský premiér je ochoten porušit i základní izraelské zákony, které mají v Izraeli roli ústavy, jen aby vyhověl mezinárodnímu tlaku.

Přeji inspirativní čtení.

S pozdravem

překladatel

Text dopisu poslance Mošeho Feiglina:

S pomocí Hospodina

Vážený

Jehuda Weinstein

poradce vlády pro právní otázky

 

[Přeji Vám] velký mír, vážený pane.

Ve Vašem dopise z 10. tammuzu 5763 jste potvrdil, že jste spolupracoval na rozhodnutí, které neguje moji poslaneckou imunitu a mé právo na svobodu pohybu a svobodu vyznání na Chrámové hoře, které mám jako občan, což porušuje tři základními zákony: Základní zákon o Jeruzalémě, Základní zákon o Knesetu a Základní zákon o lidské důstojnosti a svobodě.

Chrámová hora je zvláštním případem, který se dotýká srdce židovské existence v izraelském státě. V tomto případě selhává současné vedení, a to jak ve své věrnosti židovským hodnotám, tak i v uplatňování nejzákladnějších demokratických práv. Deklarace nezávislosti, která stanoví, že Stát Izrael „zajistí svobodu vyznání a bude dbát na svatá místa všech náboženství“ je proražena a rozbita při setkání se skálou naší existence. Izraelská vláda brání Židům naplnit toto základní právo na místě, které je pro ně ze všech nejsvatější. Zástupci suverenity – členové komise Knesetu pro vnitro pod vedením členky Knesetu Miri Regev a já, níže podepsaný člen Knesetu a jeho místopředseda nemůžeme již několik měsíců plnit naši funkci i přesto, že nám Základní zákon o Knesetu dává imunitu. Toto pokoření pohrůžkám muslimského wakfu je politickou záležitostí, ale Vaším úkolem je aby to bylo provedeno podle zákona. Žádám Vás proto, abyste se choval jako v jiných případech, v nichž bylo objasněno, že se izraelská vláda chová v rozporu se zákonem.

Má prosba a má žádost vystoupit na Chrámovou nadále platí a existuje a každý den je podrobena nové zkoušce. Žádám Vás, abyste konal s tím v souladu a zjistil, zda izraelská vláda v rozporu se zákonem nepoužívá bezpečnostní výmluvu jako zástěrku pro politické nebo kulturní ohledy.

Dále bych Vás rád požádal, abyste mi zaslal protokol o jednání, na němž bylo přijato rozhodnutí, že můj výstup na Chrámovou horu je ohrožením bezpečnosti státu. Rád bych věděl: Kdy bylo toto rozhodnutí přijato? Na jakém fóru? A na základě čeho bylo toto absolutní rozhodnutí přijato?

Vzhledem k tomu, že má žádost vystoupit na Chrámovou horu nadále platí a existuje, jak bylo řečeno výše, žádám Vás, abyste mi dal na srozuměnou, jak často probíhá nové přezkoumání tohoto tohoto [bezpečnostního] stavu a na jakém fóru?

 S požehnáním

Moše Feiglin

 

Kopie:

člen Knesetu Benjamin Netanjahu – předseda vlády

ministři izraelské vlády

člen Knesetu Juli Edelstein – předseda Knesetu

členka Knesetu Miri Regev – předsedkyně komise Knesetu pro vnitro

právník Ajal Jinon – právní poradce Knesetu

 

 

 

 

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv