… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Generál Martin Dempsey proti intervenci USA v Sýrii 5.00/5 (100.00%) 15 ohodnocení

generál Martin E. Dempsey

generál Martin E. Dempsey

Vytvoření bezletové zóny nad Sýrii by měsíčně stálo více než 1 miliardu dolarů a letounům USA by hrozilo sestřelení, aniž by to nezbytně vedlo k pádu režimu prezidenta Bašára al-Assad. Pokud by USA chtěly vytvořit nárazníkové zóny na ochranu určitých oblastí Sýrie nebo ke kontrole šíření chemických zbraní, vyžádalo by si to tisíce vojáků.

Uvedl to předseda Sboru náčelníků štábů generál Martin Dempsey v dopise předsedovi senátního výboru pro ozbrojené složky z něhož včera citoval web Bloomberg News.

Podtrhujíce svoji nechuť k vojenské akci v Sýrii generál uvedl, že americká intervence „by mohla nechtěně posílit extrémisty nebo uvolnit samotné chemické zbraně, o jejichž kontrolu usilujeme,“ bez toho, že by vznikla „životaschopná opozice.“

Dopis generála Dempseyho je dosud nejsilnější veřejné vyjádření vedení armády USA zdůrazňující nebezpečí vyplývající z přímého zapojení v Sýrii.

Členové senátního výboru pro ozbrojené složky, kteří jsou více nakloněni vojenskému zásahu proti Assadovu režimu, se minulý týden Dempseyho na veřejném slyšení snažili přimět, aby sdělil, jaké rady dává prezidentu Obamovy. Generál to odmítl s tím, že podle něj je „nevhodné“ snažit se ovlivnit rozhodování výboru tím, že by zveřejnil, co prezidentovi radí.

Vlivný republikánský senátor John McCain, který je pro zbrojní podporu povstalců a vytvoření bezletové zóny, dokonce pohrozil, že zablokuje Dempseyho nominaci do čela Sboru náčelníků štábů na druhé funkční období, pokud generál neodpoví.

Dempsey uvedl, že výcvik a poradenství syrské opozici přijde na přibližně 500 milionů dolarů (10 miliard českých korun) ročně, zatímco údery proti Assadově armádě za účelem bezletové zóny by vyšly na miliardy dolarů.

Názor generála Dempseyho není zdaleka ojedinělý, naopak odráží názory i dalších velitelů, kteří se staví k možné vojenské intervenci v Sýrii kriticky, když vytvoření bezletové zóny považují za nepříliš účinné, drahé a pro armádu riskantní.

Občanská válka v Sýrii, která vypukla na jaře 2011 nejprve jako pokojné protesty proti režimu, a po brutálním potlačení demonstrací se přelila ve stále brutálnější boje si vyžádala podle různých odhadů mezi 93 a 100 tisíci mrtvých. Umírněné opoziční síly byly hned na počátku Assadem potlačeny a když ani sekulární opozice nedokázala vládu svrhnout, stala se Sýrie bojištěm převážně dvou, stejně brutálních skupin – vládních sil podporovaných teroristy Hizballáhu a Íránci na straně jedné a sunitských džihádistů podporovaných džihádistickou sebrankou celého světa. Třetí stranou jsou pak Kurdové, kteří na severu země zatím úspěšně udržují klid ve svých oblastech.

Dempsey Pegs Syria No-Fly Zone at $1 Billion a Month – celý článek na webu Blomberg (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv