… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Jacob Frenkel nebude guvernérem Banky Izraele 4.64/5 (92.86%) 14 ohodnocení

Jacob A. Frenkel

Jacob A. Frenkel

Banka IzraeleProfesor Jacob Aharon Frenkel (יעקב אהרן פרנקל) včera večer informoval předsedu vlády Benjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu) a ministra financí Jaira Lapida (Yair Lapid), že se neujme postu guvernéra Banky Izraele. Podle Kanálu 2 izraelské televize je důvodem veřejná kritika některých jeho minulých skutečných či domnělých pochybení.

Jaakov Frenkel byl vybrán, aby v čele izraelské centrální banky nahradil profesora Stanleyho Fischera, který rezignoval ke konci června letošního roku.

Vlna publicity o nedorozumění v bezcelním skladu na letišti v Hong Kongu a příkaz Státního kontrolora, aby vrátil některé částky za výdaje, které mu byly proplaceny během jeho funkčního období v čele Banky Izraele, nicméně poškodily jeho obraz v očích veřejnosti a vyvolaly pochybnosti, zda jej do čela banky schválí tzv. Turkelova komise, jejíž souhlas je ke jmenování vysokých státních představitelů nutný.

K incidentu na letišti v Hong Kongu došlo v roce 2006, kdy byl Frenkel obviněn, že si z obchodu v bezcelní zóně vzal obal na šaty, aniž by za něj zaplatil. Podle Frenkela se jednalo o nedorozumění, kdy ve spěchu, aby nezmeškal letadlo, požádal kolegu, aby za něj zaplatil. Honkongští letištní úředníci pak věc odložili.

Kromě příkazu Státního kontrolora, že musí státu vrátit část neoprávněně vyplacené náhrady nákladů z doby svého prvního působení v čele Banky Izraele, sužovalo Frenkela i zpochybňování jeho schopností s ohledem na to, že stál v USA v čele významných bankovních institucí v době období bankovních krachů.

V rozhovoru pro Kanál 2 včera večer Frenkel prohlásil, že se některé osoby pokusily poškodit jeho dobré jméno a jeho čest. Navzdory těmto překážkám jsem se rozhodl usilovat o jmenování. Zodpověděl jsem otázky, dodal dokumenty, sdělil svůj pohled na věc a respektoval přání nominační komise, příběh nezveřejňovat. Proto jsem až dosud byl zticha.“

Frenkelovo vzdání se kandidatury přidělalo práci premiéru Netanjahuovi a ministru financí Lapidovi, kteří za něj budou muset poměrně rychle najít náhradu. Funkční období bývalého guvernéra Fischera skončilo již před měsícem a v čele banky nyní dočasně stojí Dr. Karnit Flug, která však post může podle zákona zastávat jen několik měsíců.

Netanjahu a Lapid ve společném prohlášení uvedli, že litují Frenkelova rozhodnutí, „přímého následku prostředí, v němž žijeme, v němž člověk může být očerněn, aniž by dostal možnost sdělit svůj pohled na věc. Profesor Frenkel je mužem velkých kvalit a mnoha úspěchů a mohl pomoci vést Izrael skrze bažinu světových ekonomických problémů. Za současné situace nebude překvapením, až jednoho brzkého dne nebude chtít nikdo přijmout žádnou veřejnou funkci.“

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv