… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelský parlament schválil v 1. čtení povinnou vojenskou/civilní službu charedim 5.00/5 (100.00%) 16 ohodnocení

charedi poslanec Meir Poruš

charedi poslanec Meir Poruš se připoutal k řečnickému pultu

Plénum Knesetu dnes ráno v poměru 64 ku 21 hlasům v prvním čtení přijalo tzv. „Perryho zákon“ zavádějící povinnou vojenskou/civilní službu charedi-zbožných mužů. K přijetí zákona jsou nutná ještě další dvě čtení.

K hlasování došlo okolo 5. hodiny ranní po celonočním projednávání v plénu. Pro zákon hlasovali poslanci vládních stran Likud (Jednota), Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov), Ješ Atid (Budoucnost existuje) a Bajit Jehudi (Židovský domov), stejně jako opoziční Avoda (Strana práce).

Zákon dává charedim čtyřleté přechodné období, na jehož konci budou mít všichni – až na zvolenou skupinu 1.800 studentů – povinnost sloužit vojenskou službu v Izraelských obranných silách nebo náhradní civilní národní službu. Většina charedi mužů se tak v roce 2017 už nebude moci vyhnout povinné vojenské/civilní službě s odkazem na náboženské studium.

V rámci debaty se ministr financí a předseda Ješ Atid Jair Lapid (Yair Lapid, יאיר לפיד) obrátil na charedi-zbožné poslance a připomněl jim pasáž Tóry, která hovoří o tom, že každý týden předchází šabatu šest dní práce. „Neříká se tam ‘budeš sedět v ješivě šest dní a někdo jiný bude pro tebe pracovat,’” dodal sarkasticky, „ani ‘budeš sedět v ješivě šest dní a sekulární veřejnost bude pro tebe Mesiášovým oslem.’”

„Musíme přestat být Mesiášovým oslem,“ prohlásil Lapid v narážce na často nesprávně chápaný výrok z učení rabiho Avrahama Jicchaka HaKohena Kuka (Avraham Yitzhak Hacohen Kook), prvního vrchního rabína Izraele, který přirovnat současné generace Izraele k „oslu Mesiášově“, který bude následován samotným Mesiášem.

Hlasování provázely bezprecedentní projevy nesouhlasu charedi poslanců. Poslanci Sjednoceného judaismu Tóry si nůžkami rozstříhávali své oblečení stejným způsobem, jakým Židé dávají najevo smutek nad smrtí svých blízkých, a volali: „Toto je temný den izraelského Knesetu.“

Ještě předtím na konci svého projevu poslanec Sjednoceného judaismu Tóry Meir Poruš (Meir Porush, מאיר פרוש) vytáhl pouta a připoutal se k řečnickému pultu, přičemž prohlásil, že tímto Stát Izrael hrozí studentům ješiv. Pracovníkům služby Knesetu trvalo dlouho, než se jim podařilo pouta otevřít a poslance odvést.

Poslanci stran Šas (Sefardští strážci Tóry) a SJT strávili část průběhu debaty na chodbě odříkáváním modliteb Slichot a čtením Žalmů. Poslanec Poruš poté troubil na znamení smutku na šofar.

Předsedkyně krajně levicové strany Merec Zahava Gal-On zákon kritizovala stejně jako charedi poslanci – narozdíl od nich však je podle ní nedostatečný a je jen trikem, který stejně umožní kratší službu zbožných.

Ministr vědy a technologií Jaakov Peri (Yaakov Perry, יעקב פרי), který stál v čele komise, která zákon sepsala, naopak označil dnešek za „dne příležitosti pro národ Izraele“ a za „konec éry, kdy 50 % absolventů nesloužilo zemi a neneslo odpovědnost za izraelské hospodářství.“

„Je to konec éry, kdy jsme rozlišovali mezi sekulární židovskou krví a charedi židovskou krví, zatímco naši nepřátelé toto nerozlišovali,“ prohlásil Peri.

Před druhým a třetím čtením, která probíhají společně, se návrh zákona vrací k projednání do výboru. Není proto pravděpodobné, že by byl definitivně přijat ještě během tohoto zasedání Knesetu, které končí poslední červencový den. Návrh zákona byl již počátkem tohoto měsíce schválen vládou, kde pro něj hlasovalo 14 ministrů a 4 (Jicchak Aharonovič, Jair Šamir, Sofa Landver, Uri Ariel) se hlasování zdrželi.

9 reakcí na Izraelský parlament schválil v 1. čtení povinnou vojenskou/civilní službu charedim

 • Hana Mayer napsal:

  Viděla jste už jaká „krásná“ ekonomická překvapení chystá pro všechny Izraelce, I ty, kteří mají názory jako Vy i charedim i ty, kteří ho volili i pro ty, kterým leží v žaludku. Myslím, že Vás to vivat rychle přejde.

 • Tomáš Kolský napsal:

  Za čtyři roky může povinná vojenská služba trvat 2-3 měsíce a zbytek může obstarat profesionální armáda a její kandidáti.

  • Scooolie napsal:

   Záleží na celkovém vývoji v oblasti. Pokud by byl klid a rozumná vláda v Sýrii, uklidnil se Írán se svojí podporou teroristů na severní a jižní hranici Izraele, udržel se klid na egyptské hranici a současně byl nastolen klid ve vztahu k palestinským Arabům… pak by profi armáda mohla být možná. Ale těch „pokud“ je nějak moc…

   • Tomáš Kolský napsal:

    Víte, já musím přiznat, že i čistě z věcí volně dostupných na internetu, plyne, že většina vitálních činností izraelské armády jsou věci vysoce odborné. Třeba činnost vojáků na hranici se Sýrií je pro mě čirá magie. Vůbec nechápu, co se tam děje, a to jsou venku videonahrávky. A takových případů je velmi mnoho. Mluvil o tom Olmert, ale slušní politici o tom raději moc nemluví. Ze všech veřejně dostupných dokumentů plyne, že budoucnost této armády tvoří profesionálové. A přítomnost vlastně už také. Někteří lidé z armády dělají výchovnou instituci, a to se samozřejmě bude muset změnit. Armáda tu nemá být od toho, aby vychovávala občany. Sama armáda se tomu všemožně vzpírá, a to je také hlavní důvod, proč je armádní stanice Galei Cahal tak šíleně levicová.

    • Scooolie napsal:

     Souhlasím s tím, že armáda nemá být obecně výchovná instituce. Jistá – i když stále klesající – nutnost „unifikace“ ale pro národ, který je pořád ve válečném stavu s jedním sousedním státem (Libanonem), asi nutná bude. Nicméně problémem je, aby bylo dost řádně vycvičených vojáků, pokud by byla nutná větší pozemní operace. Stačí vzpomenout na Druhou libanonskou válku, kde taky Dan Haluc nejprve věřil, že budou stačit letecké údery a pěchoty příliš třeba nebude. Bylo. Totéž, když bude třeba udržet pořádek při arabských neplechách v Judeji, Samaří nebo Gaze…. A pak může nastat problém, kdy počet profesionálů nebude dostatečný a povolaní civilisté nebudou řádně vycvičení, neb povinnou vojenskou službu neměli a bleskový výcvik v délce týdnů nebude stačit…

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv