… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
The Guardian: Bašár Assad žádal Izrael, aby nebránil vzniku alavitského státu 5.00/5 (100.00%) 27 ohodnocení

Bašár Assad a Asma Assad

Bašár Assad a Asma Assad v lepších časech, kdy režim měl ještě zemi pevně v rukou

Syrský prezident Bašár Assad loni údajně požádal tehdejšího izraelského ministra zahraničí Avigdora Liebermana, aby Izrael nebránil snahám o vytvoření nezávislého alavitského státu na území Sýrie. Kontakt měl být navázán prostřednictvím známého diplomata třetí strany, informoval v pondělí 22. července britský The Guardian.

Lieberman se prý k žádosti nevyjádřil ani souhlasně ani odmítavě, ale namísto toho požádal přes zprostředkovatele o informace o izraelském vyzvědači Elim Cohenovi, který byl odhalen a popraven v Damašku v roce 1965, o pohřešovaném izraelském leteckém navigátoru Ronu Aradovi a třech izraelských vojácích, zajatých ve vesnici Sultán Jakúb (Sultan Yacoub) v Libanonu v roce 1982.

Ze Sýrie přicházejí zprávy o nátlaku na odchod a vyhánění sunitských muslimů z oblastí silně osídlených alavity, vyznavači odpadlické verze šíitského islámu, k nimž patří syrský prezident Bašár Assad i většina vládnoucí vrstvy země, i když alavité jsou v Sýrii menšinou.

přibližné zobrazení kontroly nad Sýrií k 3.6.2013

přibližné zobrazení kontroly nad Sýrií k 3.6.2013 (tmavá zelená – Kurdové, světlá zelená – sunitští povstalci, žlutá – vláda, fialová – území, o která se bojuje, bílá – řídce osídleno), zdroj: The Guardian / Graphic

Cílem čistek má být vytvoření čistě nebo z drtivé většiny alavitských oblastí, neboť vládnoucí alavitská vrstva údajně došla k závěru, že ať už občanská válka dopadne jakkoliv, nebude již možné nadále soužití menšinových alavitů mezi většinovými sunity, jako tomu bylo před válkou. V případě, že by Assad občanskou válku prohrál – což se zatím nezdá pravděpodobné – mohlo by dojít k rozdělení Sýrie na de facto nezávislý kurdský stát na severu, alavitský stát u pobřeží moře a hranice s Libanonem a Izraelem a sunitský stát na zbytku území.

Největší obava z čistek panuje v oblasti okolo města Homs, v němž 5. července došlo k podezřelému požáru, při němž v nejbezpečnější části města vyhořel dům, v němž byly uloženy pozemkové knihy. V důsledku toho bude složité prokazovat vlastnictví domů a pozemků, zejména pokud by majitelé odešli nebo byli vyhnáni a nemovitosti začali užívat jiní lidé.

The Guardian s odvoláním na „západní pozorovatele“ tvrdí, že Homs zcela padne do rukou vládních vojsk a jejich spojenců z teroristického libanonského Hizballáhu (Alláhovy strany) koncem léta.

Jak britské noviny připomínají, čistky nejsou jednostranné. U hranic s Tureckem, severně od Latakíje, naopak sunitští džihádisté vyhnali z domovů tamní alavity.

Syrian Sunnis fear Assad regime wants to ‚ethnically cleanse‘ Alawite heartland – celý článek na webu The Guardian

Jedna reakce na The Guardian: Bašár Assad žádal Izrael, aby nebránil vzniku alavitského státu

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv