Bašár Assad a Asma Assad v lepších časech, kdy režim měl ještě zemi pevně v rukou
Syrský prezident Bašár Assad loni údajně požádal tehdejšího izraelského ministra zahraničí Avigdora Liebermana, aby Izrael nebránil snahám o vytvoření nezávislého alavitského státu na území Sýrie. Kontakt měl být navázán prostřednictvím známého diplomata třetí strany, informoval v pondělí 22. července britský The Guardian.
Lieberman se prý k žádosti nevyjádřil ani souhlasně ani odmítavě, ale namísto toho požádal přes zprostředkovatele o informace o izraelském vyzvědači Elim Cohenovi, který byl odhalen a popraven v Damašku v roce 1965, o pohřešovaném izraelském leteckém navigátoru Ronu Aradovi a třech izraelských vojácích, zajatých ve vesnici Sultán Jakúb (Sultan Yacoub) v Libanonu v roce 1982.
Ze Sýrie přicházejí zprávy o nátlaku na odchod a vyhánění sunitských muslimů z oblastí silně osídlených alavity, vyznavači odpadlické verze šíitského islámu, k nimž patří syrský prezident Bašár Assad i většina vládnoucí vrstvy země, i když alavité jsou v Sýrii menšinou.
přibližné zobrazení kontroly nad Sýrií k 3.6.2013 (tmavá zelená – Kurdové, světlá zelená – sunitští povstalci, žlutá – vláda, fialová – území, o která se bojuje, bílá – řídce osídleno), zdroj: The Guardian / Graphic
Cílem čistek má být vytvoření čistě nebo z drtivé většiny alavitských oblastí, neboť vládnoucí alavitská vrstva údajně došla k závěru, že ať už občanská válka dopadne jakkoliv, nebude již možné nadále soužití menšinových alavitů mezi většinovými sunity, jako tomu bylo před válkou. V případě, že by Assad občanskou válku prohrál – což se zatím nezdá pravděpodobné – mohlo by dojít k rozdělení Sýrie na de facto nezávislý kurdský stát na severu, alavitský stát u pobřeží moře a hranice s Libanonem a Izraelem a sunitský stát na zbytku území.
Největší obava z čistek panuje v oblasti okolo města Homs, v němž 5. července došlo k podezřelému požáru, při němž v nejbezpečnější části města vyhořel dům, v němž byly uloženy pozemkové knihy. V důsledku toho bude složité prokazovat vlastnictví domů a pozemků, zejména pokud by majitelé odešli nebo byli vyhnáni a nemovitosti začali užívat jiní lidé.
The Guardian s odvoláním na „západní pozorovatele“ tvrdí, že Homs zcela padne do rukou vládních vojsk a jejich spojenců z teroristického libanonského Hizballáhu (Alláhovy strany) koncem léta.
Jak britské noviny připomínají, čistky nejsou jednostranné. U hranic s Tureckem, severně od Latakíje, naopak sunitští džihádisté vyhnali z domovů tamní alavity.
Syrian Sunnis fear Assad regime wants to ‚ethnically cleanse‘ Alawite heartland – celý článek na webu The Guardian
Nez zacne pan Asad zakladat zmineny alavitsky stat, necht si napred udela poradek ve vlastnim.