… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Egyptská armáda dala ultimátum prezidentu Mursímu 5.00/5 (100.00%) 18 ohodnocení

generál Sisi skládá přísahu ministra obrany před prezidentem Mursím

generál Sisi skládá 12. 8. 2012 přísahu ministra obrany před prezidentem Mursím

Mocná egyptská armáda dnes dala ultimátum prezidentu Muhamadu Mursímu (Mohamed Morsi, محمد مرسى) a jeho vládě: mají 48 hodin na vyřešení krize, která do ulici přivedla stovky tisíc protestujících odpůrců vlády – nebo armáda zakročí.

Velitel egyptských ozbrojených sil generál Abdul Fatáh al-Sisi (عبد الفتاح سعيد حسين خليل السيسي) dnes oznámil, že armáda by mohla brzo podniknout akci k vynucení požadavků Egypťanů, kteří vyšli do ulic a žádají demisi prezidenta Mursího. „Ozbrojené síly znovu opakují svoji výzvu, aby byly vyslyšeny požadavky lidu a dávají každému 48 hodin jako poslední šanci nést břímě historických okolností, jimiž nyní země prochází,“ uvedl Sisi v prohlášení, které vysílala národní televize.

„Pokud nebudou požadavky lidu během této doby splněny, (armáda) bude nucena svojí národní a dějinnou odpovědností a respektem k požadavkům velkého lidu Egypta oznámit plán pro budoucnost a kroky, kterých se budou účastnit všechny strany a skupiny a nad nimiž bude dohlížet.“

protestující v Káhiře, 30.6.2013

protestující v Káhiře, 30.6.2013

Protivládní protestující v posledních dnech opakovaně vyzývají armádu, aby je podpořila v jejich boji proti islamistickému prezidentu Mursímu a jeho stoupencům z Muslimského bratrstva. Dnešní Sisiho oznámení proto považují za svoje vítězství a projev toho, že armáda se v případě bleskového neuklidnění konfliktu postaví na protivládní stranu, provede státní převrat a jmenuje dočasnou vládu.

Egyptská armáda od svržení prezidenta Husního Mubáraka v únoru 2011 dávala najevo, že se nechce míchat do politiky. Nicméně protivládní demonstrace a stále rostoucí napětí přiměly již počátkem minulého měsíce Fatáha al-Sisiho k varování, že bude-li se krize zhoršovat, armáda naplní svoji odpovědnost za Egypt.

Dnes bylo také oznámeno, že generál Sissi vedl řadu konzultací a strategických porad s významnými egyptskými vojenskými a civilními představiteli – a to bez účasti prezidenta Mursího.

Ještě před dnešním oznámením stanoviska vrchního velitele armády podali demisi egyptští ministři turismu, parlamentních záležitostí, komunikací a životního prostředí, a to jako „projev solidarity s protestujícími.“

Protestující dav dnes ráno v Káhiře vyplundroval a podpálil sídlo Mursího Muslimského bratrstva a některé místní kanceláře tohoto hnutí v hlavním městě. Od neděle při násilnostech po celém Egypttě zahynulo přinejmenším 16 lidí.

V Alexandrii dnes údajně veřejně podpořily demonstranty stovky policistů.

Vůdcové protestů svolávají další demonstrace na zítřek a požadují prezidentovo odstoupení do zítřejší 17. hodiny.

Napětí existuje nejen ve velkých egyptských městech. Na egyptské hranici s Pásmem Gazy ovládaným teroristy Hamasu rozmístila egyptská armáda desítky tanků, aby zajistila, že se islamisté nevydají z Gazy na pomoc svým soukmenovcům z Muslimského bratrstva.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv