… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
V Egyptě proběhl převrat, armáda sesadila prezidenta Mursího (+ video) 5.00/5 (100.00%) 18 ohodnocení

Adly Mansúr

Adly Mansúr, předseda Nejvyššího ústavního soudu a nová dočasná hlava Egypta

Muhamad Mursí z islamistického Muslimského bratrstva už není prezidentem Egypta. Dočasným prezidentem, který zatím povede zemi, se stává předseda Nejvyššího ústavního soudu Adly Mansúr (Adly Mansour). Oznámil to v přímém přenosu vysílaném národní televizí od 21 hodin místního času velitel egyptských ozbrojených sil generál Abdel Fatáh al-Sisi.

Egypt projde obdobím politické transformace, během něhož bude pozastavena platnost ústavy, sestavena úřednická vláda a vytvořen „Výbor národního usmíření.“

Oznámení přišlo 4,5 hodiny poté, kdy vypršelo dvoudenní ultimátum, které armáda dala prezidentovi, „aby splnil požadavky lidu.“ Vzhledem k tomu, že těmito požadavky byla míněná přání účastníků mohutných protivládních demonstrací, kteří žádali především demisi prezidenta Mursího, armáda dávala prezidentovi jen šanci dobrovolně odejít. Ten to odmítl s tím, že má ústavní legitimitu vzešlou z voleb.

Na strategických místech Káhiry, včetně prostoru u prezidentského paláce, byly během večera rozmístěny vojenské jednotky s obrněnou technikou.

Vypnuté je vysílání televizního kanálu Muslimského bratrstva Misr 25, stejně jako dalších islamistických televizních kanálů jako například Hafez a Al-Nas.

Sesazený prezident by se měl nacházet v budově Republikánských gard ve východní části Káhiry. Armáda budovu obklíčila, postavila okolo ní barikády a obehnala ji ostnatým drátem. O průnik do budovy se armáda zatím nesnaží.

Stručný obsah projevu generála al-Sisiho

oslavy sesazení Muhamada Mursího, Káhira 3.7.2013

oslavy sesazení Muhamada Mursího, Káhira 3.7.2013

(podle Al-Ahram)

Ozbrojené síly nikdy nebudou slepé k aspiracím egyptského lidu.

Ozbrojené síly vždy budou mimo politiku. Egyptský lid vyzval ozbrojené síly, aby naplnily cíle revoluce.

Ozbrojené síly chápou požadavky egyptského lidu. Jsme oddáni plnění naší odpovědnosti.

Od listopadu 2012 jsme vyzývali k národnímu dialogu, který byl akceptován všemi stranami kromě prezidenta.

Předložili jsme mnoho návrhů na vybřednutí ze současné krize.

Sešli jsme se s egyptským prezidentem 30. června 2013 a přitom jsme odmítli jakékoliv hrozby vůči egyptskému lidu.

Doufáme v usmíření, které naplní aspirace lidu. Nicméně prezidentův projev nenaplnil očekávání egyptského lidu. Proto jsme vyzvali k setkání, zahrnujícímu všechny strany, bez vylučování kohokoliv.

Náš plán sestává z:

1) Suspendování ústavy.

2) Uspořádání brzkých prezidentských voleb. Do té doby bude v čele země hlava Nejvyššího ústavního soudu.

3) Vytvoření národní koaliční vlády.

4) Sestavení komise, která navrhne změny ústavy

Budou přijata opatření k zapojení egyptské mládeže do rozhodovacího procesu.

Ozbrojené síly vyzývají velký egyptský lid, aby se zdržel násilí a uchýlil se k pokojnému protestu.

Vzdáváme čest ozbrojeným silám za jejich opakované obětování se pro blaho země.

Podpora převratu

Sesazení Mohameda Mursího v televizním projevu nepřímo podpořil velký imám Al-Azharu Achmed El-Tajeb  (Ahmed Muhammad Ahmed el-Tayeb), který označil rychlé volby za menší zlo, než současný stav. Oznámení sesazení Mursího v televizním přenosu byl přítomen také koptský patriarcha Teodor II. (Theodoros II., Tavadros II.).

Liberální politik Mohamed El-Baradej na vojenské tiskové konferenci prohlásil, že plán armády „zajistí naplnění hlavního požadavku Egypťanů – brzkých prezidentských voleb.“ „Doufám, že to bude začátkem nové éry revoluce z ledna 2011,“ dodal.

Převrat podpořila ústy svého mluvčího Nadera Bakkara také islamistická salafistická strana al-Núr, která byla původně spojencem Muslimského bratrstva, ale v posledních měsících se s ním rozhádala. Bakkar řekl, že jeho strana se spolupodílela na tvorbě popřevratového plánu. Přední poslanec Strany svobody a spravedlnosti, která je politickým křídlem Muslimského bratrstva, Islam Abdel-Fattah reagoval na Bakkarovo prohlášení tím, že označil salafisty za zrádce.

Video ruské televize RT zachycující ohňostroj na náměstí Tahrír po oznámení sesazení prezidenta Mursího.

Odpor k převratu

Na protest proti sesazení Mohameda Mursího se protestuje před Káhirskou univerzitou, kam dorazily tisíce stoupenců sesazeného prezidenta.

2 reakce na V Egyptě proběhl převrat, armáda sesadila prezidenta Mursího (+ video)

  • gugi napsal:

    Velká egyptská armáda velkého egyptského lidu naplnila mé srdce nadšením. A co velká česká armáda velkého českého lidu? Rychetský by jako dočasná hlava státu nebyl špatnou alternativou… 😆 😆

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv