… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu




Evropská unie zařadila ozbrojené křídlo Hizballáhu na seznam teroristů 5.00/5 (100.00%) 13 ohodnocení

Hizballáh

Hizballáh

Ministři zahraničních věcí 28 členských států Evropské unie dnes na zasedání v Bruselo rozhodli o zařazení ozbrojeného křídla libanonského Hizballáhu (Alláhovy strany) na seznam teroristických organizací. Rozhodnutí je překvapivé, protože ještě nedávno byla tato snaha odmítnuta.

O zařazení prodloužené ruky Íránu a Sýrie v Libanonu usilovala zejména Velká Británie, Německo a Nizozemí. Z mimoevropských zemí pak Izrael a USA.

Proti byl například Kypr, Irsko, Malta, Rakousko a Česká republika, jejíž dnes již bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg snahu označil za „kontraproduktivní.“

Hizballáh dlouhá léta provádí a podporuje teroristické útoky proti Izraeli a vyprovokoval svým přepadem izraelského území a únosem vojáků Regeva a Goldwassera i vypuknutí Druhé libanonské války v létě 2006.

V současnosti tisíce teroristů šíitského Hizballáhu bojují na straně syrského prezidenta Bašára Assada proti sunitským povstalcům v syrské občanské válce.

Loni terorista napojený na Hizballáh spáchal teroristický výbuch na letišti v Burgasu v Bulharsku, při němž zahynulo 5 izraelských turistů a bulharský řidič letištního autobusu.

Na Kypru byl letos ke 4 roků vězení odsouzen příslušník Hizballáhu, který shromažďoval informace ke spáchání teroristického útoku na izraelská letadla na ostrově.

Teroristická Alláhova strana hraje významnou úlohu na libanonské politické scéně a nyní se její členové podílejí na i vládě. Právě z tohoto důvodu bylo Česko zdrženlivé k zařazení Hizballáhu na oficiální seznam teroristických organizací. Současné zařazení „ozbrojeného křídla“ je tudíž kompromisem, který má na jednu stranu ztížit teroristům situaci na území Unie – zejména zmrazením jejich financí, ale umožnit i kontakty s „umírněnými“ z nich.

Ministři zahraničí EU současně vydali prohlášení, v němž ujišťují o trvajícím zájmu pokračovat v „dialogu se všemi politickými uskupeními“ v Libanonu – tedy včetně „neozbrojeného“ křídla teroristického Hizballáhu.

Jedna reakce na Evropská unie zařadila ozbrojené křídlo Hizballáhu na seznam teroristů

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv