… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Jehuda Weinstein: Povinná vojenská / civilní služba by se měla týkat i charedi dívek 5.00/5 (100.00%) 15 ohodnocení

Jehuda Weinstein

Jehuda Weinstein

Izraelská vláda se včera opět zabývala „spravedlivým sdílením břemene“ povinné vojenské, resp. náhradní civilní služby – tentokrát ve vztahu ke zbožným dívkám.

Nejvyšší státní zástupce Jehuda Weinstein (Yehuda Weinstein, יהודה וינשטיין), který je – i podle oficiálního názvu své funkce – Právním poradcem vlády (היועץ המשפטי לממשלה), na zasedání vlády řekl, že mezi skupiny, které by vláda měla „povzbuzovat“ k plné tříleté vojenské službě jsou studenti hesder ješiv – a zbožné dívky a ženy.

Pokud si Izrael skutečně přeje, aby břemeno služby bylo rozděleno spravedlivě, pak musí zajistit, aby všechny skupiny obyvatel sloužily celých 36 měsíců, které trvá povinná vojenská služba mužů, uvedlo včera ministerstvo spravedlnosti. Ve stanovisku ministerstvo dále uvádí, že je nezbytné zkoumat všechny otázky související se spravedlivou službou. „Před konečným rozhodnutím o spravedlivé službě musí vláda znovu prozkoumat možnost prodloužení doby služby pro všechny studenty ješiv,“ včetně hesder ješiv.

Podle ministerstva vláda musí změnit svůj postoj, že pro studenty hesder ješiv postačuje 16 měsíců služby. Nejvyšší soud prý pravděpodobně odmítne každý zákon, který umožní jedné skupině sloužit kratší dobu, než je plná délka vojenské služby jiné skupiny.

Jehuda Weinstein v projevu na zasedání vlády řekl, že je třeba, aby vláda zavedla metodu, která by „povzbuzovala“ ke odsloužení plné délky povinné služby. Ta by podle něj měla zahrnovat i zbožné dívky a ženy, které by měly sloužit stejně jako slouží dívky a ženy sekulární.

Povinná vojenská služba v Izraeli

Základní vojenská služba je v současnosti v Izraeli povinná pro všechny občany starší 18 let s výjimkou nedrúzských Arabů. Další výjimky existují z náboženských a zdravotních důvodů. Normální délka vojenské služby je pro muže 3 roky (36 měsíců) a pro ženy 2 roky (24 měsíců).

Přestože základní vojenská služba je oficiálně povinná, v praxi se nemálo mladých lidí službě vyhne. Kromě odpíračů vojenské služby se službě donedávna na základě tzv. Talova zákona vyhýbali studenti židovských náboženských škol – ješiv, kteří do armády nemuseli, pokud celodenně studovali. Většinou tak tito charedim-zbožní nenarukovali nikdy. Talův zákon byl nicméně s účinností od 1. srpna 2012 zrušen izraelským Nejvyšším soudem.

Náboženští sionisté často slouží v rámci tzv. hesder ješiv (ישיבת הסדר), které kombinují pokročilá talmudická studia s vojenskou službou. Celkově program trvá zpravidla 5 let, z čehož na službu v armádě připadá 16 měsíců. V některých hesder ješivách celý program trvá let 6 a služba v armádě z toho 24 měsíců.

Namísto v armádě lze odsloužit náhradní tzv. Národní službu (Šerut leumi, שירות לאומי), čehož využívají převážně z náboženských důvodů ženy. Národní služba trvá zpravidla 30 až 40 hodin týdně po dobu 12 až 24 měsíců. V roce 2012 izraelská vláda povolila Národní službu také pro 1.300 studentů ješiv v rámci tzv. Šerut leumi mišmar. Do Národní služby se také v malém měřítku, ale přece, zapojují izraelští Arabové, kteří jinak povinnou vojenskou ani civilní službu nemají.

Izraelská armáda úlevy z povinné služby starším brancům, brancům s rodinami, stejně jako vynikajícím sportovcům a umělcům nebo novým přistěhovalcům.

Sloužit v Izraelských obranných silách nemusejí také ti, kdo trvale žijí v zahraničí; ženy vdané, těhotné nebo mající děti; ženy z náboženských důvodů; ti, kdo prokáží výhradu svědomí; zbožní Drúzové; ti, kdo byli odsouzeni za některé trestné činy a arabští občané Izraele – s výjimkou Drúzů.

Službu v Izraelských obranných silách podrobně upravuje Zákon o bezpečnostní službě (Defense Service Law, חוק שירות ביטחון).

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv