… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izrael spouští biometrickou databázi, ne všichni jsou nadšeni 4.20/5 (84.00%) 10 ohodnocení

izraelský průkaz totožnosti (ilustrační příklad)

současný izraelský průkaz totožnosti (ilustrační příklad)

Ve vybraných částech Izraele ode dneška postupně začíná praktické fungování nové biometrické databáze. Účast v programu je zatím dobrovolná.

Systém by v budoucnu měl nahradit současné modré identifikační občanské průkazy (teudat zehut), pasy a průkazy pro obyvatele Izraele, kteří nejsou jeho občany, novými doklady s biometrickými údaji – otisky prstů a údaji o rysech obličeje.

První na řadě je Rišon LeCion (Rishon LeTzion), jehož obyvatelé se mohou registrovat do biometrické databáze, což jim umožní přístup do vládních úřadů a dalších míst, kde je zpravidla nutné předkládat průkaz totožnosti.

Mnoha Izraelcům nicméně není myšlenka, že vláda získá takovéto osobní informace, příjemná. Jedním z nich je i poslanec Strany práce (Avoda) a bývalý ministr Ejtan Kabel (Eitan Cabel, איתן כבל), který navrhuje, aby lidé tento systém prostě ignorovali a odmítali se registrovat. „Jde o boj o obraz Státu Izrael. Budeme svobodným národem, který zajišťuje soukromí svých občanů, jako jiné vyspělé země, anebo se staneme předním ‘policejním státem’, neustále dohlížejícím na své občany?,” ptá se Kabel.

„Systém je dobrovolný, alespoň nyní,“ prohlásil Kabel, „a za takové situace nevidím absolutně žádný důvod se na něm podílet a stát se ‘pokusnými králíky’ vlády v projektu, který není pro Izrael ničím pozitivní – ani pro zemi, ani pro její občany ani pro bezpečnost.”

Znepokojení vyjádřila také Sdružení pro lidská práva v Izraeli (Association for Civil Rights in Israel, ACRI, האגודה לזכויות האזרח בישראל). „Policie bude moci využít tyto informace všemi možnými způsoby, aby se zbavila své ústavní odpovědnosti za spravedlivý proces – a pak jsou zde všechny možné případy bezpečnostních průniků vnějších entit,“ varoval její mluvčí Marc Grey.

Kneset přijal Zákon o biometrické databázi v prosinci 2009 po dlouhých parlamentních debatách a řadě setkání výborů a podvýborů. Zákon umožňuje shromažďování údajů a zavedení ‘chytrých průkazů’, které budou obsahovat biometrické údaje o Izraelcích a nahradí současné průkazy totožnosti.

Zákon zavedl dvouleté zkušební období, během nějž bude projekt postupně zaváděn na řadě míst po celé zemi. Podle mluvčího Registru obyvatel poskytuje systém řadu výhod, například brání krádeži identity, krádeži nebo zničení průkazu totožnosti a dává přístup k řadě online služeb.

Biometrický identifikační systém už v Izraeli funguje více než 5 let při domácí pasové kontrole na Ben Gurionově mezinárodním letišti.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv