… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Egyptská armáda obsadila okolí státní televize, stále se jedná o dalším postupu 5.00/5 (100.00%) 9 ohodnocení

Muhamed Mursí

Muhamed Mursí

Egyptské ozbrojené síly dnes odpoledne rozmístily obrněná vozidla před budovu státní televize. Do budovy, z níž odešli všichni zaměstnanci s výjimkou těch, kteří zajišťují živé vysílání. Vojáci nevstoupili, oznámil ředitel státního televize a rozhlasu Šúkry Abú Amira (Shoukry Abu Amira).

Stalo se tak jen krátce před vypršením ultimáta, které dala armáda prezidentu Muhamadu Mursímu k vyřešení krize vyvolané mohutnými protivládními protesty.

Opozice požaduje prezidentovu demisi.

Prezident ultimátum odmítl s tím, že trvá na tom, že je legitimně zvolenou hlavou státu a řešení může proběhnout nanejvýš formou vytvoření koaliční vlády, do níž by vstoupily opoziční strany. Mursí současně opozici obvinil z obstrukcí a ze stupňování napětí.

Představitelé armády v čele s ministrem obrany al-Sisim dnes jednali s prezidentem, vůdci opozice i dalšími osobnostmi egyptského veřejného života o možnostech řešení krize. I když ultimátum dané armádou prezidentovi již vypršelo, vojáci stále nesdělili své plány s tím, že „se jedná a na prohlášení není nyní čas.“

Při mohutných demonstracích v posledních dnech zemřela již řada lidí. Jen včera to bylo 18 osob a od víkendu nejméně 40. Po celé zemi stále probíhají velké demonstrace proti a naopak na podporu prezident Mursího.

Jak vyšlo dnes večer najevo, egyptské bezpečnostní síly vydaly zákaz vycestovat ze země prezidentu Mursímu a několika dalším vysoce postaveným islamistům, mezi nimiž jsou vůdce Muslimského bratrstva Mohammed Badie a jeho zástupce Chajrat al-Šater (Khairat al-Shater). Formálním důvodem je nutnost prošetřit jejich útěk z vězení v roce 2011. Islamisté byli do vězení posláni za vlády prezidenta Mubáraka a uprchli po vypuknutí revoluce proti jeho režimu. S útěkem jim podle spekulací egyptských médií mohli kromě členů Muslimského bratrstva také příslušníci Hamasu z Gazy.

Palestinskoarabské hnutí Fatáh, které vládne autonomnímu arabskému území v Judeji a Samaří, dnes Hamas vládnoucí Gaze varovalo, aby se za žádných okolností nevměšoval do vnitřní situace v Egyptě. Podle egyptských webů posílila egyptská armáda se souhlasem Izraele své jednotky u hranic s Gazou, stejně tak došlo k posílení jednotem Hamasu na gazanské straně hranice. Na hranici je nicméně zatím klid a přechod Rafiáh (Rafáh) do Egypta je otevřený.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv