… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelský ministr obrany Jaalon částečně zakázal spolupráci s Evropskou unií v Judeji a Samaří 5.00/5 (100.00%) 32 ohodnocení

Moše Jaalon

ministr obrany Moše Jaalon

COGAT - Koordinátor vládních aktivit na Územích

COGAT – Koordinátor vládních aktivit na Územích, spadající pod ministra obrany

Izraelský ministr obrany Moše Jaalon (Moshe Yaalon) přikázal Koordinátoru vládních aktivit na Územích genenerálmajoru Eitanu Dangotovi, aby jeho úřad zcela zastavil spolupráci s Evropskou unií v částech Judeje a Samaří a Gaze, včetně nepovolování vstupu představitelů EU do Gazy přes Izrael. Informaci včera jako první přinesl web Walla a následně ji potvrdila další izraelská média.

Jedná se o první nejen verbální varování Unii v reakci na nový závazný pokyn EU, zveřejněný minulý týden, který od počátku roku 2014 zakazuje EU a jejím členským státům financování a spolupráci s izraelskými institucemi, operujícími na území, která Izrael získal po porážce Jordánska a Sýrie v Šestidenní válce v roce 1967.

Vzhledem k tomu, že Judsko a Samařsko nebyly Izraelem formálně anektovány, jsou stále pod správou izraelského ministerstva obrany, které pro účely správy vytvořilo úřad Koordinátora vládních aktivit na Územích (angl. Coordinator of Government Activities in the Territories (CoGAT), hebr. (תיאום פעולות הממשלה בשטחים), jehož součástí je i Civilní správa (המנהל האזרחי).

oblasti A-B-C Judea Samaří

Judea a Samaří: oblasti A (civilní i bezpečnostní kontrola Palestinské správy), B (civilní kontrola PS) a C (plná izraelská kontrola)

Zákaz spolupráce, zahrnují mimo jiné i zákaz jakékoliv pomoci zástupcům EU je jen částečný a týká se jen tzv. Oblasti C, tedy té části Judeje a Samaří, která je pod izraelskou civilní i bezpečnostní kontrolou. V Oblasti B (pod bezpečnostní kontrolou Izraele a správní kontrolou Palestinské správy) a v Oblasti A (pod plnou kontrolou arabské autonomie) má spolupráce probíhat stejně jako dosud.

Zákaz spolupráce v Oblasti C zahrnuje mimo jiných zamítání nových žádostí a přehodnocení již udělených povolení pro stavební projekty Unie i vstupních povolení zaměstnanců EU k cestám do Judeje, Samaří či Gazy.

Zákaz vstupu do Gazy přes Izrael je nicméně jen dílčím „diskomfortem“, protože do Gazy lze samozřejmě přicestovat i z Egypta přes hraniční přechod Rafiáh na Sinajském poloostrově. Je to nicméně cesta delší a méně příjemná, než klimatizovaným mikrobusem přímo z Ben Gurionova mezinárodního letiště nebo z příjemného izraelského hotelu.

Představitelé Koordinátora vládních aktivit na územích se již také nebudou účastnit žádných pracovních jednání s představiteli a zaměstnanci EU.

Mezi programy Evropské unie v Judeji a Samaří patří například i výcvikové programy pro policii Palestinské správy či programy pro zlepšení odpadového hospodářství. Přičemž žádný z nich od nynějška nemůže počítat se spoluprácí Izraele.

Rozhodnutí ministra Jaalona uvítala Rada židovských obcí Judeje, Samaří a Gazy (Rada Ješa). „Doufáme, že Izrael bude pokračovat v odpovědích těm, kdo proti nám podnikají jednostranné kroky,“ uvedl její generální ředitel Jigal Delmonti (Yigal Delmonti). „Už před dvěma týdny jsme říkali, že EU zaujala jasně propalestnský postoj a nelze ji považovat za neutrální stranu.“

První odvetné kroky vůči nikoliv přátelskému postoji Evropské unie již Izrael učinil minulý týden – bylo zamítnuto několik žádostí EU o financování projektů na územích Palestinské správy, zamítnuto osm žádostí představitelů EU o vstup na arabská autonomní území z území Izraele a zrušena plánovaná setkání mezi představiteli Unie a Izraele.

Izrael také před týdnem varoval na setkání velvyslance Francie a Británie a zástupce velvyslance Německa před vážnou krizí, která kvůli postoji Unie hrozí ve vzájemných vztazích.

התגובה לחרם: ישראל מקפיאה פרויקטים עם אירופה בשטחים – zpráva portálu Walla (hebrejsky)

11 reakcí na Izraelský ministr obrany Jaalon částečně zakázal spolupráci s Evropskou unií v Judeji a Samaří

 • ari napsal:

  Pragmatická reakce na proteroristické aktivity některých naivních, či mentálně zaostalých kreatur z EU. Už vidím cestovatele v autobusech Káhira – Ismailia — El Areesh – Gaza. Dojde na opruzeniny a protáhlý tlamy. Asi se do Izraele časem donese jejich zpráva…že to neni fééér.

  • David ben Golani napsal:

   Myslim , ze vzhledem k operaci generala Sisiho na Sinaji , smerovane proti Hamasu a dalším humanitarnim odnozim podporovanym EU , budou mit mirotvurci problém nastoupit v Kahire do autobusu. Da se tedy předpokládat , ze tlamy se ještě vice protahnou a opruzeniny se stanou ještě vice nehojitelnymi…Jedinou cestou k donasce miru a prosperity z bankrotujici EU bude mozna jen more…Predstavme si co slana voda dokaze způsobit a zcela jiste to je opacny efekt nez pudrovani…

 • David ben Golani napsal:

  EU se opět projevila jako nekoncepční a místně dezorientovaný „mírotvůrce“…Někdy to vypadá , že EU přináší „uklidnění“ , „demokracii“ a „svobodu“ státům , které se poté stávají „klidnějšími“ , „demokratičtějšími“ a „svobodnějšími“ , což mohou potvrdit novodobě například v Tunisu , Egyptě , Libyi a to nesmíme zapomenout ani na humánní , humanitární zásah proti Srbsku , evropské aktivity v Libanonu a to vše posvěcené mezinárodním soudem v Haagu.
  EU se snaží zakrýt své destruktivní schopnosti a kroky ,které používá ve „prospěch“ EU občanů tím, že vytváří ještě větší problémy , a to mimo své EU království. Tím se zajistí , že občané EU necítí potřebu emigrovat do zemí s přetlakem a i když vědí co s nimi EU hraje , tak jim vychází jako výhodné zůstat v EU. Zároveň však lidé z uměle demokratizovaných zemí mají potřebu imigrace za svými dobrodinci , a tak se EU naplňuje svými chráněnci…Blahopřeji k tak sofistikované cestě do nikam…

 • hluban napsal:

  Na mapě je vidět, že se ta nezcivilizovatelná židovská ███████ roztahuje po Palestině jako rakovina.

  HLUBAN: vzhledem k porušení pravidel hned napoprvé sahám k první a zároveň poslední výstraze. Další nebude následovat.
  Administrátor

 • mose.majmont napsal:

  Povida pan Mose Jaalon pani Merkelove:vite co my si myslime o EU a zbytku sveta?ze jste veliky antisemiti ,vubec nam nepomahate a hazete nam klacky pod nohy.pani Merkelova odveti koutkem:pane Mose a vite Vy co my si myslime o Vas?Vubec nic. neni od veci,hledat cele veky jen nejake „mirotvurce“ :mrgreen:

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv